| oprescudorin11 a întrebat:

In cine aveti mai mare incredere, in psihologi sau in preoti. Nuantati, explicati ceea ce simtiti!
Exista o contradictie intre aceste institutii? (statul versus sau nu bisericii).

Răspuns Câştigător
| Staind a răspuns:

Are. Daca ii spui preotului ca esti "deznadajduit" iti spune sa te rogi. Sa crezi. Sa tii post. Sa citesti 17 acatiste. Sa mergi la 30 de slujbe. Si alte pu|i din astea. Ma rog, eu le consider asa. Poate pe altii ii ajuta. Daca e asa, ma bucur pentru ei.
Pe mine, ca om care are o problema, care sa zicem ca ma aduce aproape de disperare, nu ma ajuta ceea ce-mi sugereaza preotul sa fac. Vreau ceva mai concret. Asa ca as inclina spre psiholog. Care e adevarat, iti arata evidentul, pe care esti prea chior sa-l observi, pe bani. Nu zic ca nu exista uscaturi si-n domeniul psihologilor, care doar iti dau impresia ca te ajuta.
Sa nu intelegi ca am vreo problema cu credinciosii sau ceva de genul, chiar e treaba lor ce fac.
Nu stiu daca exista vreo contradictie. Ar putea.

117 răspunsuri:
| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Desi sunt pareri in care se emite ideea ca un suflet armonios, Credincios, duce si la o sanatate trupeasca, intre trup si suflet existand o stransa corelatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ezact.daca e capul bolnav, toate sant in suferinta. Daca sufletul e bolnav, toate dor.

| oprescudorin11 explică (pentru doctorandus):

Ce nu ti se pare corect?

| oprescudorin11 explică (pentru suffarstar):

A castigat IISUS ceva de pe urma oamenilor?
A castigat TESLA ceva de pe urma oamenilor( a murit intr-o mizerie crunta si nebun-citeste-i istoria).
Ce au facut fiecare este iarasi un lucru pe care sa-l cercetezi. Discutia ar fi prea ampla!
Nu contest ca actuala societate, dar si cea mai veche si-a bazat existenta pe schimburi 'echivalente'.
Dar nu-mi spune ca TOTI sunt canalii!
Asta le-ar place sa auda, de obicei, hotilor!

| oprescudorin11 explică (pentru suffarstar):

As face o mica precizare:nu cred ca functionam toti pe frecventa ideala, nici macar in particular.
Problema este DACA ar trebui sa functionam TOTI pe o frecventa 'gasita sublima'. Deja ajungem la NAZISM.
E bine ca suntem diferiti, in bine sau rau, neraportat la NIMIC!

| oprescudorin11 explică (pentru Staind):

Am senzatia ca te bucuri cand lumea e confuza.Chiar si confuzia poate folosi candva!

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Daca capul este sanatos, are cuibarit un SUFLET armonios(in sens religios), mai sufera trupul?
Cam asta presupun ca mi-ai zis!
Dar pe de alta parte, daca cel mai tare psiholog, ateu, nepriceput in suflete, iti prescrie un tratament alopat, homeopat, naturist etc., te poate vindeca definitiv? N-as vrea ca sa fie o intrebare retorica. Pentru ca exista si psihologi care combina(rar dar exista).Dar nu poti combina cu oricine?

| suffarstar a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dar cine a zis ca sunt canalii? Am zis ca sunt masini. M-am referit strict la conditia omului in general. Discutia despre religie nu prea vad cum ar putea continua din moment ce tu ai o atitudine usor usor inflexibila. Religia trebuie privita dintr-o perspectiva mistica (ce-o mi fi insemnand si asta), si nu dogmatica. Dogmele s-au adunat desupra noastra de-alungul secolelor si cam asta ne-a mai ramas.

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Asta ti-am zis deja. Data viitoare cand nu stii ceva "nu stiu" e mai cinstit decat sa scornesti brasoave.

| oprescudorin11 explică (pentru suffarstar):

' Dogmele 'sunt concepte gandite milenar, care functioneaza.
Adevarat, poate tu acceptai dogmele comuniste sau de alta natura.
Daca 'dogmele ' globalizarii de acum ti se par mai valoroase, OK. E libertatea ta!
Lumea a fost condusa de dogme, in cele mai bune momente ale ei.

| oprescudorin11 explică (pentru doctorandus):

Si daca as zice :'nu stiu', probabil ai avea indrazneala sa ma intrebi : ' ce nu stiu?".Tu stii ce stii? Te rog frumos, pune-mi pe un tabel de 2 pagini 'ce stii'.

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Aici nu discutam despre ce stiu eu, ci despre ceea tu pretinzi ca ai sti si de fapt nu stii, adica nu exista statistici sexologice din secolele XVI-XIX, asa ca nu ai de unde sa stii ca adulterele ar fi fost foarte rare.

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Ai si tu dreptate! Nu va faceti voi copii, va fac si va populeaza altii! Extinctia neamului este optiunea ta ca psiholog?(hai ca sa vorbesc ca analfabetii tai de la putere:'ca si optiunea ta ca SI psiholog, etc.).

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

In loc sa-i multumesti ca te-a tradus?
Cat vrei sa obtii din proprietatea intelectuala a parerilor tale?

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Ce tampenie mai e si aia cu 'credincios deprimat!?"
Nu exista asa ceva! Se contrazic conceptele!

| oprescudorin11 explică (pentru doctorandus):

Am constatat ca sunt rare printr-un exercitiu de rationament.Era greu intr-un sat, in care se cunosteau toti, in care religia era stapana, ca sa aiba curaj asa munlti oameni sa 'pacatuiasca'.
Sigur ca existau si atunci! La catolici, toti Papii aveau 'nepoti".
Dar ca sa revenim, statistica este o ramura matematica, care ia in vedere niste ipoteze. Calcule.
Asa cum spuneai, nu asta ar fi subiectul in discutie, ci faptul ca adulterul nici nu conta, casatoria era o institutie, in care cei doi aveau obligatia prin convingerea traditionala sa-si faca copii, sa participe la 'propasirea neamului'.
Sigur ca este o frustrare! Macar avea un folos! Acum? Explica tu cum este acum? Aveti 'libertate'.

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Exista riscul ca un deprimat credincios sa se sinucida inainte sa isi inceapa rugaciunea. Pentru ca depresia nu tine cont de religie si credinta, ea pur si simplu iti distruge resursele interne. De asta problemele medicale se rezolva intai la medic si apoi la preot! Oricat de bun va fi un preot, oricat de mare va fi credinta unui om, nu se va vindeca doar prin rugaciune. Cred in miracole, dar nu cred ca mergi bolnav si pleci sanatos; miracolele vin sub forma de medici si medicamente, nu vine Dumnezeu in persoana sa te vindece. Intre Dumnezeu si medic nu poti pune egal, dar pana la urma Dumnezeu lucreaza si prin acel medic/psiholog!

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Homeopatia functioneaza! Pe bune! Dar aia reala, bazata pe chestii studiate, nu tampeniile de pe net cu lamaia care vindeca, cancerul si spirtul care vindeca, candidoza! Exista plante cu proprietati terapeutice si oameni care stiu sa le foloseasca, inclusiv in Romania. Faptul ca exista studii care spun ca nu e asa...sa fim seriosi, industria farma e o mare mafie!

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Extinctia neamului? Tu chiar nu poti intelege ce scriu, esti asa de bolnav? E vorba de responsabilitate! Ca de aia avem ratiune, sa gandim inainte de ce facem ceva! Nu sa ne inmultim ca purecii si sa asteptam sa ne pice din cer resursele din care sa ne crestem copilasii sau sa ne varsam pe ei toate frustrarile. Mai deschide un tv, mai citeste o stire, mai priveste lumea de pe strada...cati copii sunt abuzati zilnic de parinti, cati traiesc in saracie lucie, cati se nasc practic cu zero sanse de a deveni altceva decat un infractor? Tu ai idee cate femei devin mame din greseala, cate habar n-au de cum sa isi creasca normal copii, cate cupluri fac un copil doar pentru a nu se desparti, cati barbati accepta un copil doar pentru a-l abuza? Ai idee cate persoane cu boli psihice/boli somatice grave fac un copil cu riscul clar de a naste un om din start bolnav? Ai fost vreodata in casele de copii sau in case cu 10-12 copii? Eu am fost! Si daca as avea putere as interzice pentru mai mult de jumatate din populatia tarii dreptul de a se inmulti!

Un copil se face atunci cand ai ce sa ii oferi din punct de vedere material, afectiv si moral! Si se face din dragoste, nu din nevoie si nici din dorinta de a perpetua specia.

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Fals! Credinciosul face miracole si le constata! Nu bate campii!
La sfarsit, mai vii acasa!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Acum nu arunca toata mizeria 'libertatii' in fata religiei, feminitatii, libertatii sexuale, drogati si alte nerozii, tot in carca bisericii! Am fost si in camine, am vazut si familii dezbinate, drogati, 'asistenti sociali' mai rai decat calugaritele care se ocupau de asta, am vazut (cat ma pricep ) si cauzele.Am vazut si Anglia (fara englezi), am vazut si biata Germanie (fara nemti), nu vreau sa vad Romania fara romani (mai exista 50% acum, in urmatorii 10 ani vor disparea).
Am vazut si psihologi cu conceptiile tale, facute dupa populatii care NU MAI EXISTA faptic.
Tu vezi rezultatele?
Era asa si in secolul 19?
Sau mai devreme?
Daca nu mai exista dragoste in Europa, vorba D-nei Merkel!:importam de la harapi!
Mi-ar place sa ne mai intalnim peste 50 de ani! Poate atunci ma vei crede!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Oricum, nu se mai poate face nimic! Prea tarziu!
Eu am vazut la tara case cu 12 copii si parinti intr-o camera (iarna), care au ajuns oameni seriosi. (acum un secol-ce e drept- duminica erau la biserica -azi au toti facultati si apartamente sau case si au si ei copii-putini).
Dar tu ai vazut sate (majoritatea)populate numai de cativa batrani, case parasite? In Romania!
Asta ai vazut?

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Homeopatia se bazeaza pe ideea ca 'cui pe cui se scoate'. Mai citeste daca nu te invata aia! Nu lamai sau portocale cu bitriti si alte mizerii cum stiti voi.
In homeopatie se dau 'doze infinitezimale' de un element sau o substanta, care luat in doze obisnuite iti provoaca boala pe care o ai, de care vrei sa te vindeci.Cauta o carte si citeste.Din pacate nu mai am in casa nici pe ale lui Chirila ca sa-ti dau un exemplu.Iar homeopatia nu vindeca decat o parte din bolile cronice, din cate stiu, niciodata afectiuni acute!
Cronic, vine de la CRONOS! Adica alea care dureaza de multa vreme-alea cuibarite si pe care si uiti ca le ai! Chiar si mentale! De ale tale nu-ti dai seama si daca te duci la un psiholog sau preot de duzina, mai bolnav ca tine, o sa zica ca esti supersanatoasa!
Da imi place ca pui suflet!

| oprescudorin11 explică (pentru oprescudorin11):

Stiu ca vorbesc singur, imi pare rau de ceea ce este si ce va asteapta, ma rog la Bunul Dumnezeu sa va ajute 'responsabilitatea", 'stiinta', televizorul sa va dea stiri frumoase, si arabii sa se poarte frumos cu voi!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

A propos! Cand crezi ca oamenii vor ajunge la ILUMINAREA aia pe care ti-o doresti, sa nu mai spuna 'Doamne ajuta!", la necaz, sa zica 'Psihologule, ajuta-ma!'? Sa iasa omenirea asta din negura nestiintei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Oana92):

"Homeopatia functioneaza"... nu.
"Dar aia reala"... nu exista homeopatie reala si homeopatie falsa.

"Exista plante cu proprietati"... poti sa-mi zici ce intelegi tu prin homeopatie? Sper ca amandoi vorbim de chestia cu dilutiile nu de efectul ceaiurilor sau a unor plante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Ce tampenie mai e si aia cu 'credincios deprimat!?""... dorine, ai o problema la mansarda?

"Se contrazic conceptele"... care? Deprimat si credincios? Tu crezi ca un credincios nu poate sa fie deprimat? Interesant.

Incepi iar sa aberezi fara rost?

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Credinciosul le face? laughing Da? Bine de stiut... laughing

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

In societatea de azi, ai si tu dreptate, biserica nu mai face fata.Asa ca psihologii mai pot 'carpi ceva' pe ici pe colo.Ce sa faca credinciosul?

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Paremiologia te contrazice prin proverbul "nu stie barbatul ce stie tot satul". A, orase existau de multisor, nu traia lumea doar la sate.