| RubikSD a întrebat:

Intrebare pentru crestini. Care dintre voi cred cu adevarat in Dumnezeu? Vreau sa stiu, pentru ca nu cred ca sunt foarte multi.

Răspuns Câştigător
| comansorin a răspuns:

Sa-ti spun ceva "Era o data un om de stiinta care zicea ca universul a aparut singur si isi sustinea ideea si a fost o data la un teolog(preot om inchinat lui Dumnezeu) pentru un schimb de experiente si acolo teologul a incercat sa-i spuna ca nu are cum universul sa apara pur si simplu iar omul de stiinta a vazut pe un raft al teologului un glob pamantesc pictat extrem de frumos si migalit si il intreaba omul de stiinta pe teolog de unde are globul iar el i-a zis ca a aparut pur si simplu iar omul de stiinta spunea ca nu are cum sa apara singur pentru ca este o opera de arta si trebuie sa fi fost facut de vreun artist iar teologul spune nu a aparut pur si simplu cum a aparut si universul pentru tine" FUNDITA?

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cred din toata inima mea Ca Dumnezeu este Tatal meu, ca Domnul Isus a murit pentru pacaatele mele la Golgota, ca va reveni si ma va lua la El.

| fulgerul a răspuns (pentru EmaS):

Tu erai nascuta cand a urcat ISUS, Golgota? Hai sa vedem in cine credem.Gandeste-te cand te inchini, ipe cine invoci?

| Allrc24 a răspuns:

Eu

| Bia_8599 a răspuns:

Da, cred in Dumnezeu!

| lifeForJesus a răspuns:

Eu cred din toata inima!
De ce? pentru ca El ma conduce pas cu pas prin Duhul Sau promis!

| wales a răspuns:

Eu cred și mă încred în Dumnezeu și în Fiul Său Isus Hristos.

| Raquella a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si in Fiul Sau Isus Hristos.

| barbattttt a răspuns:

Da cred in Dumnezeu pentru ca El este cu noi(cu cei cel cauta).

| stefan110310 a răspuns (pentru barbattttt):

"cel" se scrie de fapt "ce-l" de la "ce il cauta"big grin

| Minks a răspuns:

Te contrazici singur, in 3 fraze. Daca e o intrebare pentru CREDINCIOSI, in cine vrei sa creada? In Budha?

| comansorin a răspuns:

Eu cred intr-unul dumnezeu tatal a tot tiitorul facatorul cerului si al pamantului vazutelor si nevazutelor Unul-Nascut, Carele din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii.
Lumina din Lumina,
Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, iar nu facut;
Cel de o fiinta cu Tatal, prin Carele toate s-au facut;
Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire
S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara,
Si S-a facut om;
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a ingropat;
Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;
Si S-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui;
Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece viii si mortii,
A caruia imparatie nu va avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul,
Carele de la Tatal purcede, Cela ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit,
Carele a grait prin prooroci.
Intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica;
Marturisesc Un Botez, spre iertarea pacatelor;
Astept invierea mortilor;
Si viata veacului ce va sa vie.
Amin!
da cred!

| Konata a răspuns:

Eu cred in dumnezeu cu adevarat si in puterile lui.

| KodrutZ a răspuns (pentru Konata):

Adica crezi ca esti facuta din coasta barbatului, in virgina gravida cu sfintul cremvusti, ridicarea fiului la cer samd? Remarcabil! Sper sa nu ai vreodata o functie cu responsabilitati...

| Konata a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu deocamdata am doar 14 ani si va trebui sa mai treaca mult timp pana voi ajunge la o functie cu responsabilitati. Am spus doar ca eu cred in Dumnezeu. M-am nascut dintr-un fireasca si naturala impreunare a parintilor mei. Eu sunt rezultatul dragostei lor si simt iubirea lor in fiecare zi.

| KodrutZ a răspuns (pentru Konata):

Foarte frumos spus, deci ar trebui sa crezi in parintii tai, nu in vreun barbos din ceruri. Ia si studiaza frumos istoria religiilor, sint sigur ca te vei mai linisti cu "pacat sa prescurtezi numele lui dumnezo'" si altele de-astea. Pari cu mult mai inteligenta decit majoritatea utilizatorilor TPU, fie ei de 14 sau 40 de ani, ar fi pacat sa iti irosesti viata cu biserici si gindindu-te cum ar fi mai bine pentru dumnezo' un anumit lucru, in loc sa tii intotdeauna pe primul loc propriile interese, nevoi si aspiratii, cit si binele celor din jur, care conteaza cu adevarat pentru tine (parintii, copiii - cind vei avea, sot(ie)/iubit(a), etc).

| EvilThoughts a răspuns:

Eu cred...

| Fanatic a răspuns:

Cred in dumnezeu cum cred ca ma voi lasa de tigari

| Urzi23 a răspuns (pentru Fanatic):

Fanatic a răspuns:

Cred in dumnezeu cum cred ca ma voi lasa de tigari

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Zi Doamne Fereste ca peste 30 de ani la radiografie cind o sa zica Doctorul,,,,, Vesnica Pomenire, urgent le lasi. Poti stimula vointa dind o fuga la Fundeni la Oncologie, daca esti tare poti intra si pe la morga spitalului si o sa te ajute sa te lecuiesti. Dumnezeu este frumos sa il scrii cu D mare este chestie de educatie adica 7 ani de evolutionism de la usa casei, pierduti pe drum pina la club,

| fulgerul a răspuns:

D-zeu,nu exista pe lumea asta.Toata viata il cauti si cand il gasesti, te duci la EL.

| Konata a răspuns (pentru fulgerul):

Scuze ca iti zic dar e pacat sa prescurtezi numele lui Dumnezeu. Daca esti la scoala iti va scadea un puct la test.Scuze ca iti zic nu te supara.happy

| fulgerul a răspuns (pentru Konata):

Tu crezi ca pe D-zeu, il intereseaza cum ii scriu eu numele, sau ce simt pentru.el?

| mada_4477 a răspuns:

Da cred cu adevarat in Dumnezeu.

| Toshima a răspuns:

Salut.Eu unul cred.Am avut ceva dubii anul trecut dar mi-am revenit.Ai fi spus ca totul a fost creat din nimic,dar minunile, tot ce s-a intamplat, Totul...Nu am cuvinte sa-ti explic, Dar tu? Crezi?

| RubikSD explică (pentru Toshima):

Bineinteles, deci deja am gasit cativa credinciosi.

| stefan110310 a răspuns:

Da de cand are asa mare legatura religia cu credinta?laughing eu unu nu cred ca exista dar insa cred ca "preotii" sunt niste p."gay"big grin. si religia doar se foloseste de credinta pentru a manipula. atat, in orice religie e la fel. dar insa cred enorm in bani, ca de acolo a pornit si religia: putere si bani

| stefan110310 a răspuns:

Dar toata lumea de aici e plina de patos? :o. nu-mi vine sa cred. kodrutz e singurul care imi sustine ideea asta pana acum. si nici nu ma astept sa mai vad pe altcinevalaughing

| badea11 a răspuns:

Eu unul cel putin cred, dar nu stiu de altii.