| anonim_4396 a întrebat:

In urma cu vreo doua saptamani am pus o intrebare: "Cine sunt cei doi martori de la Apoc. 11?". M-a surprins faptul ca useri ce au dat sa se inteleaga pe aici ca sunt buni cunoscatori ai Bibliei nu si-au dat nicio parere (Velajohnny, milan, danay, anonimg, Iuri etc.). De ce credeti ca au evitat? N-au stiut? n-au vrut? O posibila explicatie, pentru cei din gruparea lui Velajohnny, cred ca am eu: teama de ridicol. Am citit intr-o carte a lor si am vazut ce explicatie au. Ei zic ca evenimentele s-au intamplat deja, undeva in secolul trecut, prin 1918; cam cand se facea la noi Romania Mare. Nu s-au intamplat in Romania, bineinteles, ci undeva prin SUA. Ce s-a intamplat atunci - Un grup de martori, din conducerea lor, au fost condamnati la inchisoare pentru seditiune. N-au stat mult, mai putin de un an si au iesit. E, ei spun ca aia a fost implinirea capitolului 11 din Apocalips. Spuneti si voi! Pai acolo sunt descrise niste grozavii, niste evenimente cu adevarat apocaliptice. Iar ei spun ca s-au implinit, intr-un fapt banal petrecut in urma cu vreo suta de ani. In capitol e vorba de doi martori care fac minuni nemaipomenite, scot foc pe gura si ii omoara pe cei ce li se opun; au putere sa inchida cerul sa nu mai ploua si multe altele. La un moment dat sunt ucisi; trupurile moarte nu sunt ingropate, ci lasate pe strada, apoi dupa trei zile inviaza si iar ii sperie pe oameni samd (e bine sa cititi capitolul). Cei doi martori, zic ei, nu sunt doi, ci un grup de mai multi (doi-ul ala e metafora); focul ce le iese din gura e predicarea lor; faptul ca au fost ucisi e cand au intrat aia la inchisoare'; dupa trei zile (trei zile e tot metafora, de fapt au fost cateva luni) au inviat, asta insemnand ca au iesit din inchisoare. In fine, nu va mai plictisesc, puteti citi si voi cartea daca va intereseaza (macar pentru amuzament). Si asta e doar un episod. Sa vedeti si celelalte lucruri din Apocalips cum le explica. Cele sapte trambita s-au implinit si alea, tot in secolul trecut. Cand au scos ei o carte noua sau o brosura, a sunat o trambita; cand au avut un congres nu stiu pe unde, a sunat alta samd. E de ras, dar e si de plans. Cum pot niste oameni aparent seriosi (cu costum si cravata, cu servieta) sa se scalde intr-un asa delir mistic! Dar, asta e. Ei vin si aici pe site cu intrebari si raspunsuri de suprafata, avand mare grija sa ascunda gunoiul sub pres. Am uitat sa zic: a doua venire a lui Hristos a avut loc si aia, in 1914. Unde e? Nu se vede, ca e invizibil. E undeva in vazduh. Judecati si voi. Nu mai pun intrebari, ca le-am pus mai la inceput.

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Imipare rau ca nu am mai intrat demult pe aici ca sa urmaresc intrebarile. Cei de la care asteptai raspunsuri nu au cum sa ti-le dea pentru ca nici ei nu stiu. Am sa-ti spun care sunt cei doi martori din Apocalipsa dar nu am sa-ti raspund la restul mesajului pentru ca nu are nici o noima. Poti relua intrebarile tale si voi incerca sa-ti raspund in armonie cu scrierile Biblice. iar pentru a intelege mai bine Apocalipsa trebuie sa stii ca aceasta este o continuare a unei partri din cartea Daniel din Vechiul Testament, in special partea sigilata a acesteia. Cei Doi Martori din cartea Apocalipsei sunt VECHIUL si NOUL Testament. Iar acum pentru stiinta ta, din punct de vedere cronologic suntem la undeva pe la Apocalips 14 versetele 6. Si am vãzut un alt înger care zbura prin mijlocul cerului, cu o Evanghelie vesnicã pentru ca s-o vesteascã locuitorilor pãmântului, oricãrui neam, oricãrei semintii, oricãrei limbi si oricãrui norod.
7. El zicea cu glas tare: "Temeti-vã de Dumnezeu si dati-I slavã, cãci a venit ceasul judecãtii Lui; si închinati-vã Celui ce a fãcut cerul si pãmântul, marea si izvoarele apelor!", adica inaintea revenirii lui Isus Hristos ca Imparat si Judecator.

| ania a răspuns:

Eu sunt convinsă că evenimentele din Apocalipsa 11 vor avea loc în viitor.

Eu sunt convinsă cî evenimentele din Apocalipsa 11 vor avea loc în viitor.

| T0T a răspuns:

În anul 1914 a avut loc primul război mondial, cea mai mare catastrofă de până atunci. După 4 ani catastrofali e normal să creadă oamenii că se adeveresc semnele descrise din Biblie.

| sabin89 a răspuns (pentru T0T):

De acord cu tine. Hai sa zicem ca atunci, in valtoarea evenimentelor, puteau unii sa gandeasca si in felul asta. Dar dupa ce anii au inceput sa treaca, era de asteptat sa-si revina; si eventual sa-si ceara scuze. Dar ei si astazi, dupa o suta si ceva de ani inca mai sustin chestiile alea. Probabil isi dau si ei seama ca s-au inselat, dar orgoliul nu le permite sa isi ceara scuze. Sunt putin in tema, pentru ca am un prieten, fost coleg de liceu (si fost martor), care mai imi spune si mie cate ceva din experientele lui.

| T0T a răspuns (pentru sabin89):

Ei vor să arate că au mereu dreptate. Aia a fost o greșeală de a lor și au dovedit că orice religie poate greși și poate avea interpretări greșite și de asemenea niciuna nu deține adevărul absolut.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns (pentru T0T):

Se adeveresc... Dar mai sunt multe de implinit. Razboaie, foamete, musulmanii vor stapâni Europa si vor distruge creştinismul.,, Va veni ceasul când vă vor scoate din sinagogi; şi toti cei ce vă vor ucide vor crede că aduc jertfa lui Dumnezeu".

| T0T a răspuns (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Musulmanii să stăpânească Europa? Mai degrabă aș crede în basmele cu Făt Frumos.

| SG1995 a răspuns (pentru T0T):

De fapt cu pași încet fac asta, siiți care sau stabilit (comunitățiile pașnice) în Europa cresc în număr, ba chiar și europeni se convertesc.

| T0T a răspuns (pentru SG1995):

Și azi cred același lucru, basme. E adevărat că au început să intre mai mult în comunitățile europene însă nu cred că le vor stăpâni ei vreodată. Și nu aș zice că comunități pașnice. Majoritatea sunt niște animale necivilizate, sau ai omis știrile cu ce s-a întâmplat și se întâmplă prin Germania și alte părți unde au fost integrați?

| SG1995 a răspuns (pentru T0T):

Nu vorbeam de musulmani imigranți ci cei care sunt chiar europeni. Se pare că islamul prinde încet rădăcini în europa, referitori la atentatori, tipi ăștia nu țin cont de religie, ei au fost învățați de mici că noi "infideli" suntem niște animale și merităm să fim uciși. E vorba de o programare socială prin care societatea respectivă îi învață că noi europeni și femeile nu suntem oamenii, aceste tactici de disociere au funcționat înn aproximativ toate mașinăriile totalitariste.

| T0T a răspuns (pentru SG1995):

La cum e România cu catedrala neamului nu cred că va prinde rădăcini și aici. Societatea românească e un scut pentru nebuniile ce se întâmplă prin restul Europei, însă din păcate e un scut și la mentalitățile benefice...care mai au de tras până să fie acceptate și aici.

| SG1995 a răspuns (pentru T0T):

Problema e că aici nu au ei interes să vină. laughing

Până la urmă ce pana e mea e România.

| T0T a răspuns (pentru SG1995):

E o țară drăguță dar cam prostuță din punctul meu de vedere. Uneori mi-e drag, uneori mi-e scârbă de ea.

| SG1995 a răspuns (pentru T0T):

Trebuie doar să diferențiezi defectele de calități, mie personal îmi place țara dar nu sistemul și mentalitatea e evul mediu.

| SG1995 a răspuns:

Cei doi martori s-ar putea să fie Ilie și Enoh, cum scrie tot într-una din capitolele Apocalipsei.

| Nilsson a răspuns:

Nu exista nicio ``grupare`` religioasa aici, cred ca pui problema intr-un mod gresit. Fiecare isi exprima propria opinie, eu de exemplu, cand nu sunt sigur intr-o anumita privinta, prefer sa nu raspund (mai sunt si cazurile cand anumite persoane pur si simplu merita sa fie ignorate sau intrebarile sunt prea puerile).
Pot sa iti spun pozitia Bisericii Adventiste, cu privire la cei doi martori din Apoc. 11, ei sunt de fapt doua categorii de persoane (cei care pazesc legea si profetii) reprezentate Moise si Ilie, dupa cum regasim in Matei 17, si inclin spre acesta varianta.
Poti sa urmaresti clipul acesta, ofera explicatia inca din primele 3 minute, te rog sa imi spui ce parere ai:
https://www.youtube.com/watch?v=rVKXRpyK6tk

| sabin89 a răspuns (pentru Nilsson):

Cand am spus "grupare" nu m-am referit ca ar avea Velajonny o grupare aici pe site, ci m-am referit la gruparea in ansamblu. Cum era sa le zic? Secta? Stiu ca nu prea le place termenul asta; am zis sa ma exprim si eu mai fin. happy Cat despre clipul ala, intr-adevar numai la inceput face referire la cap. 11, dar si acolo destul de vag. Nu se intelege daca evenimentele sunt de domeniul viitorului sau deja s-au intamplat (in secolul trecut). Nu se intelege (sau cel putin n-am inteles eu) ca ar fi vorba de doua categorii, cum zici, ci mai degraba de doi indivizi M & I. In fine, ridicolul mi se pare explicatia aia cu 1918, cu aia care au fost cateva luni la inchisoare etc. Sa spui ca un fapt asa de banal reprezinta implinirea unui text de o asa anvergura mi se pare jenant. Si probabil asta e motivul ca Velajonny, Iuri 75 si altii din grupare tac chitic. Deci nu ca nu stiu, ci le e rusine cu propria explicatie. Asta e parerea mea. Tu pari a fi un om mai onest decat ei. Pai uita-te la Velajonny, tot la cateva fraze baga emoticonul ala care rade cu gura pana la urechi. Pai ce face? Amesteca explicatiile biblice cu bascalia?

| Nilsson a răspuns (pentru sabin89):

Nu stiu ce sa zic cu privire la explicatia pe care ai mentionat-o, poate ei nu adera la ea, chiar daca circula intr-o anumita biserica. Daca apartii de o anumita confesiune, nu inseamna neaparat ca accepti tot ce se predica acolo.
Insa trebuie sa stii ca circula foarte multe lucruri defaimatoare cu privire la bisericile neoprotestante si multe dintre ele sunt minciuni, de aceea prefer sa imi fac o opinie despre o biserica doar daca o cunosc in mod direct.
In ceea ce priveste utilizatorii pe care i-ai mentionat in intrebarea initiala, nu cred ca toti fac parte din aceeasi confesiune, Milan cel putin e ortodox din ce am observat, asa ca mai bine sa nu ii punem pe toti in aceeasi oala.
Eu oricum nu am ce sa le reprosez, am vazut multe raspunsuri bune din partea lor si cred ca ajuta mult colectivul TPU, trebuie sa tii cont si de varsta fiecaruia, acum cativa ani si eu aveam un caracter diferit.

In fine, revenind la discutia despre Apoc. 11, trebuie facuta o analiza mult mai ampla pentru a intelege corect profetia si sa explicam ce reprezinta de fapt fiara care e in razboi cu ei, ce este infatisata si in Daniel cap. 7 sub forma unui corn.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Consemnarea care ai facut-o pana acum tu pentru altii, nu specifici din ce carte ai luat dara ai scris fara sa vrei probabil lucruri potrivite, numai ca trebuie sa si argumentam biblic ceea ce ai scris tu, asadar foloseste biblia si vei gasi ceea ce vrea Dumnezeu sa stim ca : cei doi martori ii reprezinta pe crestinii unsi cu spirit sfant care parta numele Dumnezeului lor Iehova iar mesajul lor este adevarat, Deuteronomul 17:6 si; ioan 8:17, 18. Ioan spune cei doi amrtori sunt cei doi mazlini si cele doua lampadare si stau in picioare inaintea Domnului pamantului ( zaharia 4:1-3,14). viziunea despre lampadare i-a amintit lui Zaharia sa nu dispretuiasca ziua inceputurilor mici deoarece scopurile lui Iehova aveau sa se implineasca iar aceasta nu prin armate nici prin putere ci,, prin spiritul meu" a spus Iehova al armatelor. Isus este astazi rege ceresc domneste in mijlocul dusmanilor sa-i ( ps.110:1-4) ca orice rege are un guvern are legi si supusi. daca vrei sa fii si tu unul dintre supusii regelui drept, denecorupt, iubitor, nemuritor... studiaza biblia cu martorii lui iehova si vei gasi mult mai multe detalii si adevarul.(ar fi sanatos sa nu iei in deradere aceste lucruri!

| Florin9Florin9 a răspuns:

Martorii lui Iehova au o mulțime de învățături,, biblice '' în opinia lor, care sunt de fapt contrazise de Biblie, ei ignoră sau modifică versetele care nu le convin. Cei doi martori sunt Ilie și Enoh (am observat că ți-a mai zis cineva asta la întrebarea aia), Ortodoxia e de părere că încă nu s-au întâmplat evenimentele din Apocalipsa.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Stai sa ghicesc. Ai intrat pe un site anti-crestin, ai cautat o dezbatere si ai dat copy paste aici. Pai daca citesti afli.

„Iată că Eu vă trimit pe Ilie Proorocul, înainte de a veni ziua Domnului cea mare şi înfricoşătoare"

„Cu şapte ani înainte (de sfârşitul lumii), după cum a proorocit Daniil, vor veni Enoh şi Ilie propovăduindu-le să nu-l primească (pe Antihrist). Antihrist îi va chinui şi le va tăia capetele"

Acum ca nu esti tu de acord, e problema ta.

| sabin89 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Cine a zis ca nu sunt de acord? Nu sunt nici de acord si nu sunt nici impotriva. Unde nu stiu nu ma bag. Si, nu, nu am cautat pe niciun site si nu am dat niciun copy-paste. Am avut ocazia sa citesc intr-o carte a lor intitulata "Apocalipsul". Problema e ca ei tin astfel de lucruri "sub pres". I-ati auzit pe vreunii sa vorbeasca de asa ceva pe aici? sau la usi cand ciocane? Nu. Dar nimic nu poate sta ascuns la infinit "sub pres". Uite ca oamenii mai afla. Si daca aflam, cred e bine sa spunem, sa stie si altii daca sa le deschida usa sau nu.
Ai sa vezi ca nici acum n-o sa apara nimeni cu vreun raspuns, desi sunt multi pe aici. Stau cu capul in nisip ca strutul, pana trece vijelia.