| Arcadianul a întrebat:

-,,Omul acesta sa fie pedepsit cu moartea, toată adunarea să-l ucidă cu pietre " CREDEȚI CU TĂRIE CA ACESTA ESTE DUMNEZEUL IUBIRII SI COMPASIUNII?
Biblia descrie CLAR : http://www.youtube.com/watch?v=wmXI4VxYOrw

10 răspunsuri:
| William a răspuns:

Esti sigur ca vrei un raspuns la intrebarea asta? Te intreb inainte pentru ca s-ar putea sa te deranjeze daca iti zic direct.

| danay72 a răspuns:

La puţin timp după ce israeliţii primiseră cele Zece Porunci, un bărbat a fost prins strângând lemne în sabat. Acest lucru era interzis cu desăvârşire de Lege (Numeri 15:32–34; Deuteronomul 5:12–15). Cum aţi fi rezolvat voi cazul? L-aţi fi iertat pe bărbatul respectiv argumentând că, la urma urmei, acesta nu muncise pentru a duce o viaţă de lux, ci pentru a furniza familiei sale cele necesare? V-aţi fi gândit că în timpul anului vor mai fi multe ocazii de a respecta sabatul şi că nerespectarea unui sabat, probabil pentru că bărbatul nu a reuşit să-şi planifice treburile dinainte, ar putea fi cu uşurinţă iertată?
Dumnezeu privea cazul într-un mod mult mai serios. La timpul său, „DOMNUL i-a zis lui Moise: «Omul acesta să fie pedepsit negreşit cu moartea»", spune Biblia (Numeri 15:35). De ce în ochii lui Dumnezeu fapta comisă de bărbatul respectiv era atât de gravă?
Poporul avea la dispoziţie şase zile în care putea să adune lemne şi să rezolve treburile referitoare la hrană, îmbrăcăminte şi adăpost. Ziua a şaptea trebuia să fie dedicată necesităţilor lor spirituale. Deşi nu era nimic greşit în faptul de a strânge lemne, era greşit să se folosească în acest scop timpul care ar fi trebuit să fie rezervat pentru închinarea la Dumnezeu.

| Miauti a răspuns:

Daca analizezi cum trebuie o sa descoperi ca nu e unu si acelasi dumnezeu

| fllu07 a răspuns:

Dar ce parere ai despre versetele astea: deuteronomul 32:4, 5 si 1 Ioan 4:8.
observa ca in ioan bu se spune ca Dumnezeu are iubire, sau manifesta iubire. se spune: Dumnezeu ESTE iubire. apoi trebuie sa analizezi contextul, si iti vei da seama de ce sa ajuns la aceasta intamplare. in alta parte in biblie se spune ca Dumnezeu nu vrea ca vreun om sa piara, ci toti sa traiasca vesnic. Ioan 3:16. prin urmare sigur sunt amanunte care iti scapa din aceasta situatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine asfel de lucruri m-au facut sa nu mai cred in Dumnezeu!
Mi-am pus de mult ori intrebarea:''Cum poate fi Dumnezeu asa crud"?
"De ce?"-cand El spune si indeamna la bunatate si intelegere si mai ales la iertare?
Si nu am gasit decat o explicatie logica pentru aceste mari contraziceri din Biblibig grinumnezeu nu exista!
Daca ar exista nu ar fi si nu ar fi fost asa crud cu oamenii!

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e numai cazul tău, mulţi gândesc la fel, dar te asigur că nu este crud ci din contra. Uite un articol din patru părţi care are tocmai acest subiect.( pentru a merge la pagina următoare în partea stângă faci clic pe " > "
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2013322

| Arcadianul explică (pentru anonim_4396):

Nu numai că Dumnezeul lui Israel sau Dumnezeul ostirilor,descris in biblie,este crud,dar este si ILOGIC! Cum se poate crede ca Inteligenta universului este ILOGICĂ? De ex. : pentru faptele parintilor( biblia descrie) Dumnezeul lui Israel ucide copii noi nascuti a acestora? Ce este Logic in aceasta fapta abominabilă? Doar un salbatic, un inapoiat si un limitat in gandire ar putea emite asa ceva, cum de este descris ca, chiar Dumnezeu personal poate face asa ceva? Ooo, si câte...

| R0VER a răspuns:

Da, stim, nu era necesare lamuriri prin video. si asta nu e intrebare ca sa raspunzi in 2 randuri aici. (voi de la categoria religie care puneti astfel de intrebari, mizati pe avantajul ca puteti pune intrebare de o fraza, care de fapt necesita raspuns - o carte).
ok, si eu mi-am pus intrebarea asta, iar raspunsul e ca si tata: NUMAI daca ma iubeste ma pedepseste. daca nu ma iubeste, ceva nu-i in regula: nu e tata interesat de mine - nu sunt fiul lui - se nasc intrebari. ai un frate care tine la tine foarte mult si e in M.I. daca amenda pe care ti-o aplica fratele tau din politie TE SCAPA DE INCHISOAREA pe care trebuia s-o faci pentru o abatere, inseamna ca fratele tau ti-a dat amenda ca te uraste?
apoi, daca de ex iti iei un joc pe pc, cu misiuni sau mister si e prea simplu, te intrebi pentru ce ai dat banii. tu astepti de la creatorii jocului, complexitate; pe masura capacitatii mintii tale. un alt ex: om de stat, dar care umbla cu glumițe si râsete toata ziua. de la un astfel de om, te astepti sa fie grav; si daca are loc o abatere, sa aplice Legea, Codul Penal. in caz contrar, te intrebi daca persoana in cauza e potrivita pentru functia care o ocupa. daca in multe cazuri, de la oameni astepti complexitate, seriozitate - atunci cum sa te astepti de la Cineva care a facut totul? numara pana la 1 milion, poti? dar pana la 1 miliard? El a facut miliarde de miliarde de obiecte cosmice: http://ow.ly/tJkxE, http://ow.ly/tJjCb, http://ow.ly/tJlci. daca in corpul tau e atata complexitate http://ow.ly/tJhix cum te astepti sa fie Persoana din spatele acestor lucruri?
dragostea lui Dumnezeu nu se poate intelege decat daca admiti - asa cum a spus chiar El - ca si-a dat Unicul Fiu, pe Isus pentru noi, ca sa nu ajungem aici http://ow.ly/tJjOK (articol corectat de mine). citeste Biblia. toata, de la un capat la altul si vei intelege in ce masura a iubit Dumnezeu pe om. si pe tine. iar raspunsul la intrebare e aici (trebuie citit integral ca sa poata fi inteles): http://ow.ly/tJimU

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Mha da acum tu daca ai fii fost dumnezeu deci ai stapanire peste tot da ai facut un om iar acel om tia gresit o data 2 ori de 3 ori de 4 de 5 de en ori tu cum ai reactiona?

| Alasadun a răspuns:

Dumnezeul biblic de multe ori nu prea știe el multe lucruri. De exemplu, de-abia după ce lucrează o zi întreagă, vede că cele făcute de el sunt bune; după ce îl face pe Adam observă că nu are și el o pereche; nu știe dacă Avraam îi este credincios și atunci îi poruncește acestuia să-l jertfească pe fiul său, Isac și exemplele pot continua într-o veselie.
Sunt foarte imteresant dezvoltate aceste lucruri în cartea lui Leo Taxil, "Biblia hazlie"...