| mentholinks a întrebat:

Intrebare pentru cunoscatori! De ce l-a urat Dumnezeu pe Esau care nu a facut niciun rau iar pe Cain care si-a ucis cu sange rece fratele l-a protejat facand un semn ca oamenii sa nu-i faca rau?

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Versetul din Maleahi nu a fost scris înainte sau în timpul vieții lui Iacov și Esau ci la sute de ani de când erau morți amândoi.E adevărat că urmașii lui Iacov au fost aleși în mod suveran de Dumnezeu ca să fie națiunea Lui.Deși și Iacov a avut scăpări semnificative, el a căutat să aibă o relție apropiată cu EL.În privința lui Esau nu rezultă că ar fi cutat să aibă o relație cu El.

| VelaJohnny a răspuns (pentru ania):

Doar te completez, edomitii, natiunea care a rezultat din Esau, prin faptele lor si-au atras ura divina, si au fost distrusi. Si evreii sunt numiti Israel in unele pasaje din Biblie, asta nu inseamna ca e vorba de Israel, parintele acelei natiuni.

| mentholinks explică (pentru VelaJohnny):

Poate este adevarat ca se refera la natiunea iesita din Esau dar sa nu uitam ca nu pe ei i-a ales Dumnezeu si nu lor li s-a facut cunoscut. Mi se pare o nedreptate sa ai aceleasi asteptari de la un popor caruia i-ai dat legi si trimis proroci ca de la un popor pentru care n-ai facut nimic. Si nedreptatea consta in faptul ca cu toate ca poporul lui Israel a pacatuit foarte mult, inca exista, in timp ce celelalte sunt nimicite.

| SG1995 a răspuns:

Conform Bibliei Dumnezeu la urat pe Esau pentru ca si-a nesocotit dreptul de prim nascut si la vandut pe o supa de linte. Intreaga poveste biblic a celor doi frati era menita sa arate ca nesabuinta unuia e pedepsita si de Divinate, astfel ca printr-o stranie coincidenta Esau pierde si binecuvantarea lui taica-so cazand in disgratie.

| xerxes1 a răspuns:

Evreii au plagiat povestea biblica de la sumerieni, si au copiat pe sarite.
Eva a fost a doua sotie a lui Adam, iar tatal lui Cain era chiar cel care i-a creat. Adam era mai pampalau, si cineva trebuia sa-i arate cum functioneaza jucarica.
Nu si-a omorat propriul fiu.
Iisus in cazul in care a existat, nu era fiu de elohim asa cum sugereaza povestea biblica.
Iar faza cu Esau este ilogica, si denota gandirea unor barbari de acum 4000 de ani.

| VelaJohnny a răspuns:

Cum adica l-au urat pe Esau? Argumenteaza.

| mentholinks explică (pentru VelaJohnny):

Maleahi 1:2 „V-am iubit, zice Domnul! Şi voi ziceţi: ‘Cu ce ne-ai iubit?’ Nu este Esau frate cu Iacov? zice Domnul; totuşi am iubit pe Iacov şi am urât pe Esau, i-am prefăcut munţii într-o pustietate şi moştenirea lui am dat-o şacalilor din pustie."

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Dumnezeu a iubit si pe Esau si pe Iacov dar in prestiinta sa a stiut ca Iacov este mai bun decat Esau pentru lucrarile care urmau sa fie facute. Din nefericire in loc sa astepte ca Dumnezeu sa-si duca planul la indeplinire, mama celor doi a hotarat sa intervina ea in planul lui Dumnezeu si uite ce a iesit cand omul se amesteca. Planurile lui Dumnezeu sunt peste intelegerea noastra (vezi Cain) asa ca studiaza Biblia ca sa vezi ce si cum.