| LibertateDeGandire a întrebat:

,,Domnul i-a zis lui Moise"? Sa fie acelasi Dumnezeu al iubirii sau cumva s-a schimbat dupa om? Este inteligenta universala schimbatoare? https://www.youtube.com/watch?v=wmXI4VxYOrw Divinul ne-a inzestrat cu ratiune si intelect, cati oare folosesc aceste inzestrari?

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Israelitii au jurat ca vor rspecta intru totul legile lui Dumnezeu si ca vor sa fie poporul ales al lui Dumnezeu. Sper ca aceste idei sa te ajute sa intelegi mai bine.
La puţin timp după ce israeliţii primiseră cele Zece Porunci, un bărbat a fost prins strângând lemne în sabat. Acest lucru era interzis cu desăvârşire de Lege (Numeri 15:32–34; Deuteronomul 5:12–15). Cum aţi fi rezolvat voi cazul? L-aţi fi iertat pe bărbatul respectiv argumentând că, la urma urmei, acesta nu muncise pentru a duce o viaţă de lux, ci pentru a furniza familiei sale cele necesare? V-aţi fi gândit că în timpul anului vor mai fi multe ocazii de a respecta sabatul şi că nerespectarea unui sabat, probabil pentru că bărbatul nu a reuşit să-şi planifice treburile dinainte, ar putea fi cu uşurinţă iertată?
Iehova privea cazul într-un mod mult mai serios. La timpul său, „DOMNUL i-a zis lui Moise: «Omul acesta să fie pedepsit negreşit cu moartea»", spune Biblia (Numeri 15:35). De ce în ochii lui Iehova fapta comisă de bărbatul respectiv era atât de gravă?
Poporul avea la dispoziţie şase zile în care putea să adune lemne şi să rezolve treburile referitoare la hrană, îmbrăcăminte şi adăpost. Ziua a şaptea trebuia să fie dedicată necesităţilor lor spirituale. Deşi nu era nimic greşit în faptul de a strânge lemne, era greşit să se folosească în acest scop timpul care ar fi trebuit să fie rezervat pentru închinarea la Iehova.

| LibertateDeGandire explică (pentru danay72):

Fii sincer. Tu chiar crezi ca Dumnezeu personal si direct, i-a dat ordin lui Moise sa-l ucida pe acel amarat? fiindca asa e descris cu lux de amanunte.
Tu daca faci ceva in sabat crezi ca Dumnezeu da ordin sa fii omorat cu pietre? Cum te-ai fi,, simtit'' sa fii in locul amaratului ala omorat cu pietre?

| danay72 a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Repet,Dumnezeu judeca drept,pentru ca cunoaste inima. Apoi, faptul ca nu a facut ce a jurat ca va face, adica sa asculte de legea data, desi stia ce se intampla daca munceste in sabat, arata ca acel om a facut in cunostinta de cauza.

| LibertateDeGandire explică (pentru danay72):

Nu mi-ai raspuns :Tu daca faci ceva in sabat crezi ca Dumnezeu da ordin sa fii omorat cu pietre? Cum te-ai fi,, simtit'' sa fii in locul amaratului ala omorat cu pietre?

| danay72 a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Scuza-ma,dar atat timp cat stiu ca nu e corect, nu as face.Adica,cunostea legea si nu a respectat-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Divinul ne-a inzestrat cu ratiune si intelect, cati oare folosesc aceste inzestrari?"
In niciun caz autorul filmuletului recomandat.
Omuletul acela are probleme sa inteleaga lucruri elementare, pe care un copil de 12 ani le intelege fara efort.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Iara lucrarea satanei aici Tu libertatea de gandire de ce spun asta, de ce faci asta? pui din Biblie care este cuvantul lui Dumnezeu, care tu nu ai fost la spovedit? de ce faci asta? de ce cauti cuvantul lui Dumnezeu, daca tu nu mergi la spovedit? de ce cauti scandal cu oameni? oamnei credinciosi se duc si se spovedesc si nu stau cu Biblia in mana sa caute adevar necuratiti. Voi gasiti adevaruri necuratite asa ca voi.

| LibertateDeGandire explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Caut scandal? Pai cei ca tine mi-ar fi dat cu piatra in cap( cum faceau salbaticii iudei din biblie ),cu cei care erau de alta parere! Daca vrei asa dai cu piatra in cap,da-ti tie ca si asa porti creierul acela degeaba! Du-te si te spovedeste la popa,ca tu nu ai puterea sa discerni, esti limitat, esti mic, fiindca asa te consideri chiar tu! Du-te ca de abia te asteapta sa te jegmaneasca popii, pentru niste baliverne inventate sa va faca de bani!

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Eu nu dau cu pitre in cap ca nu-s de pe timpuri, si plus nu-s genu sa omor oamenii, vezi la ce te gandesti, ce poate gandi creieru tau ca eu te-as fi omorat cu piatra de ce gandesti negativ? cand eu nici nu ma gandeam la asta, de ce ai spus asta tu vezi vreun om sa traiasaca dupa vremea aia? Eu ma duc, Da tu care esti necurat gasesti ce e necurat in biblie de ce faci asta?

| LibertateDeGandire explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Pai m-ai,, condamnat" ca de ce fac asta? tu crezi ca eu si cei care gandesc ca si mine, traim in frica? Uita-te in oglinda si vei vedea un om infricosat de Dumnezeu, de Satani parosi si cu copite! Tu afirmi ca sunt necurat ..cine sti tu sa-mi spui asta? te crezi superior ca esti bisericos si stai in genunchi pe la popi sa le destainui viata? Eu imi destainui viata direct Divinului, fara intermediari barbosi care sa ma faca de bani! cezi ca daca te stropesc acei ipocriti cu infuzie de busuioc te,, salveaza"de ceva? sau daca pupi ciolane de morti ca sa ti se indeplineasca vreo dorinta sau sa-ti umple portofelul cu bani chiar se va infaptuii? Aceste superstitii si baliverne le folosesc doar oamenii limitati si inculti.Mai bine ai citi o carte de cultura generala, de dezvoltare personala, de adevarata spiritualitate, etc.etc. Daca nu cunosti asemenea carti,eu pot face un bine si am sa ti le,,spun"! Spui ca eu gasesc ce este necurat din biblie,pai cum sa fie ceva,,necurat"daca popii,pastorii si toti cei din sleahta lor, spun ca biblia e,, sfanta"? cum poate fi ceva sfand, daca are ceva necurat? ai un creier, FOLOSESTE-L!

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Nu te-am condamnat frate fa-o, da esti necurat intelegi, si cand esti necurat nu e bine, Vezi ca nu ai cunoasterea care o am eu, Dar hai sa iti zic ceva, am lucrat cu magia neagra si alte lucruri, si am trecut la religia adevarata, Si am si cunosc Biblia dar necuratul m-a impins de la magie la alt lucru de care mi-am dat seama cu 2 zile in urma dupa ce am avut vedenia si acuma stiu si de ce, si no mai am si multumesc lu Dumnezeu.

| LibertateDeGandire explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Ai,,vedenii'' fiindca te-a influentat psihic prostiile cu magia neagra si alte aberatii.Habar nu ai cat de sensibil este subconstientul! Ti-am mai spus, pune mana si mai citeste lasa prostiile ca ai sa te imbolnavesti psihic si fizic, chiar! Deja prezinti niste simptome ciudate.,, necuratirea'' pe care o vezi in jurul tau este de fapt ceea ce este in tine! Uite pentru inceput iti recomand cartea :Puterea extraordinara a subconstientului tau de Joseph Murphy. Urmareste link-ul (ai cartea online) http://www.slideshare.net/......entuluitau

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Nu iti spun ca nu sunt nebun altefel mar da afara si de la job si lucrez cu marile compani de telefonie mobila, dar sunt primitiv in ceea ce consta religia intelgi, Iti spun drept nu sunt aberati si ce crezi tu pana sa ma imbolnavesc psihic mai este, dar am facut un experiment ca sa vad ca e adevart, si daca repet iese din nou, si vad ca nu intelegi, eu sunt primitiv doar cand vine vorba de religie la fel ca religia, dar cand este vorba de viata sunt foarte modern stiu si sunt programator lucrez I.T, nu iti face tu probleme ca ma imbolnavesc psihic, exista foarte multi psihologi pentru chestia asta, dar mai este pana sa fiu nebun, nebun sunt cand e vorba de reigie si imi place sa fiu primitiv la fel ca religia. intlelgi tu

| LibertateDeGandire explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Daca iti place sa fii,, primitiv'' ...stii ce se spune : omul este ceea ce gandeste, restul; poti sa ai orice job din lume!

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Mai sunt primitiv cand vine vorba de religie, si trebuie sa intelei asta, dar cand este vorba de viata de zi cu zi sunt la zi intelegi tu si cu technologia si cu toate tot.Cand gandesc la religie sunt primitiv, cand gandesc la Scrierea uni program cu c++ sunt avanst in gandire, Cand fac o aplicati de Android cu SDK sunt avansat in gandire, si tot asa dar cand este religie cred si stiu ca exista din proprile experimente etc.

| LibertateDeGandire explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Propriile experimente? Woaw? faci experimente de laborator?

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Nu ai inteles bine, nu repet de 2 ori. Nu de laborator experimentele pot fi de mai multe feluri (Tipuri) Si nu doar in Laborator,

| LibertateDeGandire explică:

Acest utilizator NoMickeyMouse, s-a ascuns sa-l nu-l mai pot contacta! DE CE ii este frica soricelului? de adevar?