| R0R0 a întrebat:

Intrebare pentru atei:
De ce sunteti atei si cum ati ajuns sa fiti?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Ma bucur.Bate palmalaughing
Oricum practic Iisus e tot ceea ce conteaza.

127 răspunsuri:
| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

Nu ii mai spune Zeu. El este Dumnezeu.
DE ce sa o faca.Ce folos ar avea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru R0R0):

Pai el este un zeu. Nici macar asta nu stii despre el?

"Ce folos ar avea?"... ce intrebare absurda.

| R0R0 explică (pentru VelaJohnny):

Nici nu stii cata dreptate ai! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"De cine crezi ca a fost scris Tora"... de Moise clar nu. Iti sugerez sa te documentezi pe bune inainte sa te bagi in discutii cu mine.

Oh vai, mi-l dai pe ciumpalacul asta? L-am ascultat acum mult timp si videoclipul respectiv e plin de idiotenii si greseli.

| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca stiu mai mult decat tine.
Nu e orice Zeu, nu e ca aia inexistenti

| Inferno a răspuns (pentru R0R0):

Din pacate nu in aceasta discutie.

| R0R0 explică (pentru RAY):

Nu e vorba ca nu ii accepta. El incearca sa isi exprime gandirea lui

| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

De unde stii tu ca nu a scris Moise clar Tora?
Dovedeste!

| R0R0 explică (pentru TrăieşteClipa):

De ce i-ai crezut pe evrei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ti-am cerut sa-mi prezinti niste dovezi clare care sa sustina existenta lui Moise si existenta unui potop global. Observ ca nu ai facut-o ci ai ales sa comentezi aiurea dupa care sa te retragi din discutie bagand un "cu tine nu ajung la nici un acord, mereu esti contra tuturor".

Astept dovezile care sa sustina existenta lui Moise si existenta unui potop global. Sari cu ele.

ATENTIE : as prefera ca acum sa invati / citesti despre acese 2 subiecte inainte sa raspunzi nu sa lasi iar comentarii bazate pe favoritism si ignoranta.

| R0R0 explică (pentru DonaldTrump):

Daca stiintific nu se demonstreaza nimic, inseamna ca nu trebuie sa credem?

| R0R0 explică (pentru Inferno):

Multumesc

| Inferno a răspuns (pentru R0R0):

Meritul nu-mi apartine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru R0R0):

"De unde stii tu ca nu a scris Moise clar Tora?"... ai citit macar ce scrie acolo? Fii sincer/a. Te-ai obosit sa te documentezi pe bune in legatura cu biblia?

Tora are mai multi autori si a fost scrisa intr-o perioada destul de lunga. Da si tu un search pe google ca de-aia ai net. Foloseste-l cum trebuie.

"Cred ca stiu mai mult decat tine."... "If you say so" - Riddick

"Nu e orice Zeu, nu e ca aia inexistenti"... ce gluma buna. Fie ca vrei sa accepti sau nu, tu ai un ZEU (si din pacate pentru tine, e si inexistent deoarece atributele sale nu sunt compatibile cu realitatea).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru R0R0):

Dar sa revenim putin la subiectul principal : dovezile care tin de zeul tau.

Ti-am dat un exemplu. Poate zeul tau sa faca ce am cerut mai sus? Teoretic poate. Practic de ce nu o face?

| Inferno a răspuns (pentru R0R0):

„De unde stii tu ca nu a scris Moise clar Tora?
Dovedeste!"
Moise nu a scris clar tora pentru ca existenta lui Moise nu e o certitudine stintifica, iar consensul istoricilor este ca nici nu a existat.

Cat despre parte cu „Dovedeste", este cel putin amuzanta. Nu se mai face logica in scoli?

| R0R0 explică (pentru Inferno):

Te rog...

| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

E parerea ta.
Nu vreau sa ne certam pentru ca stiu ca nu vom ajunge la un consens

| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

Si eu te-am intrebat : Ce folos avem daca face asta?

| R0R0 explică (pentru Inferno):

Ba da, se face.Vela Johnny a scris mai sus despre existenta proorocilor

| R0R0 explică (pentru VelaJohnny):

Nu m-a suparat.
Insa nu inteleg de ce vrei sa creasca numarul ateilor?

| R0R0 explică (pentru VelaJohnny):

Incearca sa nu vezi doar partea negativă a ortodoxiei. E adevarat ca multi crestini accepta sa mearga si chiar declanseaza razboaie. dar exista, cum mi-ai spus tu mie si crestini care au refuzat asta si au fost inchisi.
Exista si crestini buni! (daca ma intelegi)

| drutzix a răspuns:

Am citit biblia in intregime nu pe sarite ca restul crestinilor.
Plus ca nu exista nici o dovada pentru existenta zeilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru R0R0):

"Ce folos avem daca face asta?"... nu iti cunosti propria religie de pui o asemenea intrebare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

"Nu se mai face logica in scoli?"... pe langa scutirea medicala pentru ora de sport, eu cred ca astia duc scutire si pentru ora de logica.

| Inferno a răspuns (pentru R0R0):

Da sa vezi ce-a spus ciobanul Ghita.

| DonaldTrump a răspuns (pentru R0R0):

Avand in vedere ca sunt mii de alte credinte de unde poti fi sigura ca alegerea facuta este cea buna?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru R0R0):

Pentru ca informatiile se gasesc pana si pe Wikipedia.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti fraier laughing ti-am trimis link-ul mai sus, mai fi si tu atent

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Noooo nu Moise a scris Tora? Da-mi tu dovezi ca nu el e autorul