| Mayhem666 a întrebat:

Intrebare mai mult pentru religiosi.

Daca in biblie ar spune ca nu e pacat ca cineva sa fie atras/a de o persoana de acelasi sex, vi s-ar schimba perspectiva cu privire la persoanele care sunt gay/lesbi?

Daca da, cu vi s-ar schimba?
Daca nu, de ce?

Macar scrie in biblie ca e "pacat" ca cineva sa fie atras/a de o persoana de acelasi sex sau asa spun doar credinciosii?

Daca sa presupune ca Dumnezeu ne iubeste pe toti, de ce voi ii condamnati pe cei care vor sa ofere iubire persoanelor care au acelasi lucru intre picioare ca si ei? Pana la urma, iubirea nu are gen.

Ca de obicei, as dori sa vad opinii personale, nu citate date de undeva sau link-uri de pe internet, ca asa puteam sa caut si eu singur, desi eu sunt aici cautand opinii persoanle sa vad cum ganditi voi.

P.S. Imi cer scuze pentru typo-uri, daca am avut vreunul.

22 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu scrie in Biblie ca e pacat sa te simti atras de persoane de acelasi sex dupa cum nu scrie ca e pacat sa te simti atras de nevasta altuia sau de ideea de a fura un obiect al atuia. In Biblie spune ca mantuitorul Hristos care a si fost pe pamant are o mare intelegere pentru slabiciunile noastre pentru ca a fost si el ispitit in toate lucrurile ca si noi, dar fara pacat.Toti suntem ispititi in diverse grade spre lacomia de a avea mai multe lucruri decat avem nevoie, de lacomia pentru trupurile altora, etcE pacat doar cand cedam acestor atractii despre care onstiinta ne avertizeaza sa ne ferim.

| h379m3973423 a răspuns:

Păi de aia Dumnezeu a făcut bărbat și femeie, ca bărbatul să se ducă după bărbat și femeia după femeie. laughing Nu vă doare?

| rapandula a răspuns (pentru h379m3973423):

Si daca altii se nasc diferit, sa-i tratam ca pe niste gunoaie, nu? Tu daca erai gay ce faceai? Daca fratele tau era gay, ce faceai? Il judecai incontinuu pentru ceva ce el poate nu-si doreste dar nu poate face nimic? Crestinilor, aveti si voi nebunelile voastre scapate de la circul de nebuni.

| h379m3973423 a răspuns (pentru rapandula):

După logica ta este normal ca cineva să fie pedofil. "Dacă fratele tău era pedofil, ce făceai? Îl judecai pentru ceva ce el poate nu-și dorește dar nu poate face nimic?" - apollo laughing

"Si daca altii se nasc diferit, sa-i tratam ca pe niste gunoaie, nu?"
Dacă alții se nasc diferit(ex: cu sindromul down) sunt iubiți, la fel ca pe restul copiilor sau mai mult.
Sau tu ești suficient de naiv(să nu zic altfel, tot adevărat) încât să crezi că oamenii SE NASC gay? laughing Te asigur că se nasc oameni cu sex și a fi gay este o alegere. Vorbește cu un medic sau student în an mai mare la medicină să înțelegi ce-i aia sex(cauze și efecte d. p. d. v. biologic) și cu un psiholog bun să înțelegi fenomenul, cauza și efectul subiectului nostru.winking Dar la cât de paralel ești nu cred că ai să înțelegi mare lucru. Totuși poți încerca.

| rapandula a răspuns (pentru h379m3973423):

Ce prost si lipsit de logica esti. Eu dau un exemplu si incerc sa-ti atrag atentia ca blamezi si judeci niste oameni perfect normali, nu omoara pe nimeni, doar ca s-au nascut cu altfel de orientari sexuale si tu vi sa-mi dai exemple de pedofili si hoti care fac numai rele si escrocherii. Care e legatura dintre cei doi bai dobitocule? Unul este un om perfect normal doar ca are o inclinatie sexuala catre acelasi gen iar celalat este un pedofil fara scrupule decis sa faca numai rele. V-am mai zis eu ca sunteti fara logica si va argumentati credintele cu prostii ilogice. Secta aia a Martorilor lui Iehova isi lasa copiii si cunoscutii sa moara daca este necesara transfuzia de sange pentru ca ei nu ingaduie transfuziile ca cica Dumnezeu uraste sangele; voi crestinii judecati personele LGBTQ+ care sunt oameni perfect normali ca si noi dar cu alte orientari sexuale pentru ca in Biblia aia de doi lei scrisa de niste inculti acum aproape 2000 de ani scrie ca fie ucisi ateii, curiosii de stiinta, homosexualii, etc; alte culte si secte au alte nebuneli de genul si tot asa. Sunteti niste javre rasiale care desii se roaga la ceva divin, habar nu au sa-l inteleaga cu adevarat. Si va mai intrebati in puii mei de ce va urasc si am devenit ateu. Uitati ce prostii scoateti pe gura. Ceausescu a fost pe finalul conducerii un lider rau dar faptul ca a urat religiile si a executat persoanele care isi manifestau religiile in public ma bucura teribil. Daca as fi dictatorul Romaniei v-as vana cum i-au vanat nazistii pe evrei.

| h379m3973423 a răspuns (pentru rapandula):

Da, după logica de care ai dat dovadă sunt comparabili cu pedofilii.

| rapandula a răspuns (pentru h379m3973423):

Atat? Doua randuri? Hai ca poti mai mult cre(s)tinule.
Eu am dat dovada ca sunt comparabili cu pedofilii cand sunt pro LGBTQ+ si incerc sa-ti schimb gandirea anti LGBTQ+? Atunci de ce ai de comentat ceva la adresa mea daca spui ca si eu sunt contra ei?
Aici te-ai ingropat singur fanaticule. Reciteste ce ti-am spus macar in ultimul raspuns de deasupra ta ca vad ca nu era destul de oxigenat creierul la prima citire.

| Mayhem666 explică (pentru h379m3973423):

"Te asigur că se nasc oameni cu sex și a fi gay este o alegere."

Iar eu te asigur ca nu era posibil sa spui ceva mai gresit de atat.
Vorbesti cu o persoana care este bisexuala. Crezi ca eu am vrut sau ales sa fiu bisexual? Nu, nu am ales. Asa m-am nascut si ma accept asa cum sunt. Tu nu stii prin ce trec persoanele gay, nu stii cat suferim doar pentru cine suntem. Tu chiar crezi ca noua ne place sa fim aratati cu degetul? Mai crezi ca e o alegere? De ce am alege sa suferim?
A fi gay NU e o alegere.

| h379m3973423 a răspuns (pentru rapandula):

"Si daca altii se nasc diferit, sa-i tratam ca pe niste gunoaie, nu? Tu daca erai gay ce faceai? Daca fratele tau era gay, ce faceai? Il judecai incontinuu pentru ceva ce el poate nu-si doreste dar nu poate face nimic?"
Deci da, după logica ta sunt comparabili cu pedofilii.
Ambele tabere sunt făcute din oameni cu atracție sexuală anormală.

| rapandula a răspuns (pentru h379m3973423):

Vai cat de prost interpretezi intrebarile desii ti-am tot atras atentia ca sunt pro LGBTQ+...
Eu intrebam din postura ta. Dar vad ca o iei altfel de parca eu sunt de parerea asta.

| h379m3973423 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ba e o alegere.

Vă mințiți singuri și v-ați adaptat așa. Nu mai realizați ce faceți, credeți că este normal cum cred acum "credincioșii" că e normal să-i spele popa copiii ca să nu ajungă în iad.

Ce e atracția sexuală? Cauză, efect, definiție... tot.

| Mayhem666 explică (pentru h379m3973423):

Hai nu mai spune.
Sunt sigur ca o persoana straight ca tine stie mai multe despre cum e sa fi gay decat o persoana bi ca mine.
Acum mai ai sa-mi spui ca pamantul e plat si ca suntem condusi de reptilieni.
Fa-ti o favoare si taci, ca te faci si mai rau de ras.

| h379m3973423 a răspuns (pentru Mayhem666):

Păi demonstrează că știi mai bine explicându-mi ce ți-am cerut... -_-
Ce e atracția sexuală? Cauză, efect, definiție... tot.

În cercul ăsta de pocăiți, cei mai mulți care au o facultate sunt psihologi sau doctori. Având în vedere că homosexualitatea este un păcat promovat, este destul de studiată și vorbită treaba. Deci am habar și de fenomen și de subiect.
Dar nu asta e important aici. Că sunt prost sau nu, nu cotează. Ce contează este ca tu, un homosexual, să mă faci să te înțeleg explicându-mi din perspectiva ta ce ți-am cerut. (presupun că ți-ai dat seama deja că am auzit multe alte perspective din partea homosexualilor)

| Mayhem666 explică (pentru h379m3973423):

In primul rand, homosexualitatea nu e un pacat. Pacatul nu exista. Pacatul e doar un concept creeat de oameni ca sa faca diferenta dintre ce e bine si ce e rau. Ei folosesc cuvantul pacat pentru tot ce ei considera ca e rau, dar de multe ori il folosesc in favoarea lor si spun ca e pacat tot ce nu le convine lor., la fel ca in cazul de fata cu homosexualitatea.

In al doilea rand, nu sunt gay, sunt bisexual. E o diferenta. De fapt, mai mult sunt pansexual, dar am zis sa nu te iau cu astea ca te pierd si mai mult, asa ca am zis bisexual din moment ce este un termen cunoscut mult mai mult decat pansexual, si este si cel mai similar cu el in aproape toate aspectele.

"Păi demonstrează că știi mai bine explicându-mi ce ți-am cerut."

Nu trebuie sa ma justific in fata ta sau sa iti explic nimic. Stiu ceea ce sunt si cine sunt, daca tu imi spui contrariul, tot nu schimba ceea ce sunt. Nu am ales sa fiu bi/pan, si o stiu mult prea bine, doar pentru ca tu imi spui ca este o alegere ma face sa imi dau seama ca nu ai habar despre ceea ce vorbesti, si incercand sa ii explici ceva unui om care nu vrea sa priceapa e ca si cum ai vorbi singur, asa ca nu e nevoie sa iti explic nimic. E ca si cum as vrea sa iti explic ca ma cheama intr-ul fel, iar tu sa ma contrazici si sa imi spui ca nu ma cheama asa, si ca ma cheama altfel. Nu am cum sa te conving cum ma cheama daca tu nu asculti si tot sustii ceea ce spui.

"Că sunt prost sau nu, nu cotează. "

Ba conteaza. Asa e unul din factorii care definesc modul cum gandesti si teoriile pe care le sustii.

Si sincer sa fiu, nu stiu ce vrei sa demonstrezi incercand sa te certi cu mine. Eu si cand nu am dreptate nu tac, dapai atunci cand stiu ca am dreptate. Eu cred ca ai o viata foarte interesanta daca tot ce faci e sa creezi certuri pe internet.

| h379m3973423 a răspuns (pentru Mayhem666):

Mmm nu, sunt destul de sigur că nu mă cert sau încerc să pornesc o ceartă.
"Ce contează este ca tu, un homosexual, să mă faci să te înțeleg explicându-mi din perspectiva ta ce ți-am cerut."
Apropo, nu mi-ai dat nimic relevant până acum. Ai spus că mă înșel și ai lăsat-o așa.

Uite: eu îți zic că te înșeli când spui că homosexualitatea nu este păcat. De ce? Pentru că păcatul reprezintă ratarea țintei normalității. De fapt și Biblia condamnă homosexualitatea: pe atunci nici nu era cuvânt pentru homosexual, se spunea ciudat, sau cum am spune noi acum, anormal. La noi nu s-au m-ai tradus expresiile lor așa cum sunt pentru că pentru noi sună ciudat: în Iuda 7 s-a tradus trupul altuia și pare a fi o simplă curvie când de fapt se referă la acea dorință a lor de a se cupla cu îngerii(persoanele angelice care au venit la Lot) expresia în original fiind "au poftit carne ciudată"... sună aiurea în română, nu? Ei bine, pentru ei făcea sens.

| Mayhem666 explică (pentru h379m3973423):

"Apropo, nu mi-ai dat nimic relevant până acum. Ai spus că mă înșel și ai lăsat-o așa."

Daca imi citeai comentariul mai atent, vedeai ca am mentionat ca nu trebuie sa ma justific in fata ta sau sa iti ofer vreo explicatie. Daca nu ai primit raspunsul pe care il doreai, nu inseamna ca nu ti-am raspuns.

Pacatul este o inventie a omului pentru a face diferenta dintre ce e bine si ce e rau, si adesea folosit in avantajul unora, ca in exemplul de fata, cand spui ca homosexualitatea e un pacat, deci prin definitie e ceva rau, dar daca tot spui ca e asa de rau, ce e mai exact rau in asta? Si nu veni cu explicatii biblice, ca nu merge cu mine, si nici nu veni cu faptul ca trebuie sa mentinem populatia planetei, ca oricum sunte suprapopulati, si orfelinatele dau pe din afara.

Nu fi asa de sigur ca se numeau "ciudati"
Daca ne uitam la istorie, in Grecia antica si in roma antica, homosexualitatea era vazuta ca si ceva absolut normal, nu ca ceva ciudat.

Cred ca m-am facut destul de clar cu asta, si din moment ce eu nu am chef, nici timp pentru cearta si oricum nu ajungem nicaieri cu cearta, o sa inchei discutia aici si acum. Daca esti cat de putin destept, o sa iti dai seama ca cearta asta e banala si fara scop, si o sa te opresti si tu, dar daca o sa continui nu o sa imi dai de ales decat sa te ignor.

| h379m3973423 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu mi-ai explicat nimic, nu mi-ai spus nimic relevant, doar că mă înșel. Nu era normal să-mi spui și mie de ce? Doar că ești tu gay nu înseamnă că și știi să-mi explici sau să-ți explici psihologic și psihiatric ce se întâmplă cu tine ceea ce mi-ai și demonstrat.

Mai întâi îmi zici mie că nu am cum să știu mai multe decât tine din domeniul homosexualității pentru că nu sunt homosexual ca tine, iar după vii și o bagi pe aia cu păcatul tu fiind paralel cu Biblia și bibliologia, ba chiar și cu etimologia laughing

P. S. Dacă tu te cerți nu înseamnă că și eu o fac -_-

| alex598 a răspuns:

Daca biblia ar spune ca nu e pacat sa fi atras de o persoana de acelasi sex, pentru mine, asta ar insemna ca Dumnezeu, care are o intelepciune infinita, ne-ar fi creeat in asa fel incat sa putem fi 100% fericiti si intr-o relatie cu o persoana de acelasi sex.

| AnjaAHUI a răspuns:

Bună!

Deși observ că ai o atitudine vădit ostilă față de creștini, o să încerc totuși să îți explic ceea ce cred și simt eu.

O să începem cu începutul. Nu am citit Biblia. Pentru a face acest pas am nevoie de o o inimă și o minte mult mai deschise și mai curate decât le am în acest moment. Pe scurt nu știu exact ce este scris în Biblie cu privire la relațiile dintre homosexuali.

Cu toate aceastea pot să îți spun umila mea părere. Eu știu că Dumnezeu i-a creat pe Adam și Eva, adică o femeie și un bărbat. Dacă o relație amoroasă ar fi fost posibilă între 2 bărbați sau 2 femei Dumnezeu ar fi creat și un cuplu de acest gen. Din moment ce nu se știe despre existența vreunui cuplu de Adami sau Eve, cred că Dumnezeu a vrut ca o familie să fie întemeiată de o femeie și un bărbat. De asemenea, 2 femei sau 2 bărbați nu pot concepe un copil decât cu ajutor din afara cuplului, pe scurt nu își pot întemeia o familie. În mintea mea, aceasta este încă o dovadă că femeia ar trebui să fie cu un bărbat.

Pe baza acestor dovezi, eu am ajuns la concluzia că Dumnezeu a lăsat lucrurile destul de clare.

Să trecem la următorul punct. Eu, personal, nu condamn pe nimeni. Fiecare este liber să aleagă și să facă ceea ce vrea, dar nici nu susțin. Nu mă duc la parade și marșuri pro LGBT, nu donez pentru astfel de campanii, nu susțin creatorii de conținut cu astfel de orientări, dar cam la asta se reduce tot. Cei care sunt violenți sau agresivi împotriva comunității LGBT nu sunt credincioși adevărați. Dumnezeu nu a încercat niciodată să îndrepte pe nimeni spre el cu violență și agresivitate, ci doar cu iubire. Cei pe care îi disprețuiești atât de mult și îi numești cu lejeritate credincioși, nu fac de fapt parte din rândurile adevăraților credincioși. Diavolul își bagă coada peste tot, inclusiv în biserică, pentru a instiga la ură și ceartă. Cei care îl iubesc pe Dumnezeu sunt cei care nu fac nimic dăunător împotriva celor din comunitatea LGBT. Ei se roagă doar pentru cei care au căzut în păcat să se îndrepte și își oferă sfaturile și părerile celor care le cer.

Sper ca răspunsul meu să fie mulțumitor. Sunt doar părerea mea și sentimentele mele.

Multă sănătate și o seară faină!

| Mayhem666 explică (pentru AnjaAHUI):

Iti multumesc pentru sincera parere, asta astept de la toti, si iti respect deciziile, dar trebuie sa spun ca traiesti in fantezie.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Crestini sunt ca o fata la pubeetate avand prima menstruație, mereu fac pe victima.

| Lusiaa a răspuns:

Daca Dumnezeu ne a creat pe noi in totalitate, el a creat si presupusa "eroare" adica mie ca fata sa poata sa-mi placa de alta fata.E pur si simplu un dezechilibru hormonal care i se poate intampla oricarui om, e ceva normal. LGBTQ+ este o comunitate noua, dar homosexualitatea cu e nimic nou, e de cand lumea si nu stiu de ce le ia atat de mult oamenilor sa inteleaga.Sunt sigura ca Dumnezeu niciodata dar niciodata nu ar avea nimic impotriva sa iubesti pe cineva, fata sau baiat. Iubirea e sentimentul pe care sunt sigura ca el vrea sa l avem toti fata de toti, homosexualitatea e doar un dezechibru al hormonilor foarte normala si total ok!