| Defreyor20 a întrebat:

Intrebare pentru atei, milioane de oameni din intreaga planeta au exorcism si adica toti acesti oameni(milioane) fac propaganda?

17 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

De ce exista miracole? Statui care lacrimeaza (dar niciodata nu se misca, nu scot sunete etc), vindecari miraculoase (dar niciodata la amputati sa zicem o mana sau un picior care se regenereaza). Sfinti care nu putrezesc? Raspunsul e simplu, trebuie sa intaresti credinta omului cu intamplari, sa nu uite si sa nu aibe dubii. Poti sa zici ca acestia fac propaganda, da.
De ce au papa si patriarjul haine care atrag atentia? Dar preotii? Aceste haine nu au nici-un rol in afara de a atrage atentia si sa se impuna. Sa para important.

| Defreyor20 explică (pentru Zenicide):

Prorocii mincinosi vor avea mai mare pedeapsa.

| Zenicide a răspuns (pentru Defreyor20):

Nu cred ca intelegi unde bat, sau nu vrei sa intelegi insa am o intrebare pentru tine. E POSIBIL ca religiile sa fie doar un mijloc de manipulare? Tin sa te reamintesc ca in timpul razboaielor religioase preotii iarta dinainte pacatele soldatilor, si religiile sunt folosite ca un puternic boost de morala. Vezi cruciadele, vezi conflictele globale de azi USA & Israel vs Irak, Yemen, Afganistan, Libia etc. Toate tarile mentionate sunt niste tari foarte religioase in proportie de 90%. Poti observa ca religia conteaza doar cand le convine, nu au absolut nici-o problema cand incalca a 6-ea porunca.
Asadar "Prorocii mincinosi vor avea mai mare pedeapsa." - Nu si daca ei au inventat toata chestia, si daca e asa le-ai facut jocul toata viata ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenicide):

De SUA nici nu se puna sa fie foarte religioasa. Sa fim seriosi in SUA majoritatea oameniilor probabil sunt atei. SUA castiga venituri din luptele astea.Pe alta parte Afganistan, Irak, Israel etc. sunt fanatici care vor sa-si impuna religia cu forta.

| Zenicide a răspuns (pentru anonim_4396):

The majority of Americans (76% to 80%) identify themselves as Christians.
Catholics make up about 25% of the adult population, while "other Christians" account for another 51%
A majority of Americans report that religion plays a "very important" role in their lives

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenicide):

E dar celor din varf le doare i undeva de religie. Iti dai seama ca acest razboi mai degraba e pentru a face bani nu neaparat pentru religie.

| Zenicide a răspuns (pentru anonim_4396):

"SUA castiga venituri din luptele astea" Exact. Asa pot sustine petro-dolarul. Circula zvonul ca in curand vor ataca Iran pentru rezervele de petrol, ce parere ai despre asta?

"Pe alta parte Afganistan, Irak, Israel etc. Sunt fanatici care vor sa-si impuna religia cu forta."
Si eu credeam asta, acum am ajuns sa cred ca nu e deloc asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenicide):

De ce?

| Zenicide a răspuns (pentru anonim_4396):

"E dar celor din varf le doare i undeva de religie. Iti dai seama ca acest razboi mai degraba e pentru a face bani nu neaparat pentru religie."
Nu ziceam ca e pe baza religioasa, ziceam ca religia tarilor respective sprijina mereu aceste razboaie.

| hunterpainting a răspuns:

Da

| RAY a răspuns:

Ori sunt nebuni ori au scapat de la nebuni

| Dorugar a răspuns:

Esti analfabet structural sau nu stii ca exorcismul nu il ai, ci se face asupra cuiva care este banuit a fi posedat de Diavol!
Aia sunt prosti, pentru ca ei nu stiu ca nimeni nu este posedat de Diavol, ci eventual bolnav psihic.
De ex. de schizofrenie, adica personalitate multipla care in cazul fanaticilor religiosi se manifesta prin conflictul interior intre constiinta si instinct, adica intre bine si raul care te tenteaza, recte intre Dumnezeu si Siavol!
Ateii nu sunt niciodata posedati de Diavol tot asa cum nici budisti sau confucianisti pentru ca pentru ei personajul Diavol nu exista!

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

N-am inteles

Răspuns utilizator avertizat
| TrentonChase a răspuns:

"Intrebare pentru atei, milioane de oameni din intreaga planeta au exorcism si adica toti acesti oameni(milioane) fac propaganda?"

Mama, sa mor daca intelege cineva ce ai vrut sa spui...Mai treci pe la scoala

| Defreyor20 explică:

Voi sinteti bolnavi?
Intelegeti foarte bine ce am scris.
Greu de raspuns?