| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru atei: Ce răspunsuri ati primit de la credincioși când i-ati intrebat de ce dinozaurii nu apar in biblie?

Recent un prieten mi-a spus că dinozaurii nu au existat si ca e "o prefacatorie a guvernului". Orice ar vrea asta sa însemne. Mi se par amuzante explicațiile de genul asta, in acelasi timp imi pierd încrederea în umanitate.

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Mi se pare ca se mentioneaza ceva despre reptile gigantice in Biblie, dar oricum, asta nu are legatura pentru ca dupa crestini (cel putin unii dintre ei) pamantul nu are mai mult de 6000 de ani, iar dinozaurii au disparut acum aproximativ 65 de milioane de ani.
Dar de fapt dinozaurii nici nu erau reptile uriase, ci erau mai mult ca niste pasari imense, din moment ce descendentii dinozaurilor sunt pasarile pe care toti le stim, si nu reptilele.
Oricum, acel prieten al tau care spune ca dinozaurii nu au existat, e cam idiot. Nu vreau sa insult pe nimeni, dar un cuvant mai potrivit pentru a-l descrie nu am putut sa gasesc.
Ce bine ca eu stiu sa imi aleg pretenii si nu dau de rebuturi de genul. Ti-as sugera sa-ti cauti alti prieteni, de preferat prieteni care isi pot folosi creierul si care nu au un IQ pe negativ.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Sunt de acord cu tine, am folosit cuvantul "prieten" mai mult ca "cunoștință". N-aș vrea sa am prieteni de genul

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Credincioși in România ma, nu exista asa ceva

| T0T a răspuns:

De ce nu i-ai întrebat de ce nu apar cangurii?

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Credinciosii merg pe credinta in povesti primitive, puerile, fanteziste si absurde scrise pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori si nu ii intereseaza adevarul sau realitatea. Credinciosul crede ce nu vede si nu crede ce vede.

| CostinAlamariu a răspuns:

Întrebare tot pentru atei. De ce ar trebui să apara în Biblie ce vrei tu sa apara? De ce ar avea vreo importanta teologica dinozaurii? Ce mesaj teologic și spiritual ar putea sa transmita dinozaurii?

De ce pun ateii întrebari atat de retardate? Biblia e o carte spirituala, dinozaurii n-au nicio legatura cu spiritualitatea.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Multumesc de raspuns, nu imi dau seama daca ai spus-o la mișto sau chiar crezi ca are sens ce spui, alt răspuns genial care ma face sa rad

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de ce să n-aibă? Sunt curios

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba da, dinozaurii apar în Biblie. De Leviatan se relatează în cartea Iov...o creatură marină foarte fioroasă.

| chuckmanson a răspuns:

Din fericire majoritatea creștinilor nu sunt creaționiști și nu am întâlnit specimene de genul ăsta în realitate. Cam toți credincioșii pe care îi știu spun că ei consideră cartea genezei drept o metaforă(dacă au citit-o vreodată) dar nu sunt niciodată în stare să spună ce vrea să însemne. Dar ca să te amuz, am auzit un creaționist pe Youtube spunând că este un fapt istoric că pterodactilii au fost vânați până la extincție în timpul războiului civil din America și a folosit ca "dovadă" o poză dintr-un serial tv rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| Mayhem666 a răspuns (pentru chuckmanson):

"Dar ca să te amuz, am auzit un creaționist pe Youtube spunând că este un fapt istoric că pterodactilii au fost vânați până la extincție în timpul războiului civil din America și a folosit ca "dovadă" o poză dintr-un serial tv"

What the actual f*ck?

| chuckmanson a răspuns (pentru Mayhem666):

Exact reacția mea când am văzut. Este un creaționist numit matt powell. Tipul ăsta a reușit să creeze un argument și mai stupid decât ăla "de ce mai sunt maimuțe dacă am evoluat din ele", întrebând de ce mai există africani dacă americanii au evoluat din afro americani =))=))=))=))=))
Tipul ăsta practic există să ne facă pe noi ateii să arătăm a genii cu iq de 1000000.
Până și el și-a șters alea 2 clipuri.
Și nu, nu am inventat absolut nimic. https://www.youtube.com/watch?v=2XS3D8IgYIQ
Mai pe scurt, l-am găsit pe fiul lui meme10memu :))=))

Răspuns utilizator avertizat
| h379m3973423 a răspuns:

Biblia nu spune ce vârstă are Pământul. Nici de Adam și Eva nu știm câți ani au mai exact, ci doar câți ani au de când au fost alungați din slava lui Dumnezeu pentru că din acel moment a început să curgă timpul pentru ei și odată cu ei pentru orice are viață pe Pământ(Gen. 1:26).

Timpul dintre Gen. 1:1 și restul Bibliei nu-l știm. Rabinii(sau cel puțin unii dintre ei) cred că acea carte menționată în Num. 21:14 cuprinde ceva din ce s-a petrecut pe Pământ de s-a ajuns la noi, potențiali moștenitori ai Împărăției lui Dumnezeu(Galateni 4:7),
În Geneza 1 nu scrie că Pământul era pustiu și gol ci că a devenit pustiu și gol.

Dinozaurii ar fi niște păsări mari, ceva cu puf oricum(având în vedere ultimele cercetări). Tot Biblia în Gen. 1 spune de viețuitoarele mării și păsările care se înmulțesc pe Pământ la olaltă cu cele care zboară.

Analizând cartea Geneza, un rabin a scris într-o lucrare de a sa că ar fi 10 dimensiuni și numai 4 le sunt descoperite omului. Cu mult înainte de 1700.

Biblia nu este o carte de știință, dar chiar și așa din ea izvorăște toată știința din lume.