| CinevaAnonimă a întrebat:

Intrebare pentru atei:Ce v-a determinat sa nu credeti in Dumnezeu?
Un gand imi spune ca de vina sunt sminteala, neantelegerea, ispitele si dorinta de a fi,, liberi"(mandria). Vreau sa stiu parerea voastra.Va rog sa fiti sinceri!

31 răspunsuri:
| Niklauss a răspuns:

Http://cetin.ro/sunt-ateu-pentru-ca/

Cred ca acest articol cu niste atei care vorbesc despre asta te ajuta.

Sper ca ti-a fost de ajutor, funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incontestabil, accesul la internet i-a determinat.

| Stell99 a răspuns:

Cartea asta ma determinat sa nu cred in "Dumnezeu"!

https://www.google.ro/......https?/url

| Holiday a răspuns:

Tu de ce nu crezi in Zeus, sau oricare din miile de zei din diverse povesti? Pentru ca toate povestile alea sunt niste fantezii care nu au nici o legatura cu realitatea.lucru evident si pentru tine, nu? La fel e si cu poveste zeului crestin, nu are nici o legatura cu realitatea, iar zeul respectiv e doar un personaj al acestei povesti.
Tu o sa zici ca povestea ta nu e ca celelalte, dar de fapt e la fel. Cum nici un fan inrait al lui Alah nu recunoaste ca povestea lui e falsa, la fel si tu, vei sustine ca al tau e real.
Dar ca sa-ti raspund. Nu cred pentru ca povestea cu personajul numit Dumnezeu este una fara nici o baza reala. Este doar o creatie umana, similara cu multe alte astfel de povesti.

| vocea a răspuns:

Salut, faptul ca ma trezesc in fiecare dimineata si respir este un semn ca Dumnezeu exista.

| Drimmero a răspuns:

Faptul c-a aparut unul si a zis ca noi suntem veri cu maimutele si ca Pamantul a luat nastere dintr-o explozie numita 'Big-Bang',, poate sunt adevarate aceste afirmatii, poate au un sambure de adevar, dar nu este un argument valid care sa respinga exista unui creator diferit de natura!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ala care o aparut de care vb tu a facut tehnologia de care te folosesti si se vede ca habar nu ai ce vorbesti pentru ca un om religios a formulat prima oara ipoteza big bang un catolic, iar big bang nu creat pamantul sau maimute

man tu ai facut biologie vreodata?

| Mayhem666 a răspuns:

Vrei sa fiu sicer? Ok.
Ceea ce m-a determinat sa nu mai cred in existenta lui Dumnezeu in primul rand este lipsa dovezilor. Nu exista nici o dovada care sa arate ca Dumnezeu exista.
Mai exista si alti factori, dar asta este cel principal.
Sminteala, neintelegerea, ispitele si dorinta de a fi liber, nu ma definesc pe mine, astea nu sunt motive care sa ma faca sa renunt la ceva.
Ateu nu am devenit peste noapte, a fost o perioada de mai bine de un an in care am tot incercat sa aflu adevarul si sa incerc sa ma agat de orice posibil ca sa cred in Dumnezeu, dar am realizat ca tot timpul am incercat sa ma agat de lucruri inexistente.
Ca fost crestin, iti spun ca si viata de ateu este foarte grea, mai ales atunci cand traiesti intr-o familie extrem de crestina, esti singurul care trebuie sa indure in fiecare zi cuvintele de incurajare in care apare inevitabil si Dumnezeu, cum ar fi : "Sa te ajute Dumnezeu sa iei examenul asta", adica asta e ceva de genul, tu poti sa nu inveti nimic, ca are grija Dumnezeu sa iei examenul, poti sa fi prost bata, ca Dumnezeu o sa iti dea nota mare la examen. Adica daca Dumnezeu ar exista, el nu ar avea ceva mai bun de facut decat sa ma ajute pe mine sa iau nota mare la examen? Adica oamenii din Africa, care mor de foame au mai mare nevoie de ajutor decat am eu.
Mai este chestia cu gruparea LGBT (Lesbian, Gay, Transgender, Bisexual). Adica de ce lumea spune ca Dumnezeu ii uraste, daca se presupune ca el i-ar fi creat asa? Adica de ce oamenii spun ca cei LGBT o sa arada in iad pentru eternitate, ca Dumnezeu uraste astfel de oameni, cand se presupune ca Dumnezeu este iubitor si iubeste toti oamenii, isi iubeste creatiile. El i-a creat asa, ca ei sa arda in iad tot din vina lui? Ce fel de creator iubitor mai este si asta?
Nu mai are rost sa mai continui, ca o sa stau aici pana maine dimineata si o sa insirui tot felul de chestii legate de subiectul asta, si cred ca o sa o fac degeaba, pentru ca este posibil ca nici sa nu imi citesti raspunsul din moment ce este prea lung.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Crestini din jurul meu, intr-o tara unde 99, 99% sunt crestini si sunt vazuti drept tigani europei cei mai josnici oamenii de pe planeta,o tara plina de oamenii hoti, inculti, cretini, prosti, barfitori, criminali, Romania e nr la puscariasi in europa si la hoti plecati peste hotarare in europa e nr 1, Romania e nr 1 la prostiatuate in europa, asa ca gandul gandul ala ca asa sunteti voi romanii nu va schimba nimic pe voi, sa nu crezi ca sunt rasist sunt pe jumatate roman din pacate, sa fereasca dumnezeu europa de romanii amin

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu am facut, habar n-am ce-s alea maini, picioare, etc

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Crestini doar cu numele,, dar hai sa nu o luam religios, ce om normal la cap ar ucide? De furat si alte rahaturi se poarta peste tot, si in parlament se poarta. Din moment ce tara e condusa doar de inapti si de corupti,, tu te astepti ca populatia sa o salveze avand in vedere ca tot populatia ii voteaza? Nu e vorba de rasism,, hai sa nu ne mai ascundem dupa ureche, rromii ne-au facut de ras in lume si nu ii bag pe toti in aceeasi oala, doar pe aia care au facut, dar nu doar rromii si ci romanasi de-ai nostri care-s idioti.

| VelaJohnny a răspuns:

Inainte sa devin crestin, refuzam sa cred in Dumnezeu din cauza ipocriziei celor care sustineau ca il slujesc, si pentru ca imi era greu sa accept o credinta oarba. Daca aveam intrebari si nelamuriri, nu gaseam raspuns nicaieri, si ceea ce am invatat de la ai mei cand eram mic, nu era suficient, gen: exista un Dumnezeu in cer care vede tot, exista ingeri etc. Lipsa de dovezi oferite, de argumente in favoarea afirmatiilor, m-a facut sa caut raspunsul in alta parte decat in sfera crestina. Si voila, ateu laughing. Am devenit crestin dupa ce singur am inteles lucrurile, dupa ce am avut niste dovezi, un fundament. Credinta goala nu te ajuta la nimic, iar botezul la pruncie nu iti ofera nici o dovada ca e real ceea ce crezi.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Iar bagati vrajeli cu tigani

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Da' cine te-a facut de ras in toata Europa? Nu ei cu tot cu romanasii nostri care au iesit din pesteri?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Istoria romanilor ca asamblu de identitate e alcatuita din tradatori, hoti, oamenii fara cuvant

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Avem o istorie zbuciumata rau de tot, parca si acum iti e aiurea ca ne-am aliat cu rusnacii.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

A o curva azi cu cineva maine cu altcneva tot asa

| Dandanache a răspuns:

Tin cu dintii sa imi pastrez ultimul sambure de credinta, dar in ultimul timp am devenit tot mai agnostic. As vrea sa pot sa cred, credinta imi dadea o stare de bine, o liniste sufleteasca, dar nu mai reusesc. Nu as putea zice exact de ce, sunt probabil mai multe motive, cert e ca nu a fost o alegere, ci o neputinta. Raman insa deschis si interesat de religia crestina, citesc, chiar daca destul de rar, din Biblie si ma rog pentru intarirea in credinta.

| capito a răspuns:

Dumnezeul cel bun si perfect ma determinat sa nu cred in el. De ce? pentru ca din bunatatea si perfectiunea lui a reusit a creeze omul imperfect. Acuma o sa primesc raspunsuri ca Adam si Eva la inceput erau perfecti, bla bla bla. Trebuia sa-i lase asa si sa nu-i puna la incercare.Si-a facut de lucru sti cum se zice( lucru manual)..Cu potopul nu a rezolvat nimic, ne-a schimbat limbile la turnu babel de parca nu era de ajuns ca nu ne intelegeam intr-o singura limba, pe Iisus l-a trimis si sacrificat degeaba numai asa ca sa avem noi paste si craciun.Hai sa sarim peste povestile din biblie. Absenta lui iar ma determinat sa nu cred in el.Cum s-a aratat sau cum ia vorbit lui Noe sau mai stiu eu cui, asa putea sa se arate tututor. Ce am de castigat sau de pierdut daca cred in Dumnezeul descris de niste oameni? nimic pentru ca oricum daca esti ateu sau crestin sau orice relige nu esti liber si nu te poti bucura de (minunatiile) pamantului pentru ca vrem nu vrem traim intr-o lume cu reguli facute de oameni nu de Dumnezeu. Eu ca ateu, ca om prefer sa nu ma rog sau sa slujesc vreun zeu. nu ma intereseaza ce va fi dupa ce voi muri sau cine a creat aceasta lume. Daca exista Dumnezeu sa fie sanatos. Ma duc la somn ca sunt curios sa vad daca ma trezesc maine si mai respir sa pot spune ca EXISTA. pacat de cei care mor nevinovati in timp ce noi respiram. Noapte buna pacatosilor

| CinevaAnonimă explică (pentru Mayhem666):

Si homosexualii pot intra in rai, numai daca se comporta caatare( nu are nici o legatura cu alti homosexuali: sa se sarute, sa intretina relatii sexuale, etc).

| Mayhem666 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Asta nu are legatura cu ce spuneam eu. Tu ai intrebat ceva, eu ti-am raspuns, raspunsul pe care mi l-ai dat, nu are legatura absolut deloc cu intrebarea pe care ai pus-o.

| CinevaAnonimă explică (pentru Mayhem666):

Eu doar ti-am dat o explicatie.

| drutzix a răspuns:

Pentru faptul ca vorbesti de sus si te crezi buricul pamantului nu meriti un raspuns.
Eu cred ca motivul pentru care tu crezi in dumnezeu sunt prostia si mandria. E frumos ce am spus? Daca zici nu inseamna ca nu e frumos nici ce ai zis tu (ca motivele pentru ateism sunt 'sminteala si neantelegerea' sic)

Am invatat biologie, fizica si filosofie si nu vad nici un loc in care sa pun un zeu, plus ca nu am nici un motiv sa cred deoarece nu exista dovezi.
Pe langa asta religiile cu zei personali mi se par idioate.
As putea sa scriu mai mult dar nu cred ca ti-ar pasa din moment ce ti-ai format deja opinia.
Dovedeste ca exista zeul tau si o sa cred in el.

| CinevaAnonimă explică (pentru drutzix):

Pentru cei care nu doresc sa creada, nu sunt de folos dovezile. Ei nu ar crede, nici daca ar invia cineva din morti sau L-ar vedea pe Dumnezeu.Ar prefera sa spuna ca sunt nebuni, dar nu ar crede.

| drutzix a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

De unde stii tu asta? Ti-a zis dumnezeu?
"Nu vezi dovezile pentru ca oricum nu ai crede" e cea mai stupida scuza din cate am citit.
Arata-mi dovezile si iti spun eu daca sunt de ajuns dar daca vi cu chestii de genul "asa simt eu" sau 'am avut o discutie cu dumnezeu' atunci nu mai bine nu te obosesti.

Imi imaginez cum ai fi tu ca profesor/profesoara.
Tu: 2*2 = 4
Elevul: Nu te cred, imi poti dovedi?
Tu: Nu ai crede nici daca ti-as dovedi.

| drutzix a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ce dovezi ai gasit?

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

"Cum nici un fan inrait al lui Alah nu recunoaste ca povestea lui e falsa, la fel si tu, vei sustine ca al tau e real." - Daca tu te-ai convins ca povestea este falsa, de ce nu ne prezinti si noua dovezile?

| Idris a răspuns (pentru Mayhem666):

"Nu exista nici o dovada care sa arate ca Dumnezeu exista." - Depinde ce numesti si ce consideri tu a fi dovada. O dovada clara nu vei avea niciodata pana in Ziua Judecatii nici pentru teism, nici pentru ateism pentru ca Dumnezeu nu va permite aceasta. Nu vom fi convinsi 100% de existenta sau inexistenta lui, cu dovezi ire*utabile pentru ca astfel nu s-ar mai numi credinta, sau daca Dumnezeu ti-ar arata dovada 100% ca exista atunci nu ti s-ar mai da tie sansa sa fii printre credinciosi, si implicit nu vei mai avea sansa de a intra in Rai datorita credintei, si faptelor bune pe care le-ai facut, punandu-ti increderea in Dumnezeu.

"Mai este chestia cu gruparea LGBT (Lesbian, Gay, Transgender, Bisexual). " - Dumnezeu nu ii uraste, insa pe pamant, acestia calca Legea pe care Dumnezeu ne-a prescris-o. Este ilegal, dar asta nu inseamna ca este un pacat de neiertat sau care te poate face sa nu intrii in Paradis. Allah iarta toata pacatele (in afara de Shirk), atata timp cat omul cere aceasta. Pedeapsa pentru ilegalitati este de asemenea o ispasire a pacatelor pe pamant, o usurare. Apoi daca oricine face un pacat si cere iertare si spera la Paradis, este iertat. In Ziua Judecatii daca balanta faptelor tale bune atarna mai mult decat balanta faptelor rele, atunci vei avea un rang mai inalt in Paradis. Daca Dumnezeu i-a creat pe cei din comunitatea LGBT asa cu l-a creat si pe piroman, si pe cleptoman si etc, aceasta este spre incercare. Pentru ca Allah spune in Quran ca omul nu va fi lasat in pace doar daca spune "cred". Cu siguranta el va fi incercat in diferite metode, marindu-si astfel rasplata. Nu este nici un pacat daca in inima ta nutresc astfel de ganduri sau sentimente pentru persoane de acelasi sex, atata timp cat te abtii de la ele si nu le pui in aplicare. Iar daca le pui in aplicare o faci pe propria raspundere, ca orice alta incalcare a legii pe care o faci. Hotul inainte de a fura stie ca e o ilegalitate si isi asuma, asa si cu celelalte fapte.

"Dumnezeu este iubitor si iubeste toti oamenii, isi iubeste creatiile. El i-a creat asa, ca ei sa arda in iad tot din vina lui? Ce fel de creator iubitor mai este si asta?" - Allah (Dumnezeu) nu va lasa sa arda in iad pe un rob credincios care a crezut in Unicitatea Lui, chiar daca pacatele acestuia ar fi cat spuma marii. Asa cum am spus, singurul pacat care nu poate fi iertat este Shirk-ul (adica politeismul, sau necredinta, facerea de asociati si parteneri lui Allah). Profetul Muhammed(SAW) a spus ca: "Orice om din lume moare crezand in Tawhid, adica crezand in faptul ca Allah este Unul Singur, fara fii si fice, fara parteneri si asociati, acesta va intra in Paradis."

| Idris a răspuns (pentru Dandanache):

Citind din Biblie, nu faci decat sa iti accentuezi agnosticismul sa spun asa. Biblia este o sursa reala pentru ateism, si este trist faptul ca cei care citesc Biblia aplica ce vad acolo si in cazul altor religii, crezand ca toate sunt la fel insa in mare parte se inseala. Sfatul meu este sa iti focusezi energia spre a studia si alte credinte, sa vezi cum a facut Dumnezeu lumea, cum i-a trimis pe profeti, care a fost mesajul adus de acestia, ce a facut fiecare profet si ce a spus si cum a actionat, cum oamenii din cauza poftei de avere lumeasca si de cele lumesti au modificat lucrurile in favoarea lor pentru a agonisi si a avea putere asupra oamenilor, si Insha'Allah iti vei da seama care este Calea ce trebuie urmata, cea care a fost urmata de la Adam pana la Muhammed si care a fost Mesajul cu care au fost trimis de Dumnezeu toti profetii. Insha'Allah

| Dandanache a răspuns (pentru Idris):

Stai linistit, studiez si alte religii. De altfel, bazarul atat de diversificat de religii e unul din motivele care m-a impins spre agnosticism.