| dany1988122 a întrebat:

In ce zi a creat-o zeul iudeo-crestin-musulman pe Eva?

7 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Vineri. Ca a avut nevoie de 4 zile s-o incerce sa vada daca functioneaza bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întreabă-L.

| dany1988122 explică (pentru anonim_4396):

De ce ''dracu'' scrieti cu litera mare ''Intreaba-L'', ''Al Sau'', etc? Si cum vorbiti? Tot cu litera mare? rolling on the floor

| Hammurabi a răspuns (pentru dany1988122):

Dar tu de ce dracu' ești atât de prost încât te freacă ce fac și ce cred alții? N-ai loc să trăiești de ei?
Că văd că toate întrebările tale sunt pe aceeaș temă.
Te-a angajat dracu' să-i faci treaba pe TPU? rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru Hammurabi):

Fix dracu m-a angajat rolling on the floor

| oykoj98 a răspuns:

Depinde cum interpretezi situatia. Daca consideri ca Geneza capitolul 1 cand zice ca a facut omul "barbat si femeie i-a creat" prezinta povestea pe scurt si dupa Geneza 2 intra mai mult in detalii cum a creat-o pe femeie, atunci in ziua 6. Daca consideri ca Geneza 1 mentioneaza inainte si ce se va intampla mai tarziu, si cum Eva apare mentionata cu nume doar in capitolul 2, atunci zici ca Eva a fost facuta in ziua 8. A doua mi se pare un pic cam trasa de par si nu e cum iti vine natural sa citesti textul, insa am fost surprins sa aflu ca sunt multi ortodocsi care considera ziua 8.

| dany1988122 explică (pentru oykoj98):

Serios? Sa vedem ce ein capitolul 2. Deci in primul zice ca a facut plante apoi pe om, etc, si in capitolul doi zice ca l-a facut pe om prima data, apoi plantele, in capitolul 1 zice ca l-a facut pe om, si in capitolul doi zice ca Barbosul a adus animalele la Adam ca sa le numesca, si nu s-a gasit nici o pereche potrivita pentru Adam(zoofilie), si asa a aparut Eva.