| anonim_4396 a întrebat:

In biblie scrie "Cauta si vei gasi!" - (Matei 7:7)
Acest cuvant "cauta" este sinonim si cu a descoperi.Acum luand in considerare ca nimeni nu l-a gasit pe Dumnezeu, nu in sensul de a-l vedea si eventual a-l arata si altora, inseamna neaparat ca Dumnezeu nu exista? Eu zic ca ceea ce nu vedem nu inseamna neaparat ca este inexistent si sunt destule exemple in sensul asta : radiatiile, curentul electric, la fel undele radio.In plus in univers exista multe lucruri pe care nu le vedem, sau nu le percepem prin simturi, dar le putem pune in evidenta existenta prin aparate care sunt mai sensibile decat noi.Sunt atatea lucruri care nu se vad insa categoric ele exista : campurile magnetice, spectrul luminii, furtuni solare, vanturi fotonice, etc.Ei bine, daca exista atatea lucruri pe care nu le percepem direct prin simturi, ci doar indirect prin aparate de masura, nu e anormal sa afirmam cu certitudine ca Dumnezeu nu exista? Nu e un rationament defectuos? Poate ca nu stim inca sa cream aparatul de "detectie" divina, sau poate ca Dumnezeu se sustrage observatiei analitice, preferand sa se lase perceput prin cunoastere personala, nu prin experimente impersonale sau poate poate ca noi operam cu concepte aplicabile doar in universul nostru cu 3 dimensiuni.
Si revin la ideea de inceput, daca pentru a-l cauta pe Dumnezeu nu ne trebuie nici unelte, nici aparate? Daca doar inima este singura cu care il putem detecta? E scris in biblie ca el reveleaza doar celor care il "cauta" deci cum sa se coboare el la nivelul de simtire al oamenilor daca oamenii nu il cauta si il neaga?

Răspuns Câştigător
| veverushca a răspuns:

Draga Senvole, eu zic sa nu iti mai bati capul cu astfel de intrebari fiindca nu ai cu cine discuta. Dupa cum bine observi, la toate intrebarile de genul acesta vin cu raspunsuri mai multi atei. Ei cam sunt singurii care se agita pe la categoria "religie", in dorinta de a-si sustine necredinta. Daca te vei uita la categoria "stiinta si filozofie" nu prea ai sa vezi raspunsuri care sa apartina acestor atei. Atei care (cei mai multi) sunt si aprigi sustinatori ai stiintei. Ei ne explica noua credinciosilor cum sta treaba cu obiectivismul si rationamentul, se plang ca noi calcam in picioare stiinta insa ei nici nu deschid vreo conversatie despre stiinta acolo unde trebuie. Ei sunt prezenti numai aici, preocuparea lor intensa fiind aceea de a ne convinge pe noi ca e gresit sa credem in Dumnezeu, asta in vreme ce ei afirma ca de fapt noi suntem aceia care dorim sa ii intoxicam pe ei cu "de-ale lui Dumnezeu". Deci, sfatul meu este sa nu te mai pui cu genul acesta de oameni care traiesc numai cu ce vad in fata ochilor.

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca afirmi ca Dumnezeu nu exista pentru ca existenta lui nu a fost dovedita comiti eroarea de logica "apelul la ignoranta."

| doctorandus a răspuns:

Nu se poate demonstra obiectiv ca Dumnezeu nu exista, dupa cum nu se poate demonstra obiectiv ca Dumnezeu exista. Acest lucru poate fi crezut, nu stiut.

| danay72 a răspuns:

Azi nici un om nu il poate vedea pe Dumnezeu, pentru ca ar muri.El doreste sa il cautam studiind Biblia, pentru ca acolo ne ofera toate informatile necesare pentru ca sa ne apropiem de El.

| MarianWLF a răspuns:

Ideea ta ar fi ceva de genu "De ce s-ar deranja Dumnezeu cu nesimtitii care il jignesc si nu ii pasa de El", pot spune ca Dumnezeu are planurile lui, El ne-a creat deci nu se pune problema sa se coboare la nivelul nostru, doar prin El totul e cu putinta, sunt 2 cai :
1. Oamenii in cautarea lui Dumnezeu
2. Dumnezeu in cautarea oamenilor
A 2 a varianta e mai complicata, daca El te vrea de partea Lui asa va fi, ca sa te fac sa gandesti din alta perspectiva, problemele din viata noastra au un scop, Dumnezeu te cheama "vino la mine, cere-mi ajutorul, increde-te in mine, cu Mine vei trece de toate", prin problemele tale te cheama la credinta, Iadul la fel, nu trebuie sa ajungi acolo, nu e locul tau acolo, acela a fost facut doar pentru Satana si ingerii lui inital, dar de ce ne-a fost descoperit iadul?
La fel pentru a veni la credinta, sa ne sperie in asa fel incat sa venim la credinta de frica lui, sper ca ai inteles putin cum stau lucrurile.

| Holiday a răspuns:

"a cauta" nu e sinonim cu "a descoperi".

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Pe planeta pe care traiesti tu sigur nu sunt sinonime cele doua.

| Alphawolf a răspuns:

Dar ce spui tu este valabil si invers, da? Daca nimeni nu afirma ca el exista, nici eu nu voi afirma ca el nu exista!

Daca Dumnezeu este creatorul universului, dupa logica mea, el ar trebui sa fie reflectat de realitate. Insa nimic din ceea ce indica povestea biblica, nu se reflecta in realitate. Tu ai putea construi ceva ilogic? Eu nu cred. Asa e si in privinta lui "Dumnezeu". Nici "el" nu ar trebui sa poata construi ceva ilogic, ar fi in contradictoriu cu propria-i personalitate. Realitatea este logica, ea este concretul si adevarul! Realitatea ne-a creat pe noi, gandim in functie de ea, iar daca noi gandim rau, gresit, suntem defectul realitatii, e "vina" ei. Daca realitatea este produsul unui creator, iar noi gandim gresit, greseala este a creatorului. Dar daca realitatea este produsul unui creator, iar el nu poate crea ceva ilogic, in mod normal, logica "lui" ar trebui sa coincida cu a noastra. Clar ca 2+2=4 si pentru el. Daca noi gandim bine, intelegem realitatea asa cum este ea, atunci ori nu avem datele care trebuie privind acel creator, ori el nu exista. Realitatea ne-a invatat orice notiune, in functie de ea gandim tot ce indica povestea biblica(sau oricare alta carte...), realitatea ne spune ca nu poate exista o constiiinta fara inceput, si tot ea ne spune ca sunt absurde calitatile acelei "constiinte"(cele avute de noi).

Iar la partea cu cautatul, vezi ca am pus eu ieri o intrebare. Daca reusesti sa-mi desfiintezi acel rationament, promit sa-l caut.

Si apropo... nu cred ca se poate detecta ceva cu inima. Inima nu intra in categoria simturilor!

| veverushca a răspuns (pentru Alphawolf):

Sunt forme de exprimare : Te iubesc cu toata inima, te caut cu toata inima... Metafore... Sau nu mai are voie omul sa foloseasca metafora ca trebuie sa vina cineva mult prea rational care sa desfiinteze si metaforele?

| Alphawolf a răspuns (pentru veverushca):

Da draga. Eu vreau sa inteleg exact ce-mi zice, sau propune. Nu am nevoie de obscuritate, incertitudine sau subiectivism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu este perceput,de fistecare dupa puterea,credinta, si cautarea lui, cine se indeparteaza, departe va fi, cine se apropie nu poate nega.ingerii de pilda nu pot nega existenta lui Dumnezeu, dar ei nici de credinta nu au nevoie fiindca ei il vad.de aceeia este scris; ferice de cei ce nu au vazut si au crezut.

| veverushca a răspuns:

Ai pus foarte frumos problema. Intr-adevar, a afirma cu certitudine ca Dumnezeu nu exista este rezultatul unui rationament defectuos. Eu cred ca aceia care sunt necredinciosi, nu sunt asa pentru ca nu li s-a dovedit existenta lui Dumnezeu, ci pentru ca nu vor ca el sa existe. Il neaga pur si simplu iar daca li s-ar aduce dovezi vizavi de existenta lui, ei tot l-ar nega. Acesti oameni, multi dintre necredenciosi, il urasc pe Dumnezeu, nu ar putea sa il accepte in viata lor fiindca nu le-ar placea sa traiasca dupa cuvantul lui. E mai usor sa spui ca este ireal si sa traiesti cum ai chef. Cine vrea sa si-l aduca aproape pe Dumnezeu si-l poate aduce, nu are nevoie de cercetatori care sa il descopere, nu are nevoie de aparate care sa il perceapa.

| Alphawolf a răspuns (pentru veverushca):

Referitor la raspunsul tau la intrebare, sunt nevoit sa-mi spun parerea: gandesti foarte defect.