| PreaDistinsul a întrebat:

In afara de Evanghelia dupa Ioan care este gnostica si nu ar trebui sa fie in Biblie cum nu sunt nici celelalte evanghelii gnostice, unde mai regasim ideea ca Isus ar fi insusi Dumnezeu Atotputernic? Va spun eu, nicaieri. Isus este dumnezeu doar fiindca este Fiul lui Dumnezeu la fel cum un fiu de om este om la randul lui dar nu sunt unul si acelasi. Acesta este adevarul.

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"In afara de Evanghelia dupa Ioan care este gnostica si nu ar trebui sa fie in Biblie"
Ai numarat cate neadevaruri (tampeni) ai scris DOAR intr-o propozitie de 17 cuvinte?

| PreaDistinsul explică (pentru danut):

Orice ai spune, este gnostica pentru ca prezinta informatii care nu au fost transmise de Isus, de genul "la inceput a fost Cuvantul", plus de unde stia autorul de dialogul lui Isus cu Nicodim? Este clar un dialog imaginat de un gnostic.

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Nu e neadevăr, în primele din canoane biblice Ioan a fost xxlus pentru respectiva scriere era considerata gnostica, a fost acceptata mult mai tarziu atat evanghelia cat si restul cartiilor ioanice, apocalipsa abia in inceputul evului mediu fiind recunoscuta.

| Făgăraş a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Deofiintimea Tatalui si Fiului cu a Duhului Sfant este marturisita in toate Evangheliile! Tu stii macar sa talmacesti ce inseamna acel citat : " La inceput a fost Cuvantul... "? Cauta scrierile Sfantului Apostol Pavel si ai sa vezi!

| danut a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Autorul nu a fost niciodata gnostic asa cum nu a fost nici un crestin din perioada primara. Ioan care a scris cartea Ioan, 1 Ioan, 2 Ioan si Apocalipsa este ucenicul prea iubit de Hristos care nu s-a despartit de Acesta nici la cruce. In speta gnosticii sunt de partea "adversa", ib speta ii poti numi satanistii primari.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Nu comentez niste aiureli, Ioan, ucenicul lui Hristos nu a fost niciodata gnostic. Dpdv crestin, gnostici pot fi asociati satanismului. Nu comentez pe tema asta ca nu are sens. Cum poti sa-l faci pe cel mai iubit dintre ucenici, gnostic, dualist? Sunteti suferinzi rau mai baieti.

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Problema e ca taman Ioanică ăsta era analfabet, cel care a scris așa numita evanghelie ioanică era gnostic.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Asa putem sa spunem ca mama ta este Baba Cloanta si zboara pe matura.
Ioan ca toti ceilalti ucenici ai lui Hristos, contrar parerilor tale erau trecuti prin scoala, siau a scrie si citi deoarece toti participau in Sabat la slujbele din Sinagogi unde era OBLIGATORIU ca fiecare sa CITEASCA din TORA.
Despre gnosticism poti citi si de pe net si numai un om cu mari probleme mintale il poate asocia ucenicilor.

| PreaDistinsul explică (pentru Făgăraş):

Aiurezi rau, nu exista in evangheliile sinoptice asa ceva. Ba Isus tot spune in nenumarate randuri ca este trimis de Dumnezeu, Tatal lui. Daca ar fi Dumnezeu inseamna ca el sustinea ca este propriul sau fiu, o aberatie si o lipsa de bun simt la adresa lui Dumnezeu. Daca ai fi avut Duhul Sfant in tine si ti-ar fi marturisit el lucrul asta poate te-as fi crezut dar deofiintimea lui Dumnezeu cum o numesti tu a fost definita de oameni mult dupa moartea lui Isus. Primii crestini nu il considerau pe Isus, Dumnezeu Atotputernic. La sfarsitul Evangheliei dupa Matei Isus le spune ucenicilor ca a primit toata puterea in cer si pe pamant, daca era Dumnezeu ar fi avut-o deja, nu trebuia sa i-o dea Tatal.

| Făgăraş a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Tu nu stii sa citesti Biblia in context! Vom mai discuta ca acum nu am avut timp sa intru in detalii. Tu ai auzit de cele doua firi ale Mantuitorului, firea omeneasca si cea dumnezeiasca unite in acelasi ipostas?

| PreaDistinsul explică (pentru Făgăraş):

Astea tot oamenii le-au inventat, in Biblie nu exista asa ceva.

| RAY a răspuns:

Cand intrebam ceva nu afirmam ceva,parerea mea iisus era un profet atat, fara absolut nimic divin, fara nastere dintr o virgina, minuni, inviere din morti, cei care au urmat lau divinizat

| milan9 a răspuns:

IN TOATA BIBLIA regasim ideea ca Isus ar fi insusi Dumnezeu Atotputernic... happy

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

| Mircea08 a răspuns:

Daca undeva scrie ceva din care se subantelege ca Iisus este Dumnezeu, acolo este o greseala, ori de traducere, ori este o modificare facuta cu un anume scop. Din Noul Testament se intelege ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu, iar interpretarile de orice fel, sunt facute de cei care au interese, sau de increzuti care sustin ca de obicei, ca ei inteleg mai mult decat este scris.

| Făgăraş a răspuns:

Bun ziua! In primul rand ar trebui sa specifici ce este adevarul! Cauta si in Evangheliile sinoptice si ai sa vezi ca si acolo se mariseste deofiintimea Tatalui si a Fiului si a Duhului Sfant!