| dansarabia1234 a întrebat:

În care zile din an se tine post negru? Va rog sa îmi zică un preot sau cineva care stie exact.

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In toate in care vrei tu, postul negru este DOAR o relatie dintre om si Dumnezeu fara stiinta celorlalti. Asa spune Dumnezeu in Biblie ca trebuie sa fie un post.

| Mclaren12 a răspuns:

Numai indoctrinatii fara speranta tin post negru, fara suparare. Iti faci rau singur ca sa iti creezi iluzia ca multumesti un zeu pe care nu l-ai vazut niciodata si care exista doar in biblia evreilor?

| dansarabia1234 explică (pentru Mclaren12):

Ba dar iti cam v-ati joc. Nuai răspunde la întrebările mele. Pa

| Mclaren12 a răspuns (pentru dansarabia1234):

Nu fi ignorant. Ți-am zis ceva adevărat și nu mi-am bătut joc. Ce ți se pare greșit în ce am zis?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca in Vinerea Mare, pentru ca atunci a fost rastignit Hristos.
Si chiar in primele zile din Postul Mare.

| CristinaAnnabella a răspuns:

Postul negru il poți ține când simti tu ca trebuie sa o faci, cel mai indicat în zilele de vineri ( asta în fiecare saptamana daca poți sau măcar pana la ora 12 ) si cu o zi inainte de o sărbătoare ( de ex cum a fost Adormirea Maicii Domnului, sărbătoarea a fost marți si tu trebuie sa ti post luni) eu asa fac si pe langa acel acatist citesc si Ac Sf Nicolae. Daca crezi ca este ceva necurat in viața ta sau vezi ca se întâmpla lucruri ciudate, si ai pierderi mari sau ghinion, este recomandat sa citești Ac Sf Ciprian. Sper sa te ajute.

| Cristian0015 a răspuns:

Consulta un calendar ortodox, il gasesti pe net, in afara de zilele pe care le vei gasi, post negru poti tine atunci cand consideri tu sau duhovnicul tau, cel mai indicat ar fi vinerea. Funda?