| Octavian199 a întrebat:

In ce zi a creat Dumnezeu stelele neutronice, piticile albe, quasarii?

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Putem doar banui, nu avem atata cunoastere incat sa intelegem asa ceva. Eu banuiesc ca pentru "echilibru" in univers. Pentru cei care habar nu au caci fac "comentarii" cand inca "casul" nu le-a cazut de la gurita pot afla ca OMUL este ULTIMA creatie a lui Dumnezeu, asa scrie in Biblie, deci este normal sa fie la multa vreme de la creatie.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Deci.Mai intai le-a creat pe acestea, apoi stelele obisnuite? Apoi steaua noastra (Soarele)?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Ultima creatie este Inteligenta Artificiala, caci aia ne aduce sfarsitul omenirii, iar cand oamenii au creat notiunea de zeu/dumnezeu e in mod ironic pe la mijlocul evolutiei noastre

| Octavian199 explică (pentru LupusDei1993):

Nu se stie partea cu inteligenta artificiala.'Inteligent artificiala ' poate fi si un pc.

| RAY a răspuns:

Geneza e un basm copiat https://ro.wikipedia.org/wiki/Mitul_crea%C8%9Biei
si ca orice basm aparut atunci nu are cunostinte despre asa ceva, zeul tribial evreiesc furat de la canaiti traia in bezna totala apoi a aprins lumina

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Pai da. Crestinii nu au avut nimic unic.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Crestinismul este o secta a iudaismului, dar potrivit evreilor crestinismul este o secta erectica care contrazice invataturile din TORA

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Corect.Secta a devenit cea mai raspandita religie de pe glob.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Da,suprinzator,dar la inceput in Asia, daca nu aparea mohamed crestinismul se raspandea in toata asia, crestinismul are 2 miliarde in prezent si sunt impartiti in multe culturi, de exemplu sectancti care sunt pana in 8% in ro sunt impartiti in vreo 10 secte misto nu, fiecare secta se vrea a fi singura adevarata, nu vorbim de mici culte, cred ca ajungem la vreo 40 de mii de culte crestine, acelasi basm, carte interpretata in mii de feluri

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Basmul e interpretat in multe feluri.

| sierra1 a răspuns:

De fapt la câteva miliarde de ani după "nașterea" aceleor stele neutronice, pitice albe, quasari au apărut oamenii care la rândul lor l-au creat pe dumnezeu. Ziua - care o fi fost ea - chiar n-ar relevanță

| Octavian199 explică (pentru sierra1):

Pitica alba e o stea medie care ajunge la ultima faza de evolutie, ca soarele. Steaua neutronica e ramasita a colapsului gravitational al unei stele masive.Un Quasar este un nucleu galactic activ.Ca sa vezi cum nu le-a creat nici un zeu.

| sierra1 a răspuns (pentru Octavian199):

"Ca sa vezi cum nu le-a creat nici un zeu"

a zis cineva asta?

| Octavian199 explică (pentru sierra1):

Citii prost se pare. Scuze.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Cine a zis ca le-a creat Dumnezeu?

| Octavian199 explică (pentru QElenaBoghiu):

Nu zic credinciosii ca totul e creat de Dumnezeu?

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru Octavian199):

Cel mai important argument în favoarea lui Dumnezeu este că trebuie să existe o Creaţie, un început... Dar obiecţia mea este simplă. Dacă Dumnezeu a fost începutul, cine L-a început pe Dumnezeu?

Biblia răspunde că Dumnezeu nu a avut un început. Dumnezeu există dintotdeauna. Oricât ar fi de greu de înţeles conceptul eternităţii lui Dumnezeu, nu-l putem respinge doar pentru că pur şi simplu nu-l înţelegem pe deplin.

Practic, Universul a fost o creatie spontana guvernata de legile fizicii, teorie ce contrazice vechiul model newtonian care sustine ca Universul a fost plamadit de un Creator pentru ca altfel nu ar fi putut lua nastere din haos.

Pentru ca exista o lege precum cea a gravitatiei, Universul poate lua nastere chiar si din nimic (...) Creatia spontana este motivul pentru care exista Ceva, in loc Nimic si motivul care face ca si Universul sa existe si noi sa existam

Faptul ca noi oamenii - care suntem practic colectii de particule fundamentale din natura - am ajuns atat de departe in intelegerea legilor care ne guverneaza pe noi si Universul din jurul nostru - reprezinta un triumf".

| RAY a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

El a intrebat altceva,acest argument este valabil pentru toti zeii,in fapt aceste argumente nu dovedeste nimic,aceste argumente definesc deismul, panteismul, va folositi de ele voi teisti, orice deist, panteist gaseste lumea asta ca orice ateu, lipsita de vreun creator, divinitate, lipsita de supranatural

| Octavian199 explică (pentru QElenaBoghiu):

Si Dumnezeu a avut un Dumnezeu?

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru Octavian199):

Probabil.

Nu există dovezi concrete că ar exista sau exista Dumnezeu.

Dumnezeu este un nume fictiv.

| Octavian199 explică (pentru QElenaBoghiu):

Zeii.

Întrebări recente