| R0R0 a întrebat:

Intrebare pentru atei:
De ce sunteti atei si cum ati ajuns sa fiti?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Ma bucur.Bate palmalaughing
Oricum practic Iisus e tot ceea ce conteaza.

127 răspunsuri:
| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

Cum sa nu imi recunosc religia?
Dar am pus o intrebare logica si astept un raspuns logic la intrebarea mea nu o intrebare fara sens ca raspuns

| R0R0 explică (pentru TrăieşteClipa):

Ai spus ca ai citit traducerea originală a Bibliei. Adica Bibli pe care o citim noi are o traducere modificata (sa nu zic falsă )?

| R0R0 explică (pentru DonaldTrump):

Minoritatea se supune majoritatii

| R0R0 explică (pentru drutzix):

Cum nu exista?
Apoi cine a creat Pamantul?

| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

Nu are! Stii, El poate sufletul nostru oricand. Chiar si alt tau!

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

Nu sunt capabila sa iti expun 2 dogme ale satanismului pentru ca nu ma intereseaza. (eu cand aud cuvantul Satana ma gandesc automat la diavol. Si ce a facut diavolul si ce face? A incercat sa conduca el lumea, ispiteste lumea sa nu creada in Dumnezeu si din pacate mai exista oameni care il cred)
Nu ma intereseaza ca stii Biblia mai bine ca mine daca nu ai inteles-o.
Partea cu Poporul i-am explicat-o lui Gaia. Nu inteleg de ce tot pe asta o folositi ca exemplu. Satana nu a omorat oameni?
Si da. Exista oameni care au inviat. Pare imposibil de crezut, dar e adevarat. Deja totul e eronat pentru tine - existenta lui Dumnezeu, televizorul. Inseamna ca toata lumea minte, iar tu spui adevarul.
Mai scuteste-ma de el. Nu vreau sa ne certam pe tema asta. Mi se pare ca nu o sa ne intelegem.
Tu nu vrei sa renunti la ideile tale, eu la ale mele. Intrebarea mea era de ce au ajuns oamenii atei, nu cum conving atei crestinii sa devina atei

| R0R0 explică (pentru Inferno):

Acelasi lucru pot afirma si eu cu privire la tine.
Numai ca ai gresit -nu sunt un copil

| DonaldTrump a răspuns (pentru R0R0):

Crestinismul a fost minoritar la aparitia sa, crestinismul a inceput ca o secta a iudaismului. Dupa ideea ta cu minoritatea se supune majoritatii am putea considera ca ortodocsii ar trebui sa fie relocati la catolicism dat fiind faptul ca cel din urma are mai multi precticanti decat primul?

| R0R0 explică (pentru DonaldTrump):

A fost minoritar, e adevarat. dar acum s-a dezvoltat.
Daca asta e opinia ta, eu ti-o respect

| DonaldTrump a răspuns (pentru R0R0):

Nu sunt o persoana tocmai religioasa am dat un exemplu dupa modelul tau.

| R0R0 explică (pentru DonaldTrump):

Nu -i nimic. Te inteleg happy

| Ragnarøk a răspuns (pentru R0R0):

Uite-ti problema, crestine. Te arunci in afirmatii fara premise logice. Da' no, sunteti crestini, va permiteti sa comiteti si erori logice, si tot aveti dreptate. Ipse dixit si pledoaria falsa este comuna voua. Daca n-ai habar cu ce se mananca satanismul de ce ii confirmi inferioritatea? Chiar asa greu ii de -nteles ca daca n-ai nici cele mai mici cunostinte asupra unui domeniu, NU trebuie sa il discuti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

" nu Moise a scris Tora"... nu. Tora are mai multi autori si a fost scrisa de-a lungul a foarte multi ani. Istoricii nici macar nu considera ca Moise a existat (deci e destul de evident ca nu are cum sa fie el autorul).

"ti-am trimis link-ul mai sus"... asa si? Eu ti-am cerut dovezi pe bune in legatura cu Moise si in legatura cu potopul. Tu mi-ai dat un link al unui individ care in acel filmulet comite exagerat de multe erori logice. Asta numesti tu dovada valida? Inseamna ca la fel ca restul martorilor, la capitolul dovezi stai exagerat de prost.

"Esti fraier"... tipic din partea astora ca tine care cand se simt pusi in dificultate sa atace persoana. Asa ai facut in fiecare raspuns.

Ti-am cerut mai sus ca inainte sa raspunzi, sa te documentezi pe bune. Nu ma deranja sa astept o zi, 2, 3 daca puneai mana pe niste carti. Si tupeist si ignorant nu merge.

Hai ca-ti mai repet o data : Moise NU a existat. Da si tu un search pe guagal si documenteaza-te pe bune. Ti-am zis, daca nu esti pregatit pentru o asemenea discutie, stai linistit in banca ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Da-mi tu dovezi ca nu el e autorul"... aparent si tu stai prost cu gandirea. Tu ai zis de moise iar eu ti-am cerut sa dovedesti ca a existat. Tot ce mi-ai zis tu a fost o vomitatura gen "el a scris Tora". Eu iar ti-am cerut sa-mi dai dovezi iar acum, cand vezi ca o dai in penibil si ca nu poti sa prezinti dovezi te ascunzi ca un las in spatele unui penibil "da-mi tu dovezi"?

Chiar nu exista nici macar un martor care sa stie cum sta treaba asta cu doveditul? Pana acum nu am intalnit. Am intalnit doar martori ca tine care cand au fost pusi in dificultate, fugeau ca niste lasi si se ascundeau in spatele unui "da dovedeste tu". Jalnic.

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

Chiar eu am spus ca nu ma intereseaza.

| drutzix a răspuns (pentru R0R0):

Pai nu exista, la fel cum nu exista dovezi pentru ceilalti zei inventati de om.
Pamantul s-a format prin acretie acum 4, 5 milioane de ani, nu e nevoie de un zeu.

| Ragnarøk a răspuns (pentru R0R0):

Ca nu te intereseaza e un fapt. Dar nu ai dreptul sa spui ca crestinismul e superior satanismului fara a cunoaste dogmele ambelor religii. INTELEGI? DESTUL DE CONCLUDENT PENTRU TINE?

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

Da, dragule.
Atata timp cat nici tu nu afirmi contrariul, suntem chit!

| Ragnarøk a răspuns (pentru R0R0):

Iar omiti un lucru esential. Voi va straduiti sa fiti asa de incuiati? Eu cunosc ambele dogme ceea ce-mi permite sa confirm superioritatea sau inferioritatea alteia. Cunosc foarte bine toata dogma crestina si-s arhi-satul.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu sunt ateu, dar fiind ortodox, sunt obligat sa-i protejez. In sensul ca le acord acel timp pe care mi l-am acordat si mie insumi pentru a-mi gasi calea!(Adevarul si VIATA).

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor esti prea tare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Stiu. Nici acum nu ai raspuns la ce ti-am cerut. Sa inteleg ca recunosti ca nu poti sa oferi asemenea dovezi? Pana acum doar ai tras de timp.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot oferi rasunsurile prietene laughing tu nu esti deloc rational si logic, informatile dupa care te ghidezi orbeste de pe internet pot fi false, intrucat internetul critica si calomniaza orice subiect. Apoi, nu vad nici un sens sa ma chinui sa iti raspund pentru ca am observat ca tu contrazici totul, abosult orice, si mereu, dar mereu cauti sa fi impotriva crestinilor, exemplu e cand m-ai contrazis pe mine ca trinitatea e adevarata, si apoi l-ai contrazis pe ala ca trinitatea e falsa. Deci? Are rost sa ma consum cu ingamfati ca tine? N-o sa fi de acord deloc, ti-am raspuns legat de cum priveste Biblia sclavia acum ceva timp, incepi din nou acum. Da, Tora a fost scrisa in perioade diferite, in jur de 50 de ani a durat scrierea lor, a fost un fel de jurnal al lui Moise acele scrieri. Si sa mai lamuresc 2 lucruri, una, tot ceea ce spun se bazeaza pe cercetari, pe carti citite legate de sapaturile arheologie care dovedesc autenticitatea Bibliei, si apoi nu-s martor al lui Iehova in sens ca is botezat in acea religie, dar sa stii ca ma bucur ca sunt etichetat drept martor happy nu e nici o jignire, daca la fel ai purtat discutii cu martorii si te-ai simtit respins dupa de ei e din cauza felului tau enervant si prost crescut de a fi happy Poza de la profilul de TPU spune ceva despre tine laughing

| R0R0 explică (pentru Inferno):

Pot sa stiu de ce ai atasat link-ul?
Nu. Nu imi este rusine.Eu l-am postat. Dar mi se pare ca tu incerci sa ma ironizezi.
Si iti marturisesc ca nu iti iese si ca poti sa iti vezi de-ale tale, asa cum si eu imi vad de-ale mele

| Inferno a răspuns (pentru R0R0):

"Tinii111 - Numai ca ai gresit -nu sunt un copil„

Atunci esti un adult, cu retard emotional (sentimente specifice unui copil), ce se afla inca la scoala. Suna mai bine asa?

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

Hai,lauda-te!

| Ragnarøk a răspuns (pentru R0R0):

Esti in stare sa iei macar o afirmatia facuta ca atare? N-a fost urma de lauda in comentariu ala. Incercam sa-ti clarific niste chestii iar deductiile tale frizeaza retardu'. Aveti probleme de percepere a textului voi, crestinii. De-aia trebuie' sa fac mii de completari care in final se dovedesc redundante.

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

De fapt, eu imi doresc sa incheiem acest subiect. Atat

| R0R0 explică (pentru Inferno):

Nu,dragule.
Sunt o adolescentă! Intelegi?