| R0R0 a întrebat:

Intrebare pentru atei:
De ce sunteti atei si cum ati ajuns sa fiti?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Ma bucur.Bate palmalaughing
Oricum practic Iisus e tot ceea ce conteaza.

127 răspunsuri:
| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

Bine. Scuza-mi exprimarea

| Ragnarøk a răspuns (pentru R0R0):

De parca Biblia voastra ar fi o sursa veridica. Regandeste-ti sursele, draga mea. Biblia voastra il glorifica pe Dumnezeu la putin timp dupa ce acesta omoara un intreg popor. Fascinant, nu? Biblia voastra ''propavaduieste'' existenta a multor elemente ale caror existenta nu s-a dovedit. Suflet? Destin? Soarta? Chivotul Legamantului? Si vezi ca soarta e element principal religios. Imi pare rau ca un ateu trebuie sa te informeze. Dumnezmeu si-a creat lumea dupa planul sau care a cuprins si destinul omenirii si a fiecarui om in parte. Si dupa l-a vizitat pe Rosu-mparat si... A, stai, asta era alta.

Oricum, imi intelegi ideea.

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

Satanismul nu ii este din nici un punct de vedere superior crestinismului.
Diocletian a incercat sa distruga crestinismul.

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

Dragul meu, Dumnezeu a omorat (mi se pare cam drastic cuvantul) un popor pentru ca nu a crezut in El. Daca prietenii tai te barfesc, tu ai mai fii prietenul lor?
Constat, spre surprinderea mea, ca stii ce cuprinde Biblia

| AvalohAlyn a răspuns (pentru R0R0):

Tinii,apropo,vreau sa te intreb ceva, tu crezi ca Iisus e DUMNEZEU? Sau si tu crezi ca martorii?big grin
Eu is de parere si convins ca Iisus e Dumnezeu.

| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

Biblia cuprinde toate dovezile pe care le ceri

| R0R0 explică (pentru AvalohAlyn):

Si eu cred va Iisus e Dumnezeu! big grin

| R0R0 explică (pentru AvalohAlyn):

Adevarat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru R0R0):

Eu am intrebat altceva. Poate zeul tau sa faca ce am cerut mai sus? Poate. Acum intrebarea care ramane este : de ce nu o face?

| R0R0 explică (pentru Ragnarøk):

Cred ca ai vazut la televizor cel putin o data oameni care au inviat si au povestit cum a fost calatoria lor prin lumea de dincolo.
De asemenea, Dumnezeu a facut multe minuni si cu mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru R0R0):

"Daca prietenii tai te barfesc, tu ai mai fii prietenul lor"... nu. As face ca zeul tau, i-as ucide pe toti ca nu ma mai iubesc.

Vad ca zeul tau are o problema uriasa la mansarda.

| R032 a răspuns:

Este absurd să fii convins de existență dar și de inexistență atâta timp cât nu poți dovedi concret. Adevărul absolut nu există.
Rămân însă sprinten în îndoieli și nu mi-e teamă să pun întrebări.

| Ragnarøk a răspuns (pentru R0R0):

1) Nu ma uit la televizor. Acolo-s doar propagate surse eronate si informatii care frizeaza dementa. N-ai cum sa-ntelegi asta. Oameni care au inviat? rolling on the floor))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Buna asta, ce urmeaza sa vad la televizor, un proto-Iisus?
2) Spune-mi 2 dogme ale satanismului. Doar doua. Si daca esti capabila, fara utilizarea internetului.
3) Din cate poti sa observi, iti cunosc cartea sfanta mai bine ca tine. Asta ar trebui sa-ti ridice intrebari.
4) Cum se presupune ca dumnezeul tau e perfectiunea intruchipta de intelepciune, rabdare, etc. Daca si-a omorat propriul popor? :v
Also, de ce a mai creat dumnezeu alte popoare daca stia ca evreii erau cei alesi? Vanitosi mai sunteti voi, crestinii. Si problema principala e ca n-aveti argumente care sa va sustina insistentele.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Am citit traducerea originala a Bibliei si mi-am dat seama cum am fost mintiti timp de 2500 de ani.(incepand cu exilul babilonian)
Am discutat cu niste evrei si m-au lamurit despre idioteniile crestinismului.
Iisus a fost evreu si nu si-a schimbat religia.
Diavolul este un fel de Bau -Bau inventat de crestini.
Evreii nici nu au auzit de asa ceva.
Se prapadesc de ras cand aud.
Monoteismul a fost inventat.
Yhwh sau Jehova nu are nicio legatura cu Dumnezeu, etc.
Cele 10 porunci au fost furate din codul lui Hammurabi.
Adam si Eva furati de la sumerieni.
Mitul potopului lui Noe furat din Epopeea lui Ghilgames.
Isusi au fost 2, Isaia au fost 3 care au scris in arcul a 270 de ani rolling on the floor.
Numai minciuni.
"Supranaturalul" exista si nu are legatura cu biserica Iisus sau dumnezeul crestinilor.
Stiinta oficiala minte la fel de bine ca biserica.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Isaia

| VelaJohnny a răspuns (pentru R0R0):

laughing m-ai inteles gresit, am spus ca sunt crestin dar imi permit sa comentez pentru ca eram ateu si stiu cum e sa fi ateu, nu am zis ca sunt si acum ateu, acum sunt crestin, am realizat ca Dumnezeul Bibliei exista happy Legat de preot, n-are rost sa merg la el, la teologie nu se prea pune accentul pe ce invata Biblia, am studiat Biblia in 3 ani de zile mai mult decat a facut-o orice preot activ. Daca studiezi Biblia vei vedea ca ortodoxia nu respecta poruncile lui Dumnezeu prin implicarea in politica si razboaie. Isus a spus sa iti iubesti aproapele. E o porunca. De ce ai sfinti armele si ai instiga enoriasii sa se inroleze in armata daca respecti porunca asta? Ti-ai omora familia? Daca esti sanatos la minte nu pentru ca o iubesti. De ce ai omora oameni nevinovati, legati la ochi si spalati pe creier de conducatorii politici si religiosi sub pretexte ca lupta pentru tara, pentru pace (de parca razboiul aduce pacea) si chiar indrazneau sa zica ca in numele lui Cristos. Asta s-a intamplat in perioada razboaielor mondiale, istoria confirma asta. Unde e porunca sa nu ucizi, porunca sa nu te razbuni sa intorci rau pentru rau. Crestinii adevarati au refuzat sa se inroleze in armata si serviciul militar. Au fost in lagare de munca, inchisori, executati, iar cei germani chiar dusi in lagare de concentrare. Nu erau ortodoxi crestinii despre care vorbesc eu, ortodoxii s-au omorat intre ei, si s-au rugat ambele parti aceluiasi Dumnezeu sa aiba victorie in lupta, victoria insemnand cati mai multi morti. De care parte crezi ca a fost Dumnezeu? Sud, Nord, Est, Vest? Toti erau ortodoxi, toti luptau datorita lacomiei conducatorilor si proastelor competente in guvernare.
Un sfat prietenesc, afirmati ca ai citit undeva ca religia ortodoxa nu crede in destin si soarta si de asta condisideri si tu ca nu is adevarate. Daca religia ortodoxa spunea ca exista, credeai si tu. Asta inseamna manipulare, cum a fost si in perioada razboaielor. Daca conducatorii religiosi aprobau si sustineau razboiul, enoriasii aveau aceeasi parere, desi contravine cu poruncile Bibliei. E adevarat, nu exista destin, tu crezi pentru ca asa cred ceilalti, eu cred pentru ca am studiat Biblia personal. Revin la sfat pentru ca acum o sa intelegi mai bine de ce te sfatuiesc asta, studiaza personal Biblia, compar-o cu descoperirile arheologice, cu istoria, sa te bazezi strict pe legare la ochi si debarasare fata de realitate, insa arheologia a dovedit destul de multe afirmatii biblice. Sper ca nu te-a suparat comentariul meu, succes!

| Ragnarøk a răspuns (pentru R032):

Atitudinea ta este una foarte rationala. Presupun ca te situezi la un agnosticism pasiv. Totusi, daca studiezi istoria si structura religiei, poti deduce clar ca aceasta a fost de la baza ei un instrument de manipulare si un pretext pentru tendintele expansioniste al Imperivm Romanvm. Si chiar si dinainte de crestinism, religia a fost esentiala. Cerceteaza si studiaza. Absolut nicio premisa nu-i e favorabila crestinismului. Si apoi, intervine si logica si ratiunea umana care este in clara opozitie cu idioteniile propagate de religii. O zi buna, stimabile.

| VelaJohnny a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sti ce inseamna sa fi crestin? De ce ma provoci la cearta? E cam greu sa imi pastrez calmul uneori si nu vreau sa vorbesc necontrolat.
In ciuda gurilor rele, Martorii lui Iehova sunt crestini.
1) Ei ii urmeaza exemplul lui Isus, straduindu-se sa aplice valorile morale ale Bibliei (Faptele 4:12). Cand o sa vezi un martor in inchisoare pentru o fapta rea sa imi spui. Ortodoxi vezi zilnic la stiri. De asemenea nu se implica in razboaie, pentru a respecta poruncile divine date de Isus de a iti iubi aproapele, de a nu ucide, de a nu intoarce rau pentru rau.
2) Cred ca Isus este singurul mijloc de salvare si ca „nu este sub cer niciun alt nume care să fi fost dat printre oameni prin care putem fi salvaţi" (Faptele 4:12).
3) Cei ce devin martori sunt botezati in numele lui Isus (Matei 28:18, 19).
4) Se roaga in numele lui Isus (Ioan 15:16)
5) Cred ca Isus este capul fiecarui barbat, adica el este numit exercite autoritate peste fiecare bărbat (1 Corinteni 11:3)
6) Recunosc Scripturile grececesti crestine sau Noul Testament ca parte a Bibliei.
Sursa: http://www.jw.org/......-crestini/
Cat de mult aplica ortodoxii valorile morale ale Bibliei in viata lor? Cat de mult isi iubesc aproapele din moment ce sfintesc armele pentru a se omora ortodoxii intre ei, desi se declara crestini? Asta e un raspuns dat la suparare, asa ca sunt sigur ca nu iti pica chiar bine, tu m-ai atacat pe mine fara motiv si m-ai instigat la cearta, asa te iei de toti care nu sunt de acord cu ortodoxia?

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.youtube.com/watch?v=Va-TtQ4xov4
De cine crezi ca a fost scris Tora? Sa negi existenta lui Moise e egal cu a nega existenta celor 12 triburi ale lui Israel, daca te-ai documenta din punct de vedere arheologic ai vedea ca natiunea Israel a luat fiinta in Egipt, triburile lui Israel au format o natiune apoi cu teritoriu propriu pe pamanturile care anterior apartineau altor natiuni. Moise are legatura cu infiintarea Israelului ca natiune, cele 5 carti biblice confirma dovezile arheologice (sau invers). N-or fi dovezi ale despartirii Marii Moarte descoperite de arheologi, dar cele 10 plagi asupra egiptului, daca le intelegi care a fost menirea lor si studiezi cele mai importante zeitati ale Egiptului, vei face usor legatura intre. Oricum, cu tine nu ajung la nici un acord, mereu esti contra tuturor :)) o sa ma contrazici si pe asta, si din necunostinta de cauza, pentru ca nu ai cercetat lucrurile, la fel ca si la celelalte dati, crezi ca eu nu am studiat nimic, in timp ce tu ai studiat tot si tu ai dreptate mereu, eu ca de obicei nu vorbesc din cercetari, deci nu am dreptate. Poti sa nu mai comentezi nimic prietene, am o idee a ce anume ai de contrazis iar, nu te obosi sa imi raspunzi :)

| AvalohAlyn a răspuns (pentru VelaJohnny):

Stai calm, nu era vorba numai de ortodoxie ci si de catolicism si celelalte culte neoprotestante care cred ca Iisus e DUMNEZEU...si sunt mai aproape de Dumnezeu.Si nu poti sa condamni o intreaga comunitate pentru fapta individuala a unora..Ai zis ca vrei sa dispara religiile mari ca ortodoxia si catolicismul, eu cred ca ar trebui sa dispareti voi sau sa va apropiati de Adevar ca sunteti foarte departe de asta.Degeaba stii Biblia cuvant cu cuvant, tu esti subiectiv, favorizezi clar martorii lui Iehova si dai raspunsuri si linkuri specifice lor dar am vazut ca nu accepti deloc alte pareri, alte argumente care nu va sustin pe voi, iti dadusem 2 linkuri, ai zis ca sunt minciuni..pentru ca nu va convin..Nu cred despre martori ca sunt rai sau mai stiu eu cum,cred despre ei ca denatureaza Adevarul si Il resping, practic cineva, un teolog, zicea ca voi o sa muriti cu Biblia in mana, Tu esti foarte subiectiv la fel si ceilalti martori de pe site..stiti sa dati numai linkul ala principal al martorilor si sa denaturati Adevarul..Practic cine se poate numi crestin daca crede ca Iisus nu e Dumnezeu? Citeste despre crestinism prietene.Eu m-am inselat in privinta ta, categoric nu vreau sa ma ''lumineze un martor'' adica sa ma abureasca pe fata...si zicea cineva ca martorii sunt adevaratii continuitori ai apostolilor lui Iisus, da, exact, voi, care ati aparut de 2 secole din doctrina lui Russel si a inca unuiaca re v-a prostit pe fata si cu Biblia in mana. Sper ca Dumnezeu sa te intoarca la Adevar.laughing Bafta.Tu si martorii de aici sunteti foarte subiectivi si luati din Biblie doar ce va convine,una pe nume Porumb Rodica incerca sa ma ''racoleze'' la martori mai demult, altul ma invita la un studiu cu martorii, sincer, mai bine ma fac ateu decat sa plutesc intr-un crestinism fals, denaturat si aberant cum e confesiunea voastra..Practic,ne aburiti,cu Biblia in fatasi ia spune martorul ala care nu a acceptat transfuzia de sange pentru propriul copil si din cauza asta a murit,era sanatos la cap? Era un adevarat crestin sau un om demn de Evul Mediu?
Iar Turnul de Veghe al vostru e super propagandist,aberant si stupid.
Sincer nu imi pasa ca te supar,ca te enervez ca nu stiu ce, practic sunteti niste mari ERETICI si asta e eticheta voastra, nu va condamn de altceva, decat de EREZIE!
Deci prietene, da-ti 2 palme, spala-te pe fata si incepe sa vezi Adevarul care NU se gaseste categoric la martori.Cica sa fac un studiu cu martorii(spunea un user pe aici,nu tu) pai daca ajung sa fac un studiu cu martorii o sa ajung sa nu cred in Adevarul Trinitatii,sa nu cred ca Iisus e Dumnezeu, alt Adevar foarte mare si sa cred ca dupa moarte noi dormim incontinuu si suntem inconstienti in ciuda faptului ca in Noul Testament Iisus a tot spus de iad, rai si viata dupa moarte, vesnicie.
"Adevarat iti spun, astazi vei fi cu mine in rai'' si mai sunt multe
Succes la ''aburit'' pe altii..Cu mine nu iti merge.

| R0R0 explică (pentru AvalohAlyn):

Exact! happy

| R0R0 explică (pentru anonim_4396):

Stii ca asta e o ispita, nu?
Dumnezeu a facut in trecut o minune asemanatoare, prin Proorocul Ilie. Dar daca ne rugam din suflet, El va dovedi ca poate face asta.Sunt absolut sigură.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti primi un raspuns direct cu oamenii astia laughing

| DonaldTrump a răspuns:

Deoarece nu a fost dovedita existenta unei divinitati prin intermediu stiintific.

| Inferno a răspuns:

Cu toate ca „inteligenta" credinciosilor ar trebui sa fie irelevanta, ea este cel mai mare motiv.

Crestinii (majoritatea) nu sunt „inteligenti" pentru ca ei cred in Dumnezeu, ci pentru ca nu-si asuma raspunderea fata de consecintele credintei lor.

Daca eu cred ca porcul zboara, una din consecinte ar fi ca exista o forta de sens contrar fortei de greutate, si cu modulul mai mare.
Nu pot sa ignora consecinta asta. Nu pot sa spun ca eu cred doar in porcul zburator, dar nu si in forta care il ridica, ele vin la pachet.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu inteleg de ce nu poti accepta alti oamenii cu alt gandire

| RAY a răspuns (pentru R0R0):

Npc,nu-i vorba de asta dar e ca daca ai intreba un fumator de ce fumeaza sau un nefumator de ce nu fumeaza

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Prin ce anume am dovedit ca nu accept oamenii cu opinii diferite? thinking daca te referi la Gaia, e prea plin de sine iar mie imi e greu sa tac cand se inseala laughing am fi prieteni buni daca ne-am cunoaste in realitate, nu doar pe internet laughing

| Inferno a răspuns (pentru R0R0):

Biblia nu contine dovezi ca Dumnezeu exista. Asta ti-a spus
mama, tata, profesorul de religie, habar nu am cine. Ideea e ca-i fals.

Si daca am face impreuna un studiu intensiv al Bibliei, cu manualul de logica si cel de istorie pe masa, ti-as putea DOVEDI asta.

Sunt destul de sigur ca si daca ai trece printr-un asemenea studiu nu ai fi pe deplin convinsa. E trist. Putine lucruri ma fac sa ma simt mai neputincios decat o face un copil indoctrinat.

| R0R0 explică (pentru RAY):

Parerea ta!

| R0R0 explică (pentru Inferno):

Sa stii ca exista si crestini inteligenți