| R0R0 a întrebat:

Intrebare pentru atei:
De ce sunteti atei si cum ati ajuns sa fiti?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Ma bucur.Bate palmalaughing
Oricum practic Iisus e tot ceea ce conteaza.

127 răspunsuri:
| Ben00 a răspuns:

O intrebare la care nu am cum sa raspund... Pas!

| RAY a răspuns:

Sunt ateu pentru ca nu cred in existenta zeiilor, dumnezeu etc
e un proces lung sau asa poti fi mereu, eu personal nu am crezut niciodata in zeii sau poate am crezut dar era doar o iluzie atat, dupa ce am studiat de ce cred oamenii in zeii, istoria religiilor mi-am dat seama ca totul e vrajeala, desigur ca cum imi place stiinta a fost doar un pas pana la a deveni macar agnostic, apoi mi-am recunoscut mie ca nu exista dumnezeu

| R0R0 explică (pentru Ben00):

happy

| R0R0 explică (pentru RAY):

De ce e totul o vrajeala?

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

Ca nu exista dovezii stiintifice

| R0R0 explică (pentru RAY):

Eu cred ca tu crezi prea mult in stiinta. De altfel exista o Traditie, in care ne sunt prezentate anumite lucruri. Si e adevarata- s-a transmis din om in om

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

Eu cred in dovezii nu in stiinta

| R0R0 explică (pentru RAY):

Bine.
Ce dovada ai vrea ca sa crezi in Dumnezeu?

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

O dovada siintifica

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

Metoda științifică costă în următoarele faze:
Observarea unui fapt
Formularea unei probleme
Propunerea unei ipoteze
Realizarea unui experiment controlat, pentru a testa validitatea ipotezei

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

Știința nu este dogmatică. Se deosebește de religie prin faptul că nu are pretenția de a fi în posesia adevărului absolut. Rezultatele cercetării științifice sunt falsificabile, adică se pot testa și verifica validitatea lor. Dar afirmațiile religioase nu pot fi falsificate din start, pentru că nu pot fi cercetate.
Rezultatele cercetării științifice sunt documentate minuțios. Pentru asta există standarde, care asigură posibilitatea de a explica pașii care duc la o anume concluzie. Aici este importantă și publicarea tuturor surselor folosite și luarea în considerare a nivelului actual la care se află cercetarea în domeniul respectiv. Astfel, rezultatele cercetării devin comparabile, la fel precum progresul însuși în disciplina respectivă. Lucrările de cercetare fac trimitere una la celalaltă. Ele vin în spirjinul, critică sau perfecționează teoriile existente.
Un principiu important este interogația sceptică în sensul unei atitudini critice față de rezultate și teze proprii și ale altora. Cunoștințele științifice se deosebesc de cele doctrinare prin faptul că la cele din urmă sunt folosite mijloace de coerciție subtile sau fățișe și interogația critică este cel puțin nedorită, în timp ce cele dintâi pot fi în principiu confirmate sau infirmate de căte oricine cu ajutorul rațiunii și experienței proprii. La fel se diferențiază cunoștințele științifice de cele cu caracter de revelație. Revelația, care are loc doar la nivel subiectiv, în sinele individului, nu este accesibilă celorlalți și astfel nu poate fi intersubiectiv verificată.

| R0R0 explică (pentru RAY):

Adica daca cercetatorii ar descoperi ca Dumnezeu exista ai crede si tu in el?
(Poti sa imi dai, te rog, un exemplu de dovada stiintifica referitoare la religie)

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

Citeste ce ti-am scris

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

Daca stiinta ar dovedi ca exista zeii logic ca trebuie sai admitem existenta, ti-am scris ce este o dovada stiintifica, mi-am pierdut timpul anii intregi la categoria asta si numai am chef de pierdut, fiecare crede in ce vrea sau nu crede, eu nu cred nu trebuie sa dau explicati cuiva de ce nu cred

NOname
| NOname a răspuns:

Este ca şi cum ai întreba "De ce sunteţi nefumători/nenazişti şi cum aţi ajuns să fiţi?". laughing
Sesizezi absurdul ei?

| VelaJohnny a răspuns:

Is crestin, dar imi permit sa comentez pentru ca eram ateu si stiu bine cum e.
Majoritatea oamenilor care ajung atei sunt din religiile astea „mari" gen ortodoxia, catolicismul. Motivul e ca sunt botezati de mici, nu au habar de nimic, totusi ajung crestini. Pe parcursul vietii credinta e tot una cu credulitatea, iar daca parintii le spun ca pe 25 decembrie s-a nascut Isus ei cred, la fel si cu numeroasele invataturi. Creste mare si vede ca sunt false si isi pune intrebari, la care nu primeste raspuns de la preot, familie etc si ceilalti atei fireste ca dau raspunsuri mai logice. Cam asta fu experienta mea, intrebam oamenii ca daca tot cred in Dumnezeu, cum imi dovedesc mie ca exista. Ei nu stiau sa imi explice nimic, totusi credeau ca exista, ce sa intelegi? Asteptarile mele e sa creasca numarul ateilor si in curand sa faca praf religiile care se declara crestine, se vor folosi de legi, parlamentul e singura solutie ca sa i se puna capat in mod legal.

| Ragnarøk a răspuns:

Pentru ca este ilogica credinta intr-o divinitate atotputernica benigna, care-ti ghideaza viata si-ti croieste destinu'. Foarte aberant. Pentru ca exista zeci de contradictii si fapte istorice deviate in cartea voastra sfanta. Pentru ca d-zeul vostru este o creatura odioasa, marsava care este intruchiparea individualismului si egolatriei, contrar credintei voastre. Cititi-va V.T., credinciosilor. Acolo d-zeu vostru milos savarseste mai multe crime decat toti prizonierii de pe Alcatraz. Pentru ca d-zeul vostru si religia incearca sa limiteze cautarea cunoasterii, pretinzand a-ti oferi loc de veci. Practic exista o discordanta crasa. Mintile sclipitoare in cautare de adevar/certitudini si care aduc beneficii umanitatii sunt tratate fara respect, pentru neglijarea divinitatii lor iar viermii paraziti sunt primiti in locul caldut datorita a 2 vizite la biserica si 3 matanii.

Cum am ajuns? Ratiune proprie, taica. Intrebari cu raspuns improbabil. De pilda, de ce puterea divina a lui Jesus nu este expusa in niciun document, dar existenta lui este? Hai ca v-am inchis. Termin cu un citat, destul de reprezentativ pentru voi:

"Nu pot crede ca acelasi Dumnezeu care ne-a dat ratiune si intelect doreste sa nu le folosim"
- Galileo Galilei

N.B.: Mi-am argumentat lipsa credintei doar dpdv al moralei crestine dar si celelalte religii sunt la fel de cretine, limitand inteligenta umana si adevarata corectitudine.

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Crezi tu ca nu se pot verifica, bun nu toate afirmatiile Biblei (vorbesc de ea) dar in mare parte prin arheologie s-au demonstrat adevarate tot Vechiul Testament. N-o sa gasesti prin arheologie cronicile Egiptului de pe vremea lui Moise in care se confirma cele 10 plagi, la fel si in alte civilizatii antice, deoarece cand se schimba confucatorul, faptele umilitoare si cu care nu se putea lauda acea natiune erau eliminate din cronici. No sa gasesti niciodata in Babilon vreun document in care scrie ca a fost cucerit de Persi fara razboi, din neatentie intreg imperiul, doar in cronicile Persiei, pentru ca persii aveau cu ce se lauda, au cucerit o natiune care pe vremea aceea era putere mondiala. Cauta surse sigure legat de autenticitatea manuscriselor Bibliei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ragnarøk):

Hai sictir, satanistule / blackere! Fa-ti un pustiu de bine si nu mai intra la Religie, daca tot o injuri!

| Ragnarøk a răspuns:

N-am injurat inca pe site-ul asta, aberantule. Chit ca tare mi-ar place s-o fac, mai ales ca unii o meritati. Si la cat esti de indoctrinat nici nu ma surprinde prostia ta. C-astea doua merg mana-n mana. Reciteste intrebarea si raspunsul meu si poate reusesti sa deduci ca n-am nici cea mai mica tangenta cu satanismu', desi este o religie net superioara crestinismului. O religie a individualismului si egalitatii(DOAR DE SANSA!). Uita-te si tu ce progrese imense a adus credinta ta Europei. Razboiul de 30 de ani, Cruciade, Diocletian, inchizitie, averi clericale halucinante. Pe cealalta parte avem ce? Nu exista niciun beneficiu indus de religie pana-n prezent. Ca oamenii sub-mediocri au nevoie de ea pentru a se consola cu efemeritatea lor e IMPOSIBIL DE NEGAT.

Si vad ca mi-ai dat si ignore rolling on the floor Sa-ti fie de sanatate, fanaticule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Tot VT? Vezi sa nu pariezi cu nimeni pe treaba asta ca o sa pierzi.

"pe vremea lui Moise"... ia hai sa o luam cu inceputul. Prezinta dovezi cum ca Moise chiar a existat.

Dupa ce treci de asta, prezinta dovezile care sa sustina povestea unui potop global. Asta cu potopul e preferata mea.

Dupa ce treci de astea 2, mergem la alte povesti biblice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru R0R0):

Ma bag si eu in discutia voastra. Inainte sa cer o dovada, trebuie sa lamurim niste lucruri.

Zeul tau e atotputernic, bun, iubitor, omniprezent, etc. Pe scurt, ai un zeu atotorice corect? Perfect.

Din moment ce ai un zeu atotorice, inseamna ca el poate sa se arate sub forma unui om inalt de 3 km care sa leviteze, sa fie vazut si filmat de TOTI oamenii, sa tina in maini un soare si o gaura neagra (le pune scuturi magice ca sa nu ne afecteze) si ca bonus, poate sa creeze live, din pamant, noi specii de animale.

Uite ca ti-am dat un exemplu de dovada care confirma existenta zeului crestin (deoarece doar acel zeu este creator [mai ales cand vine vorba de facut viata] si deci doar el poate sa faca aceste lucruri).

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Ragnarøk):

Iisus Dumnezeu cum ti se pare? Tot asa de egoist, odios, marsav? Eu nu cred.Caracterul lui Iisus Dumnezeu e caracterul adevarat al lui Dumnezeu.Practic Vechiul Testament conteaza mai putin fiindca in mare parte e vorba despre legile, razboaieie si faptele evreilor, regilor etc..Noul Testament e valabil acum. Iisus a clarificat cum sta treaba cu Dumnezeu, in NT! Practic a anulat multe legi din VT(unii nu cred asta) dar asa e...totusi poruncile raman aceleasi si valabile,dar a adaugat si fericirile,pildele etc plus ca a demonstrat ca e Dumnezeu facand minuni multe,vindecari,inviind mortii si inviindu-se chiar pe El. Iisus e figura centrala a crestinismului, Iisus trebuie urmat, adorat, pretuit, apreciat si IUBIT!

| AvalohAlyn a răspuns (pentru VelaJohnny):

Si probabil o asteptare de a ta e sa se inmulteasca si numarul Martorilor lui Iehova..ca dupa parerea ta ei chiar sunt crestini, ceilalti (catolicismul, ortodoxismul si celelalte culte neoprotestante) nu merita atenti sau nu sunt adevarate nu? Nu sunt crestine...asa cum ''Martorii lui Iehova sunt''
Deci e vorba de subiectivism aici, ala al tau amicebig grin

| Ragnarøk a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Aha. M-ai lamurit. Voi crestinii va alegeti informatiile favorabile, interpretand biblia dupa cum doriti, astfel incat sa ascundeti milioanele de crime infaptuite. De Iisus ce cred? Ca a fost lipsit de orice putere divina, cum am mai spus. Ti-am dat multe argumente in comentariul trecut. Iti propun sa-mi oferi un singur argument prin care demonstrezi ca Iisus sau Dumnezeu exista iar daca eu nu-i voi gasi aspectul ilogic, demonstrandu-i opusul, iti voi accepta religia. Promise!

| R0R0 explică (pentru RAY):

Ai dreptate.
Imi cer scuze

| R0R0 explică (pentru NOname):

Nu
Eu am intrebat doar din curiozitate

| R0R0 explică (pentru VelaJohnny):

Eu cred in Dumnezeu si sunt crestina.
Tu te numesti crestin cu toate ca nu crezi in existenta lui Dumnezeu.
De ce intrebi oamenii care nu stiu despre credinta? Ar fii recomandat sa intrebi un preot.Sigur ca iti va raspunde si iti va da si citate din Biblie

| Ragnarøk a răspuns (pentru R0R0):

Formularea corecta era ''De ce ati optat pentru ateism?'' si nu ''De ce sunteti atei?'' la care singurul raspuns este ''Pentru ca nu cred in existenta unei divinitati''. Asta-i absurdul de care vorbea noname.

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

In primul rand, nu exista destin sau soarta. (am citit undeva si spuneau ca religia ortodoxa nu crede in ele).
Puterea lui Iisus (Jesus cum il numesti tu, in engleză) este regasita in Biblie. (si in Evanghelie). S-au scris toate minunile pe care el le-a facut -cati morti a inviat, cati oameni a vindecat