| AvalohAlyn a întrebat:

Îmi place la unii neoprotestanti că pun accentul pe sănătate, viața sănătoasă și alimentație sănătoasă.In ultimul timp pun accentul și pe sănătatea emotionalo-psihica. De exemplu cei de la editura Viața și Sănătate.Gasesti multe cărți acolo despre sănătate,principii frumoase și sănătoase de altfel pe care insista pe lângă credință în Dumnezeu. Întrebarea mea este de ce nu fac și ortodocșii la fel? Sau catolicii? Sunt ortodox dar sunt cam dezamăgit de religia mea,adică nu dau Biblii și materiale gratuite poporului credincios,că sa raspandeasca Evanghelia și credința,nu pun accentul pe sănătate,pe alimentație, pe promovarea unei sănătăți psiho emoționale optime ci au alte griji, cum să facă mai multi bani și să țină poporul in "întuneric", mi se pare că Biserica Ortodoxa e cea mai înapoiată din lume, mult mai înapoiați și mai închiși la minte decât frații lor catolici.Catolucismul și Papa sunt deschiși dialogului, toleranței, nejudecarii aproapelui, înțelegerii și iertării, sunt mai moderni si de asta ortodocșii îi fac eretici.Deci daca se vrea Biserica Ortodoxă credință adevărată ar trebui sa mai lase de la ea,din judecați, etichete, acuzări, dezbinări cu frații de alta confesiune, din lipsa înțelegerii și toleranței.Tocmai asta e problema ortodocșilor lipsa de modernitate, de toleranță și de înțelegere.Catolicii își merita rangul de cea mai mare Biserica Creștină dar eu tot sper că cândva sa redevenim toți o singura Biserică Creștină Mondială.UNA singura, nu mai multe confesiuni creștine cu diferite nume.
Ce părere aveți de importantă și accentul pus pe sănătate fizică și psihoemotionala și alimentatie,viata sănătoasă a unor neoprotestanti? Nu ar trebui că și noi ortodocșii sa facem la fel? Sa promovăm se principiile laice dar sănătoase că cele enumerate de mine, nu numai cele de credinta, biserica, sfinți, Dumnezeu.Fiindca Dumnezeu în viața noastră nu implica doar procese de credință, ar trebui sa fie promovată și sănătatea de orice fel și viața în toate aspectele ei.

6 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Aline draga, tu formulezi cand si cand fie tendentiozitati fie generalizari gratuite, iar apoi, te plangi ca suferi de depresie? Nu crezi ca te-ar putea ajuta foarte mult sa ramai un om serios care nu actioneaza dupa cum i se pune pata si care nu scoate in evidenta doar raul, sau, dupa caz, ceea ce nu intelge pe moment... sad

,, sunt cam dezamăgit de religia mea" – rautati ieftine. Pot sa te dezamageasca cand si cand oamenii dar nu credinta (lasata de Dumnezeu fara greseala- iata ca te afli in ipostaza de "mare luptator" impotriva lui Dumnezeu). Te pot dezamaji oamenii, dar, presupun ca nu cei care isi pun parohia mai presus chiar si decat propria familie si nu cei care cresc cate 300-400 de copii orfani.

,,Biblii gratuite poporului credincios"? - S-au dat si se dau si din astea. Eu personal dau cateva zeci in fiecare an. Dar asta nu rezolva nicio problema pentru cei rupti de Dumnezeu si de Biserica. Nu crezi oare? Inteelge ca nu Biblia aduce credinta ci credinta induce dorinta de a citi. Iar daca tu doresti sa cauti si sa citesti, cine te opreste.

Ca dovada iata, formatul electronic este acum cu mult mai uzitat decat formatul cartii clasice. Biblia ortodoxa pe net o gasesti in multiple varinate. De ce oare atunci omul care asteapta sa primeasca,, de pomana" nu alege contextual alta alternativa, varinata on line? thinking

Oare nu textul Bibliei a deschis el insusi calea celor 30.000 de secte si interpretari dupa ureche? Materiale gratuite se dau in fiecare parohie. Dar ia spune sincer, tu frecventezi vreo biserica, sau vorbesti doar dupa inspiratia de moment? sad

| milan9 a răspuns:

,, nu pun accentul pe sănătate, pe alimentație" Oare Biserica prin posturile ei pe ce pune accent? Pe imbuibare? Pe alimentatie nesanatoasa? De ce nu-ti place sa fii sincer? Un "mea culpa" dupa randurile scrise de tine sa stii ca ar fi binevenite. sad

,,Inapoiata", spui? Doar poate cu sensul de,,inaintata" in vechime, veche, ORIGINALA, tocmai asa cum ar preera si Dumnezeu sa-I ramana Biserica neschimbata, dainuitoare pana la sfarsitul veacurilor. Merita deci una dintre ele sa ramana neschimbata pentru ca e vorba de DEMNITATEA LUI DUMNEZEU in joc (in timp ce toata suflarea neoprotestanta mizeaza pe un haos absolut instalat dupa plecarea Mantuitorului- sa le fie de bine urarea Acestuia:,, Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!" - Galateni 1, 9)..._

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Minte sănătoasă in trup sănătos." Trupul omului este templul Duhului Sfânt. Oare locuiește Duhul Sfânt intr-un trup îmbolnăvit din cauza unei alimentații necorespunzătoare care atrage după sine si o minte încețoșata? Dumnezeu a dat sfaturi in Biblie atât pentru trup cat si pentru suflet. In Levitic 11 Dumnezeu poruncește ce se poate consuma si ce nu.Pentru mine e la fel de important ca si cele zece porunci. Dar am ajuns la concluzia ca dieta fara proteina animala este superioara chiar si celei din Levitic 11.

| Meme10Memu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Duhu e si in oamenii violenti, imorali si in bolovani, in stele, in comete.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Si eu sunt penticostal si da noi cautam ceea ce zici si vestim prin mai multe mijloace

| pacatosulBogdan a răspuns:

Mie asa imi place Biserica Ortodoxa, "nemodernizata", autentica, dupa chipul lui Iisus Hristos, capul ei, care "ieri si azi si in veci este acelasi"(Evrei 13, 8).
Numai Dumnezeu este imuabil, iar Iisus Hristos, care este neschimbat totdeauna, este Dumnezeu!