| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare de baraj pentru crestini: ce parere aveti despre cercetarile asupra celulei stem si utilizarea acesteia?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Lucrurile descoperite sunt ale oamenilor, cele nedescoperite sunt a lui Dumnezeu.

| relian a răspuns:

Daca tu consideri pe crestini asa mai saraci cu duhul atunci nu vad ce intrebare de baraj sa fie ce ai intrebat.Ca sa ai o parere despre ceva ar trebui cit de cit sa stii despre ce este vorba, sa ai ceva cunostinte, ca altfel dau si eu din gura aiurea si normal ca o sa vii sa spui ai vazut nu stii si etc.Intrebarea este de baraj si pentru tine nu doar pentru crestini.Si poate pentru foarte multi de pe aici.Deci ar fi trebuit postata altundeva, la stiinta sau medicina cred. Daca ma iau doar dupa ce citesc sau dupa ce spun altii atunci nu mai este parerea mea. Cercetarile celulelor stem sint deocamdata la inceput, ceva de genul cum mergem noi cind sintem mici la gradinita. Daca tu citesti altceva nu tot ce vezi sau auzi este si adevarat.Sau cu alte cuvinte multi vad dar putini cunosc.Rectific celulele stem la mamifere sint in stadiul la care am aratat.In lumea vegetala oamenii se joaca cu astfel de cellule, dar nu si in ce priveste regnul animal.Ca utilizare nu vad cine ar fi impotriva atita timp cit aceste cellule fac parte din organismal nostrum.Referitor la cercetari este cum am spus sint in faza de boboc.Mentionez nu sint crestin dar totusi am comentat, pentru ca am considerat sa fac asta. Sper ca nu am deranjat.

Răspuns utilizator avertizat
| victorandrei a răspuns (pentru relian):

A pus omul o intrebare si incepi sa te certi cu el? Nici nu stii de unde are informatii si incepi cu "daca tu citesti altceva". Tu de unde te informezi? Nu pari genul care sta prin biblioteci. Si "sint" se scrie "sunt" (si tot asa se pronunta cu U )

| relian a răspuns (pentru victorandrei):

Scrie tu si pronunta cu U si lasa-ma pe mine sa scriu cum doresc si sa pronunt cum vreau.Esti pe aici pe post de avocet? Sau sintem aici sa dezbatem cum scriu eu sau cum pronunt? Eu am raspuns la intrebare nu am discutat aici persoanesau am facut referiri la tine ce si cum scrii ori pronunti.Vino cu ceva si lasa capitolul de gramatica pentru alta data sau mergi la categorie daca exista si comenteaza acolo.

| relian a răspuns (pentru Hanhao):

Tataie nu sint aici sa ma cert cu nimeni dar am comentat ceva pentru ca nu este frumos sa se intrebe asa adica sa bati in cineva.Cu alte cuvinte i-a facut pe crestini asa cum am zis mai saraci cu duhu.Si nu am spus ceva sa ma dau mare.Si stai linistit ca stiu ce sint alea cellule stem si apoi cind vedeam eu cellule stem si faceam experiente tu te incaltai cu pantofi pe dos.Asta asa sa nu mai comentezi la adresa peroanelor.De ce nu ai comentat tu sa vad ce stii si de ce comentezi la adresa mea nu vad? Ai cumva ceva problem sau iti place birfa si de aia te afli pe aici. Daca esti curios la scoala da am manevrat ceva cellule stem sau sa le zic altfel cellule nediferentiate la plante.Si nu trebuie sa vin sa explic eu pe aici ce sint cellule stem si sa incep a povesti ca apoi tot tu vei veni si vei spune ca ce am venit eu sa dau lectii.Si vezi ca mai sint personae care la fel au spus, deci este adevarat ca in privinta acestor cellule stem la om inca sintem departe de ceva realizari.ASint doar in faza de experimente nicidecum nu se aplica undeva.Si te rog scutestema de comentarii la adresa mea sau a altor personae. Discuta cum am mai spus ceva legat de subiect si pe linga. Uite cine discuta legat de subiect.Si eu da am discutat legat de subiect nu pe linga asa cum tu afimi.Ai citit tu in intrebare cum ca se referee la ce sint cellule stem? Eu nu am citit asa ceva si daca tu asta intelegi foarte bine dai inainte.Mai citeste de citeva ori intrebarea si dupa poti sa discuti.Nu a cerut sa se explice nimic de celulele astea stem asa cum tu crezi.Doar ce pareri au oamenii despre ele si nicidecum sa se dea definitii sau sa se intre in amanunte. Iara eu tocmai asta am facut am dat cu parerea despre cercetarile acestora si despre utilizarea lor. Daca omul asta a pus intrebarea gresit nu e vina mea ca el de fapt voia sa stie ce sint aceste cellule si asa mai departe.Si daca vrei sa iti raspunda cineva atunci pune tu intrebarea ce sint sau cum functioneaza si asa mai departe.Si inceteaza sa comentezi la adresa oamenilor daca nu ai o parere sau un raspuns legat de subiect.Eu pot sa bat cimpii cit vreau si sa discut cit vreau pe linga si doar cel care a pus intrebarea poate sa zica ceva.Cel putin asa mi se parte ca este civilizat, ca doar nu esti tu aici sa vii sa corectezi lumea ce spune si ce gindeste si cit gindeste.Numai bine.Si nu te mai obosi sa imi scrii pentru ca nu sint curios si nici nu vreau sa imi pierd timpul cu cineva care face ce faci tu.

| relian a răspuns (pentru victorandrei):

Ai vazut tu ca eu ma certai cu cel care a pus intrebarea? De unde le mai scoti.Incepi si tu cu birfa asa cum fac multi pe aici? Eu am comentat legat de subiect.Si pe linga am facut o observatie care se poate sa mi se para doar mie ca a batut spre ceva anume.Si de ce nu te luasi si de martian ca si el se pare a comentat ceva legat de felul intrebarii.Ce ti se par eu mai prost sau cum? Si de ce comentezi la adresa altora si nu ceva legat de subiectul in cauza? Esti depasita de subiect sau doar vrei sa te bagi in seama si nu stii cum.Scutestema de comentarii la adresa mea bine? Si la fel nu te mai obosi sa raspunzi ca nu sint aici sa stau la birfe sau sa ma cert cu tine cum scriu sau cu cine ma cert.Si nu am spus legat de persoana, mai citeste odata ce am spus.Am spus ca trebuie sa ai informatii cind despre acel subiect ca sa iti dai cu parerea sau sa vii cu teorii idei si asa mai departe.Nici pomeneala sa ma iau de cel care a pus intrebarea si sa zic ca el nu are informatii si bla bla.Si daca mai citesti odata o sa vezi ca si am spus ca ne cam depastste pe toti chestia asta deci si pe mine.Hai ca nu stau sa discutam povesti pe aici.

| victorandrei a răspuns (pentru relian):

Ai o problema serioasa la cap. Imi zici ca la clasa a doua de ce nu ma iau si de nu stiu care laughing). Se pare ca nu sunt singurul care observa ca te crezi cel mai destept si le stii pe toate si te agiti cam mult. Iti recomand distonocalm.

| relian a răspuns (pentru victorandrei):

Baiatule nu stiu care din noi doi se agita mai mult.Dar din ce vid tu esti cel agitate odata ce comentezi aiurea ataci persoanele fara sa iti fi spus nimic.Hai du-te si vezi-ti de treaba ta ca nu am chef de certuri. Exact se pare ca tie nu iti trebuie explicatie de clasa a doua iti trebuie un desen ca sa pricepi.Dar cu siguranta nici cu desene nu o sa intelegi mare lucru. Dispari ca faci praf.

| victorandrei a răspuns (pentru relian):

De ce nu te iei si de altii? laughing)) Doamna colegul nu vrea sa "vorbeste" cu mine. laughing
Invata sa raspunzi la intrebari daca tot scrii romane si fii mai la subiect fara explicatiile tale de 2 lei.

| martzian a răspuns:

De ce este intrebarea "de baraj" daca vorbim despre pareri personale si, implicit, subiective? Asum ca te referi doar la modalitatea deja invechita, cea mai controversata, care recolta celulele stem la nivel embrionar. Subiectul, asemeni controversei evolutie – creatie, este unul foarte disputat, dar "fumat" in sine. Cercetatorii ne spun, pe de o parte, ca celulele stem pot sa ne ofere solutia pentru problemele medicale severe (unii, mai „creativi" merg mai departe chiar) in timp ce altii considera ca procedura obtinerii lor anihileaza viata in forma ei embrionala. Din pacate nu observam, prin ochii unei societati corupte, faptul ca acceptarea unei astfel de distrugeri este rezultatul clar a unor decenii in care principiile si valorile sau pierdut – ma refer in general si punctual la avort. Nu am chef sa intru intr-o disputa care sa-ti sustina revelatia, mai ales ca ea este intarziata.

Parerea mea, ca raspuns la intrebarea ta „de baraj" este ca pretul pentru un aparent „bine" ar fi platit printr-un rau mai mare – daca ne gandim la distrugerea embrionara. Facem rau ca sa obtinem bine. Ne pierdem respectul pentru viata si unicitatea fiintei umane, relaxand notiunea de crima. Bomba atomica, spre exemplu, a incheiat razboiul, dar cu ce pret? Si daca Dumnezeu nu ar exista, un om sanatos la cap ar intelege grozavia, dar, in eventualitatea existentei Lui, pe unde vom scoate camasa?

Observatii: Trebuie mentionat faptul ca celulele stem embrionare NU au avut succesul scontat in materie de beneficii medicale. Linia noua de celule stem dezvoltate – cele pluripotente (iPS), dezvoltata la Harvard de echipa Dr. George Q. Daley, nu afecteaza donatorul.

| WR104 a răspuns:

Foarte bine, sa cerceteze.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Părerile sunt înpărţite chiar şi între medicii care lucrează în acest domeniu.
Din punct de vedere biblic cineva ajunge să fie privit ca persoană vie nu de la naştere, ci de la conceperea sa în burta mamei. Având în vedere că celulele stem sunt obţinuţi din embrion, iată ce a declarat Francis Collins, directorul Institutului American de Cercetări asupra Genomului Uman, a spus: „E un exemplu clasic de incompatibilitate a două principii foarte importante. Unul este legat de sfinţenia vieţii umane, iar celălalt de datoria clară pe care o avem ca oameni de a alina suferinţa şi de a trata boli îngrozitoare. . . Mulţi oameni consideră, şi cred eu, pe bună dreptate, că acest tip de cercetări desconsideră caracterul sacru al vieţii umane întrucât implică manipularea unor celule extrase dintr-un embrion uman".