| Tweety_5554 a întrebat:

Cineva mi-a pus aceasta intrebare:daca Dumnezeu a dat pe ADAM si EVA acestia facand pe CAIN si ABEL(unul dintre ei murind si fiind Baieti) Adam si Eva au facut alti copii, dar acestia cum s-au inmultit la randul lor? Au facut fratele si sora alti copii? Nu pot sa imi explic

19 răspunsuri:
| ZOZOKid a răspuns:

Da. In vremurile acelea, incestul era permis, pentru ca nu aveau cu cine altcineva sa se inmulteasca.

| milan9 a răspuns:

După mărturiile din Biblie, Adam şi Eva au avut aproximativ vreo sută de copii (recordul aparţine unei rusoaice care a avut ~156 de copii) pe parcursul a sute de ani (alt subiect de discuţie. iar ştiinţa astăzi poate confirma posibilitatea acestei longevităţi). Astfel, a fost oarecum cu totul relativă noţiunea de fraţi şi surori dacă ei poate că abia se cunoşteau.

- Adam şi Eva au avut un statut unic pe linia unei,, identificări" speciale (,, coasta" luată din Adam a fost începutul creării Evei) şi la fel de bine copiii lor au putut avea, în mod excepţional, un cu totul alt statut decât cel de simpli,, fraţi" şi,, surori"...

- Trebuie precizat că încă nu exista atunci nici o cutumă, nici o lege, nici scrisă nici nescrisă, care să fi reglementat căsătoria dintre un bărbat şi o femeie, cel puţin pentru prima generaţie, d.p.d.v al informaţiilor pe care le avem la dispoziţie, astfel încât nu avem de-a face cu nici un fel de contradicţie.

- A fost probabil marea excepţie fără de care omenirea nu s-ar fi putut înmulţi! Ar fi trebuit altfel să existe două "familii" umane identice genetic, create separat de Dumnezeu, sau două rase diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa nasterea lui Set, Adam a mai trait 800 de ani, si a facut fii şi fiice. Toate zilele pe care le-a trait Adam, au fost de 930 ani apoi a murit. Urmasii lui Adam si Eva s-au inmultit intre ei. Si da, pe vremea aceea notiunea de incest nu exista. Casatoriile intre rude rude au fost interzise abia odata cu aparitia legii lui Moise

| Drolja a răspuns:

Așa e, s-au înmulțit între ei. Cum nu puteau să facă urmași cu animalele laughing, dar se pare că unii încă mai cred că se trag din maimuțe, fii lui Adam și ai Evei s-au înmulțit între ei. happy
Nu era altă posibilitate, iar pentru ăia bădărani, nu mai căutați nod în papură. Dacă chiar ați vrea să știți cum s-a întâmplat, ați studia Biblia și cărțile de istorie, nu să nu credeți nimic.
Așa-zisul "incest" nu a început după cum credeți voi, de la Cain și sora lui, ci de la Adam și Eva, deorace ea a fost făcută din trupul, mai exact coasta lui.

| CandyHearts a răspuns:

Deci,mai bine zis toti suntem frati, ca nu degeaba spunem ca Dumnezeu ne este tatahee hee

| thefighter1 a răspuns:

Nu esti prima persoana care isi pune intrebarea asta. Daca nu ma insel, la biblie scrie ca au aparut alti oameni, dar e putin neclar. Oricum, numai luati povestea cu Adam si Eva chiar asa in serios, din biblie cam totul trebuie luat simbolic(cel putin in vechiul testament).

| AVRILavigne1000 a răspuns:

si eu mi-am pus intrebarea asta de multe ori si zic ca fetele au facut copii fara sa fie maritate...

| ayumu a răspuns:

Ideea asta e putin indoielnica. Exista un motiv pentru care incestul este interzis si anume ca relatiile sexuale dintre 2 rude duc la nasterea unor copii cu malformatii.Acesti copii nu traiesc mai mult de 20, in conditiile in care sunt ajutati de medicina moderna si sunt permanent ingrijiti si supravegheati.Deci daca ar fi cum zice biblia noi nici nu am exista acum pentru ca predecesorii nostri(nepotii, stranepotii... lui adam si ai eveo) nu ar fi supravietuit.Eu zic sa incerci sa te gandesti si la posibilitatea ca omenirea sa fi evoluat din maimutewinking

| martzian a răspuns (pentru ayumu):

Trebuie sa stii ca Biblia a fost cea care a interzis incestul cu mult timp inainte ca medicina sa stie de ce. Pacatul ne-a afectat din punct de vedere genetic iar poruncile lui Dumnezeu sunt date pentru binele celor ce sunt ai Lui. Observatia este ca avem de-a face cu involutie nu cu evolutie.

"Eu zic sa incerci sa te gandesti si la posibilitatea ca omenirea sa fi evoluat din maimute" - tocmai acum, cand evolutionistii exploreaza si alte posibilitati, obosind sa mai astepte "dovezi" ce par a nu exista? happy

| ayumu a răspuns (pentru martzian):

Din cate stiu eu pacatul a fost faptul ca au mancat din marul interzis.Nu cred ca merele au afectat genetica omenirii. Daca ar fi fost asa acum nu ar mai fi considerate printre cele mai sanatoare fructe.
Sunt de acord ca poruncile lui D-zeu sunt date pentru binele celor ce sunt ai lui dar reprezentantii bisericii au abuzat de f multe ori de 'puterea investita in ei de Dumnezeu'.Nu mi se pare normal sa urmezi orbeste niste reguli sau sa faci ceva doar pentru ca cineva se gaseste sa zica 'asa vrea Domnul' sau alte din astea. Oricata credinta ai avea trebuie sa-ti mai pui si ratiunea la treaba. Doar Dumnezeu ne-a dat libertatea de a aleage, nu? Daca El ne-a lasat liberi noi de ce permitem celor care nu sunt mai presus de noi sa ne conduca?
Nu prea inteleg ce vrei sa zici mai exact in ultimul paragraf, propozitia ta nu are predicat.

| martzian a răspuns (pentru ayumu):

"Nu cred ca merele au afectat genetica omenirii. " - La ce mere te referi?

| martzian a răspuns (pentru ayumu):

"Nu prea inteleg ce vrei sa zici mai exact in ultimul paragraf, propozitia ta nu are predicat" - Daca nu simti lipsa probabil ca nu ai nevoie... happy

| ayumu a răspuns (pentru martzian):

Am comentat replica ta:"Pacatul ne-a afectat din punct de vedere genetic".Ti-am explicat mai sus.

| ayumu a răspuns (pentru martzian):

De ce anume nu am nevoie?

| martzian a răspuns (pentru ayumu):

Prietene, din pacate slujba nu imi permite sa aloc atata timp (pentru discutii) cat as fi dorit. Ce spuneam eu este ca nu merele ne-au afectat (nici nu a fost vorba aceste fructe) ci expermentarea primului rau - prin nesupunerea fata de Creator. Omul a vrut sa fie ca Dumnezeu. Relatia sanatoasa, logica, fireasca cu Acesta a fost franta si asta a avut efecte majore. De aceea Biblia a prezis inca de la inceput involutia si nu evolutia lumii noastre, in care tot mai mult se vad (socant nu?) semnele sfarsitului prezise cu mii de ani in urma.

Nu stiu ce anume spui tu ca mi-ai explicat. Eu nu vorbesc de cai verzi pe pereti, ci de o realitate pe care o poti accepta si crede sau nu. In oricare din aceste situatii lucrurile nu se vor schimba insa, ea continuand sa existe - cu sau fara acordul omului.

| Robert7186 a răspuns:

Biblia e destul de neclara. Asta e unul din motivele pentru care nu cred aproape nimic din ce scrie in ea.

| Tweety_5554 explică:

Dar de ce consideri tu incest faptul ca Eva afost facuta din coasta lui Adam?

| Drolja a răspuns (pentru Tweety_5554):

Nu eu consider, eu nu bag de la mine, am citit despre chestia asta.
Prin simplul fapt că trupul Evei a fost făcut din coasta lui Adam, și ...ca urmare, din punct de vedere al rudeniei de consângenitate, Adam și Eva erau mai apropiati decât un frate cu o sora, sau decât un tată cu o fiica.

| catalina62572 a răspuns:

Geneza cap 4