| nustiunustiu a întrebat:

Intrebare pentru atei: Voi sarbatoriti Pastele in familie? Daca da atunci de ce il sarbatoriti? pentru ca aceasta sarbatoare este legata tot de credinta!

Răspuns Câştigător
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

La ei vinesmug...iepurasu'.

| nustiunustiu explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Hai ca asta este tare! Funda e a ta!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru nustiunustiu):

Paste fericit si daca esti crestin si daca esti ateu!laughing

| nustiunustiu explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Multumesc. Is crestin.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru nustiunustiu):

Mi-am dat seama dupalaughing

13 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu, ca dovadă stau pe TPU și frec menta. Și Paștele numai sărbătoare care are legătură că credința nu este, este o sărbătoare pur consumistă, asemenea Crăciunului. Crede-mă că românul de Paște nu se gândește la rugăciune ci de unde să facă rost de mai multă Palincă și Jinars, că-i trebuie haine noi, să caute miel mai ieftin și iepuraș de ciocolată pentru copii. Unde e credința aici? Că merg juma' de oră la biserică la 12 noaptea? Aia nu ține de credință ci de instinctul de turmă, probabil habar n-au ce caută acolo, sau ce spune barosanul cu barbă.

| nustiunustiu explică (pentru FucktheSystem):

Intr-o mare parte ai dreptate.

| FucktheSystem a răspuns (pentru nustiunustiu):

Știu, un creștin adevărat după mine nici n-ar trebui să sărbătorească cu familia. Asta e o tradiție pur consumistă. Un creștin adevărat ar trebui să se roage să-i mulțumească lui Dumnezeu că și-a trimis singurul fiu să se jertfească pentru păcatele noastre etc. De ce am impresia că toți creștinii adevărați din România se pot număra pe degetele de la o mână?

| n0matterman a răspuns:

Un crestin adevarat s-ar izola de ceilalti oameni in aceasta perioada si s-ar ruga constant. Dar sunt buni iepurasii de ciocolata, nu? Ispitele astea...

| nustiunustiu explică (pentru n0matterman):

Nu este bun...este foarte bun!

| seagate a răspuns:

Normal ca in familie, ca nimeni nu-i doreste.Cand le convine pot fi si ipocriti.

| dragos9234 a răspuns:

Eu fac pastele in familie, dar cum am mai spus-o si pe la alte intrebari nu o fac pentru dumnezeu sau pentru isus sau pentru vreo alta divinitate imaginara, ci doar pentru traditie, in afara de asta este si o ocazie ca toata familia sa se intalneasca si sa petreaca impreuna mai mult timp.happy

| nustiunustiu explică (pentru dragos9234):

Cred ca ai dreptate. Daca nu crezi in Dumnezeu macar sa sarbatoresti Pastele ca si traditie si sa te intalnesti cu cei apropiati.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sal, nu sarbatoresc nimic tu nu intelegi ca ateismul inseamna respingerea lui dumnezeu sau a unei divinitati deci cum sa sarbatoresti ceva? in plus nici in biblie nu scrie sai sarbatorim invierea lui isus