| mODIN a întrebat:

Intreaba Epistola a lui Ieremia mi se pare ca ar contrazice practica icoanelor si simbolurilor religioase. Ca si crestin ortodox sau catolic, cum interpretati acea parte din Biblie? (are doar 2 pagini, deci puteti arunca un ochii inainte sa raspundeti)

Răspuns Câştigător
| EestiSodalane a răspuns:

În primul rând Epistola lui Ieremia este în Vechiul Testament, deci deja avem o problemă. În al doilea rând, chiar și în VT israelitii sunt instruiti să facă heruvimi, din aur daca nu ma insel.
În al treilea rând citeste cu atentie acel text din Ieremia: israelitenii nu trebuiau sa se închine la ALȚI DUMNEZEI. Acele statuete pagane nu erau doar simple statui sau reprezentari ci în primul rand erau reprezentari ale ALTOR ZEI. icoanele ortodocsilor si catolicilor nu sunt reprezentari ale altor zei ci a Dumnezeului celui Viu. Dar de ce nu își făceau israelitenii statui și icoane în Vechiul Testament? Dintr-un singur motiv: acela că Dumnezeu nu se întrupase, deci nici nu puteau să-L reprezinte. Dar dupa ce Dumnezeu s-a facut om a capatat un trup care poate fi reprezetat intr-o icoană, iar onoarea dată icoanei se duce la arhetip, adica la Hristos-Dumnezeu.

| Pocait01 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Nu se întrupase până atunci?
Adică Adam și Eva nu L-au văzut? Sau ei sunt altceva, nu sunt oameni.
Sau Ios. 5:14, nici aici nu este întrupat?
Vechiul Testament face parte din Cuvântul lui Dumnezeu care este veșnic.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Pocait01):

Nu, Dumnezeu nu se întrupase până la conceperea lui Hristos din Sf. Duh și Fecioara Maria. Mă bucur că te-am putut ajuta happy

3 răspunsuri:
| T0Teu a răspuns:

Dumnezeu oricum e împotriva acestor practici dar se pare ca ortodocșii și catolicii au vederea încuiată. Oricâte versete le ai arata, ei zic ca asa a zis preotul sau asa e adevarat ptc "ortodoxia e religia adevărată " și chestii de genul