| T0T a întrebat:

Întrebare pentru credincioși. Ce lucruri vă motivează să vă păstrați credința? Sunt acestea relevante? De ce?

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Păi eu sunt credincioasa si da il iubesc pe Dumnezeu..nu am intotdeauna parte de lucruri bune desi ma rog sa fie bine..insa nu pot sa ma supar pe El.e singurul meu sprijin..si m-a ajutat.Cand am intrat anul asta la liceu..am intrat foarte bine dar nu unde am vrut..atunci am fost suparata...caci m-am chinuit atat si.dar acum e mai bine aici..deci totul se intampla cu un scop.Ma face sa imi pastrez credinta faptul ca Dumnezeu ma aude ..si este singurul cu care pot vorbi noaptea si singurul care ma intelege mereu.

| T0T explică (pentru Nirvanaaa):

Îmi amintești extrem de bine de mine în acea perioadă...Eram la fel.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru T0T):

happy

17 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Sa zicem ca fiecare traieste anumite lucruri care il fac sa creada in existenta lui Dumnezeu. Mie mi se intampla constant. Daca imi doresc cevadin suflet, mi se intampla.
Da, sunt relevante, din moment ce n-am renuntat la credinta

| T0T explică (pentru R0R0):

Tu ești norocoasă...Ce mi-ar plăcea ca și eu când îmi doresc ceva din suflet să se întâmple dar de multe ori iese pe dos...

| R0R0 a răspuns (pentru T0T):

Inseamna ca nu ai credinta puternica
Lasa-ma sa ghicesc: esti ateu

| T0T explică (pentru R0R0):

Nup. Chestia asta nu cred că e de credință, dacă o ai sau nu. Știu oameni care au avut o credință extrem de puternică și au sfârșit groaznic...Cred că suntem pe cont propriu în această viață.

| R0R0 a răspuns (pentru T0T):

Cum adica au "sfarsit groaznic"?

| T0T explică (pentru R0R0):

Nu contează, nu intru acum în detalii. Doar ca fapt divers ți-am spus. Tu câți ani ai?

| R0R0 a răspuns (pentru T0T):

Secret!

| T0T explică (pentru R0R0):

Presupun că ești o puștoaică destul de mică. Eh o să vezi că unele opinii ți se vor schimba pe parcurs. Viața e imprevizibilă. Dar sper să o duci bine. Baftă.

| R0R0 a răspuns (pentru T0T):

Nu sunt chiar o pustoaica destul de mica.
Si la varsta ta, presupunerile pot fi gresite(habar n-am cati ani ai)

| T0T explică (pentru R0R0):

Și iau totul în calculwinking Oricum până nu îmi spui câți ani ai nu îmi voi da seama dacă presupunerea mea a fost greșită dar folosind cuvântul "chiar" îmi spune anumite lucruri.

| R0R0 a răspuns (pentru T0T):

laughing
Bine. Esti filozof

| raMLesS a răspuns:

Uite asta mă face să cred în dumnezeu, am rămas şocat şi am leşinat :))

https://www.youtube.com/watch?v=YHilSwsqrSw

La noapte numai dorm :|.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta nu are nevoie de motivatie! E simplu! Crezi sau nu crezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice om se crede bun,si vrea sa se desavarseasca,sa ajunga la perfectiune si in biblie scrie,ca dumnezeu a pus in om chiar si gandul vesniciei, deci nu speram numai aci pe pamant in viata, ci si dupa aia, deci trebuie sa credem in asta.fiindca daca nu am crede la ce bun toata osteneala? si daca nu ne-am osteni pentru aceasta...ce am face? nici nu vreau sa-mi inchipui. daca cu religii diferite lumea e salbatica, ce ar fi fara? si cine nu ar vrea sa aiba acces la izvorul a toate cele bune? e grea calea dar nu imposibila, iar noi santem niste meri, cam strambi ce e drept, dar cine spune ca nu putem face mere frumoase?

| 熊Panda熊 a răspuns:

Pe langa ca harul lui Dumnezeu se simte, poate chiar si cel mai rau om din lume l-a simtit macar odata, Iisus mai spune : "Vai, de nu s-ar fi facut in cetatile voastre semnele si minunile acestea! ". Pana in ziua de azi, Dumnezeu face minuni, mai mari sau mai mici.
Si, e probabil cel mai frumos lucru din lume sa fii crestin! Numai ca ateii astia nu inteleg. Doamne, ajuta-le si lor!