| Moisie a întrebat:

In Biblie la cap. Evrei 9.13 ni se spune ca oamenii aveau posibilitatea sa-si spele pacatele prin sangele animalelor sacrificate in mod ritual! (de ex. vaci, boi juninci etc.)
Intrebare: In acest context ce rost credeti ca a avut faptul ca Isus si-a sacrificat viata sa pentru pacatele oamenilor daca acest lucru il putea face orice alt animal?
Nu credeti ca ar fi fost mai de folos si mai inteligent sa isi sacrifice viata punand-o in slujba umanitatii (asa cum a facut Fleming inventatorul penicilinei) si multi altii, dar care nu s-au gandit sa se lase sacrificati ca niste boi, asa cum a facut Isus sacrificiul sau total inutil?

14 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Dar, deoarece chipurile lucrurilor care sunt in ceruri au trebuit curatate in felul acesta, trebuia ca insesi lucrurile ceresti sa fie curatate cu jertfe mai bune decat acestea." (Evrei. 9:23)
Animalele de jertfa Il inchipuiau pe Domnul Iisus; dar puteau oamenii sa fie mantuiti prin sangele acestor animale? Nicidecum. Sau daca pacatosul nu aducea animalul de jertfa, putea el sa fie mantuit? Nu. Asadar legea e lege; si cine o incalca (sau nu i se supune) va primi pedeapsa ei. Calcatorul legii sfideaza pe Autorul ei. Toti am facut lucrul acesta. Numai cei ce isi vor administra doza din adevarata penicilina -care este jertfa Domnului Iisus- vor putea scapa de moartea vesnica. Se administreaza doar prin credinta. Acest medicament are si efecte secundare, atat pozitive cat si negative:
-stilul de viata se va imbunatati
-sufletul se va simti atras spre Hristos
-vocabularul si atitudinea omului se va schimba in mai bine pana acolo cand omul nu se va mai recunoaste pe sine si se va intreba: "Ce s-a intamplat cu mine?"
-speranta si nadejdea de pe chip nu va putea fi ascunsa nicidecum de cei din jur
-prieteniile/legaturile cu cei lumesti vor disparea
-etc., etc.
Daca nu, consecintele pacatelor care vor refuza administrarea acestui medicament le vor suporta singuri, si astfel, sacrificiul Domnului Iisus va fi in zadar in dreptul lor.

| Moisie explică (pentru anonimg):

De ce ai impresia ca acele animale i-l inchipuiau pe dulgherul Isus din Nazareth si nu pe Mantuitorul poporului evreu care a fost UNS ca Messia si anume Simon Bar Kochba?
Crezi ca meseria de simplu dulgher (dar si ala certat cu munca) oferea poprului evreu demnitati mai inalte decat cuiva care era UNS ca Messia si in acelasi timp UNS in functia de rege al Iudeilor (cu adevarat, si nu doar in batjocura ca in cazul dulgherului Isus)?

| anonimg a răspuns (pentru Moisie):

Ce conteaza meseria pe care a avut-o? Chiar si Nicolae Ceausescu a fost cizmar. Si iata cat de mult a domnit. Si pentru ca oamenii inteligenti ai acestui veac refuza chemarea la mantuire pe care a facut-o Dumnezeu tuturor oamenilor, El ii cheama -spre rusinea celor intelepti- pe cei ce traiesc la drumuri si la garduri.
Eu cred in Evanghelia pe care au predicat-o apostolii Domnului Iisus, si nu in alta evanghelie.

Oare nu stii ca este scris: "Vai de tine, tara al carei imparat este un copil!" (Eclesiast.10:16)? Domnul ne spune: ""Nu este treaba voastra sa stiti vremurile sau soroacele; pe acestea Tatal le-a pastrat sub stapanirea Sa." (Fapte.1:7) Cu alte cuvinte, nu este treaba noastra de ce Domnul Iisus Si-a inceput lucrarea la varsta aceea si nu mai inainte sau mai tarziu.

| Moisie explică (pentru anonimg):

Diferenta intre ceausescu si Isus este acolo unde nicu s-a nascut din niste tarani prosti iar Isus din Dumnezeu creatorul universului!
Deci bila alba Nicu si repetent Isus!

| iurii75 a răspuns:

Sângele boilor nu acoperea ce perduse adam, totodată îi făcea conştienţi că aveau nevoie de răscumpărare

| Moisie explică (pentru iurii75):

Adam nu a pierdut nimic, pentru ca in religia cu Adam si Eva, adica in cea originala si nu in copia ei mincinoasa, NU exista notiunea de PACAT tot asa cum nu exista nici personajul negativ numit Diavol!
Asa ca nu te mai lua dupa minciunile crestinilor ci mai bine ia-ti informatiile din religia originala si interpretarea naturala a Bibvlie si nu in varianta mincinoasa copiata si modificata ca sa slujeasca interesul crestinismului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa a vrut el.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Daca vrei, poti veni la mine cand tai porcul happy Am crescut 5 purcei de lapte si ii tai cand sar de 100 kg.

| Moisie explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Multam de invitatie!
Vin cu placere mai ales ca se apropie Craciunu si se stie ca la romani Craciunu este ziua in care se impusca porcii! (ca azi nu mai e voie sa-i martirizezi cu cutitu)!
Dar oare porcu cel besinos nu vrea sa se sacrifice pentru neamul romanesc? adica sa fie Mantuitorul romanilor asa cum a fost sacrificatul Isus mantuitorul omenirii, desi a murit degeaba?

| florySim a răspuns:

Mai vezi-ti de religia ta si nu te mai lega atata de Hristosul crestinilor.

| Moisie explică (pentru florySim):

De unde naiba o mai scoti si pe asta?
De ce sa urasc eu crestinii?
Pun si eu niste intrebari...sau ce nu am voie sa gandesc si sa intreb acolo unde nu inteleg?

| florySim a răspuns (pentru Moisie):

Pai intreaba, dar nu jigni pe cei care s-au sacrificat pentru numele Lui Hristos.Ei sunt sfintii nu sunt "boi"cum i-ai numit. Vorbeste frumos! Daca ai ura pe noi stai ti-am zis in banca ta.

| Moisie explică (pentru florySim):

Am vorbit eu de asa zisi "sfinti"?

Tu stii ce inseamna "analfabetismul structural"?
Eu vorbeam efectiv de boii care erau sacrificati la fel ca Isus cel care nu era Christos pentru ca nu era UNS ca sa i se spuna UNSUL adica Christosul!

| Chittal a răspuns:

Mai scuze ca nu am terminat fraza aia, dar sper sa intelegi. As vrea sa stiu ce religie esti, si cati ani ai, astept raspuns pe anaxiosgm@yahoo.com. Dumnezeu nu a avut de ales si a ingaduit ca animalele sa fie sacrificate(in VT)El in Facere spune cu a facut cerul pamantul si pe noi apoi a spus ceva bine de retinut, ca omul sa manance din roadele pamantului deci nu trebuia varsare de sange(atunci Adam si Eva erau inca in rai). Dupa ce a fost dat afara din rai omul sa uratit cu totul, cu totul. Si tocmai de aceea s-a sacrificat El pentru ca dobitoacele nu a putut face acest lucru si tot sa anuntat prin prooroci venirea Lui in trup a insusi lui Dumnezeu pentru ca sa rupa pecetile iadului adica oul sa se pregateasa pentru intampinarea Lui. Deoarece toti oamenii care mureau se duceau in iad, pentru ca portile raiului erau inchise si numai Cel ce ne-a zidit pe noi ar fi putut face asta si nu un dobitoc care nici minte nu are. Si mai ales El a venit sa aduca lege cea noua din care omula cazuse; El este cel mai mare exemplu care putem sa-l luam si ca viata si ca port, ori un dobitoc nu ar fi putut face asta. Iar la vremea aceea pana sa vina El sau sacrificat animale, acum se sacrifica El mereu...