| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru secularisti, atei, agnostici.
Inainte de a deveni asa, cum era viata voastra "de credinta"?

67 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Man iisus nu a facut religii

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar mi-am iesit din fire? Nici pe departe. Dar cand am mai facut-o vreodata? thinking happy
Sunt zeci de autori crestini din primele secole ale crestinismului care reflecta in scrierile lor mesajul autentic al Noului Testament, iar tu imi dai doua nume fara sa aduci macar o minima dovada. Stai linistit ca toti s-au prins cine esti. Asa fac toti martorii? Arunca cu minciuni fara sa poata aduce o minima dovada, din moment ce acestea nu exista? Acest gen de argumentari false va trimit liderii gruparii din Brooklyn?
Pentru cultura generala pe care ti-o permite varsta ai putea totusi sa faci diferenta intre PAGANISM si filosofia, retorica si dialectica marilor ganditori ai antichitatii? Vezi ca daca confunzi lucrurile te faci de cacao din cap pana in picioare... thinking

Inainte sa ganguresti raspunsurile din brosurile trimise de liderii organizatiei mai bine ai pune mana sa citesti ce scriu acesti Origene si Augustin pentru a te convinge ca NU EXISTA INTERFERENTA PAGANA in scrierile lor... Sau vrei sa-mi spui si tu la fel ca alti "martori" ca acele cunostinte legate de geometrie, literatura, filosofie, arta, retorica etc, dezvoltate de persoane ce au trait intr-un alt spatiu cultural sunt PAGANISME? Hai ca de la tine am pretentii mai mari...

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca iar revii la maniera de interpretarea machiavelica care da arama pe fata! "Prostit.uata" era beata nu "de sange", ci "de sangele sfintilor si mucenicilor". Dar da bine sa trunchezi lucrurile, nu? thinking
Ori până şi ultimul boboc nevirusat de indoctrinare ştie că "sfinţii şi mucenicii" lui Iisus au făcut parte dintotdeauna din Biserica rămasă neschimbată. "Babilonul cel Mare" a persecutat Biserica (evreii, Imperiul Roman, islamiştii, revoluţia franceză, bolşevismul, comunismul peste tot în lume, etc...). "Babilonul cel Mare" este un nume simbolic dat fie păcatului, fie celor care au vărsat sângele martirilor, au rănit Biserica, în mod categoric neavând vreo legătură cu Biserica lui Hristos!

,, Cate varsari de sange a facut religia noastra?" Niciuna. Nu ai nici cele mai elementare noytiuni de istorie daca faci confuzie intre liderii politici pontificali din Vatican si Biserica Ortodoxa. Dar confuzia, nu-i asa, poti sa tii-o permiti ca doar putini o sa-si dea seama? Asa va invata liderii sa va promovati religia? Exact ca niste persoane fara o minima demnitate in privinta vreunei obiectivitatii a afirmatiilor? thinking

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca gasesti vreun exemplu de "martor" in istorie, ca a incurajat violenta, razboaiele? Sa stii ca ma gandesc ca as putea lucra la asta. Legat de implicarea voastra PNA LA BRAU IN POLITICA pe filiera O.N.U. Si nu numai. Am vazut mai demult niste articole si tocmai mi-ai adus aminte sa verific niste lucruri. Multumesc pentru invitatia ta in a cauta dovezi... Vei fi surprins de ceea ce vei descoperi.

"de ne acuzi de astfel de lucruri?" Daca nu citesti cu atentie sa stii ca nu este vina mea. Eu tocmai spuneam despre "martori" ca ei sunt cei care acuza si identifica la tot pasul pe altii cu acea desfranata, dar subiectul l-am lamurit mai sus...

„amenintarilor cu moartea pentru proprii membri care ar indrazni sa le paraseasca secta" -
Alexandru il cheama pe cel care mi-a confirmat. Asta in mod direct, pentru ca indirect circula destule informatii pe net pentru doritori...
"Nu exista o clasa clericala care sa traiasca de pe urma vreunui cult"? Asa va invata pe voi cei care baga mana pana la cot in donatiile date de membri? Sau nu pana la cot, ci o fac cu discretie caci vad ca nu stii, sau ignori subiectul? Vrei sa-mi spui ca ai si studii de contabilitate si ai fost desemnat sa faci un audit al veniturilor organizatiei? Si daca nu, atunci cum te oferi tu asa benevol sa aperi ceea ce se intampla in spatele cortinei si a unei retele extinsa in sute de tari? Esti doar de serviciu sa aperi dar nu stii ce aperi...

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cate persoane care traiesc in concubinaj sau cate alte persoane care incalca la greu normele divine au fost excluse din Biserica?" Toti cei care au facut cele spuse de tine au fost exclusi. Exclusi de la Sfanta Impartasanie, exclusi de la celelalte sfinte taine. Din Biserica nimeni nu are voie sa excluda. Dumnezeu Insusi ne-a confirmat asta. El este Cel Care a spus ca nu cei sanatosi ci cei bolnavi au nevoie de doctor. Asta este Biserica, un spital in care este nevoie sa se urmeze o terapie. Vino in acest spatiu in care lucrea harul lui Dumnezeu pana nu este prea tarziu pentru sufletul tau...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Asta este Biserica, un spital..."

...de nebuni.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Oke, vad ca te pierzi cu firea, incepi cu insulte si chiar nu am chef sa o lungesc. Am o parte de vina si nu mai pun paie pe foc. Ceea ce discutam acum am mai discutat cu mult timp in urma, dar esti iti place sa faci pe uitucul. Ti-am mai zis, mai exista o grupare religioasa care iti sune tot „Martorii lui Iehova", numai la ei daca o fi in stare asa ceva, nu ma mai acuza de ceea ce nu se face.
Legat de excludere, citeste atent versetele. Spune sa nu mancati cu astfel de oameni, sa nu vorbiti cu astfel de oameni. Cel mai mare curvar din sat tot ortodox ramane, e imposibil sa nu stea la masa cu alti oameni, si sa nu vorbeasca cu altii, chiar si cu preotul. Si stai linistit ca nu toti preotii sunt asa spirituali cum spui tu. Cunosc doua exemple din localitate, unul dintre ele locuieste si cu barbatul si amantul vine pe la ei acasa, barbatul stiind cine e, insa nu se impotriveste. Vorbea lumea prin sat, ca altfel nu auzeam, mirata ca a impartasit-o preotul. Astfel de oameni va pateaza reputatia religiei, si chiar si ortodoxi cu numele, tot ortodoxi raman. Scopul excluderii biblice este acela ca, prin excluderea pacatosului sa nu fie patata biserica/congregatia de un nume rau inaintea natiunilor. De asemenea, ocrotea pe ceilalti membrii faptul ca nu se intovaraseau cu el in cazul in care promova stilul lui de viata, influentandu-i in vreun fel. Atat am vrut sa clarific, sper ca nu te-ai suparat iar, si mai tare, sa ma faci iar un umplut de rahat din cap pana in picioare, incult etc. Ma acuzai mai demult ca aduc injurii la adresa ta sau a bisericii, nu mai stiu, cred ca stim amandoi ce sunt injuriile, si ca nu am injurat, dar tu acum, nu esti departe de acuzatia adusa mie, practic se asteapta din partea ta sa fi exemplu daca atragi atentia. Scuze de cearta, si iti dau un sfat, las-o balta cu propaganda asta anti-martori si anti-convingeri ce nu sunt de acord cu tine. Te pui in cap cu toata lumea, pentru ca nu toti iti impartasesc convingerile tale, si mai ales ca dai dovada de intoleranta, prejudecati, pari foarte imatur cand vine vorba de reactia ta la subiecte de genul, nu vorbesc in gluma.

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

E adevarat in mare. Practic, ca orice profet, a adus si invataturi, si acelea trebuiau adaugate la colectia invataturilor celorlalti profeti sa zic asa, in nici un caz nu trebuia sa fie dezbinare. S-a ajuns la iudaism si crestinism datorita faptului ca nu a fost acceptat de majoritatea, cei ce nu l-au acceptat au continuat cu practicile lor precum jertfele de animale pentru pacate, in timp ce cei ce l-au urmat au incetat sa aduca jertfe pentru pacate, moartea lui reprezentand jertfa pentru toate pacatele omenirii.

| Scarbo a răspuns:

Ignorant.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Legat de excludere, poate ca da asa ar trebui, o exigenta mai mare. Iti spuneam si mai sus, din Biserica nu pot iesi (S-a rastignit si pentru ei Hristos), dar, o mobilizare si o exigenta directionata spre acele persoane ar putea fi dusul rece care sa le trezeasca la realitate. Aceasta este o problema care tine exclusiv de aplicare si nu de invatatura, pentru ca Biserica nu se opune acestei invataturi. Mai trebuie insa si aplicat. Aplicarea unei constrangeri sau a unei exigente in aceasta privinta nu ar fi deloc un lucru rau...

"Astfel de oameni va pateaza reputatia religiei, si chiar si ortodocsi cu numele, tot ortodocsi raman". Ortodocsi, neortodocsi, lucrul pe care nu vrei sa-l intelegi tu de un an incoace e ca acestia isi reprezinta PROPRIA LIBERTATE si NU ORTODOXIA, NU BISERICA. Din acest motiv si calca in picioare toate invataturile Bisericii. La fel este si cu codul penal... Un infractor nu reprezinta codul penal. Il respecta sau nu-l respecta.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Man oricine poate citi biblia nu ai nevoie de cineva care sa tio interpreteze

| Annamaria21 a răspuns:

Irelevanta

| Nilsson a răspuns:

Am observat ca multi dintre cei care sunt impotriva credintei ori provin din familii crestine, ori au avut niste tangente cu vreo biserica.
Avea dreptate apostolul Petru cand a scris:
`` In adevar, daca, dupa ce au scapat de intinaciunile lumii, prin cunoasterea Domnului si Mantuitorului nostru Isus Hristos, se incurca iarasi si sunt biruiti de ele, starea lor de pe urma se face mai rea decat cea dintai.
Ar fi fost mai bine pentru ei sa nu fi cunoscut calea neprihanirii, decat, dupa ce au cunoscut-o, sa se intoarca de la porunca sfanta care le fusese data.`` 2 Petru 2:20-21
E greu pentru cineva sa fie fericit intr-o biserica cand poftele si dorintele acestuia se tin dupa pacat.
Din nefericire, genul acesta de persoane sunt mult mai periculoase, deoarece ei pot insela mai multa lume, pe de o parte par mai credibili ca fiind ``din interior``, pe de alta parte sunt si mai inversunati, caci starea lor a ajuns mai rea:
``Duhul necurat, cand a iesit dintr-un om, umbla prin locuri fara apa, cautand odihna, si n-o gaseste.
Atunci zice: "Ma voi intoarce in casa mea, de unde am iesit. Si, cand vine in ea, o gaseste goala, maturata si impodobita.
Atunci se duce si ia cu el alte sapte duhuri mai rele decat el: intra in casa, locuiesc acolo, si starea din urma a omului acestuia ajunge mai rea decat cea dintai.`` Matei 12:43-45

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Vrei sa spui ca cei care tiau spus inclusiv eu Din nefericire, genul acesta de persoane sunt mult mai periculoase, deoarece ei pot insela mai multa lume, pe de o parte par mai credibili ca fiind ``din interior``, pe de alta parte sunt si mai inversunati, caci starea lor a ajuns mai rea:

fi serios fiecare sa exprimat liber si a spus cum a devenit ateu, agnostic, deist etc
eu nu vad ce persoane periculoase ti-au raspuns plus ca ca asa zis crestin nu ai voie sa judeci pe nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viata de credinta te referi pana am avut vreo 7 ani? C-am de la varsta asta mi-am dat seama ca de fapt sunt doar niste povestiri cu care se sperie copiii. Majoritatea nu am avut nici o viata de credinta inainte de a devein atei in principiu. Celor care au fost religiosi inainte si au devenit atei pe parcurs toata stima iseamna ca au un creier care il folosesc. Pt ceilalti care inca sunt religiosi nu am nici o stimahappy

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

M-ai inteles gresit, probabil din prisma prejudecatilor pe care le ai fata de mine. Iar la acest topic nu mi-a raspuns nimeni, nu m-am referit la vreo persoana anume ca sa spui despre mine ca judec pe cineva, vorbesc la modul general, ca persoanele care au avut niste tangente cu religia, acum sunt mai inversunate impotriva ei.
Despre tine nu poate fi vorba, din moment ce ai devenit ateu de la 12-13 ani, nu poti sa spui ca aveai cine stie ce viata de credinta.

Insa trebuie sa recunosti un lucru, o persoana care promoveaza ateismul e un pericol pentru cei carora le influenteaza gandirea, caci de cele mai multe ori, oamenii care devin atei nu ajung mai buni, dimpotriva, se apuca de fumat, duc o viata sexuala dezdrabalata, risipesc banii si nu se gandesc la cei nevoiasi, intra in anturaje dubioase, isi bat joc de cei mai slabi (pentru ca de, ei cred nu mai exista niciun Dumnezeu care sa ii traga la raspundere).

Or mai fi si exceptii, dar stii vorba: exceptia care confirma regula.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Eu te rog sa numi vorbesti de credinta, pentru mine nu exista crestini doar cu numele atat asa ca eu ca n-am credinta nu inseamna ca sunt rau, dar voi ce viata aveti? voi romanii in general ce viata in credinta aveti? va barfiti intre voi si va urati, o tara unde 3 milioane au fugit peste hotare o tara unde non stop stiri cu hotii, criminali,pedofili,violatori etc
tu imi vorbesti mie de credinta la romanii ma lasi, n-am chef sa fiu rasist da vad ca ma provoci, lasa-ma cu credinta la romanii ca va stie toata europa ce credinta aveti in voi, de asta bagati frica in toata europa numai exista natie in europa ca voi numa cand aude un francez, german, englez de cuvantul roman fuge de voi, lasa-ma cu ipocrizia asta v-ati impuscat conducatorul pe 25 decembrie numai vb ca ati tradat toate aliantele in toate aliantele, lasa-ma de acum inainte cu credinta la romanii ok, acum partea a doua aia nu sunt ateii si antiteisti e altceva, si cum la romanii prostia face parte din zestra neamului romanesc nu ma mir ca multi da injura, vorbesc urat, ba intr-o privinta sunt de acord cu tine sa stii voi romanii fara credinta nu puteti fi civilizati aveti nevoie de o frica de ceva ca de nu o luati razna s-a vazut in 89 ati luat-o razna fara frica, multa sanatate next tine numai imi scrie de credinta ok

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar pentru ateii care au redevenit religiosi?
Prin viata de credinta ma refer nu la simplul fapt ca te declarai crestin. Ma refer mai mult la practica. Dar pana la 7 ani nu prea ai avut ce.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Exact, romanii nu prea au credinta. La ei e mai mult ritual si traditie. La biserica in noaptea de inviere, apoi bineinteles betie. Apoi mai vine ceva botez, nunta, se merge din nou la biserica pentru ca asa se face, apoi din nou betie.
Sunt multi crestini pe care ii vezi cand e post ca incearca atunci sa fie mai "cuminti". Si dupa ce e gata postul parca s-au eliberat si pot sa injure, sa bea, etc. Asta nu e credinta, e traditie.
Insa, Ucenicu nu vorbea despre credinta la romani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Nu cunosc vreun ateu sa devina religios. Probabil cazuri in care a dat cineva din familie in cancer si a avut ceva soc, dar in general nu prea se intampla lucrul asta. Asta iti spuneam, ca sa fii crestin practicioan nu inseamna sa mergi cu bunica de mana la biserica. Nu prea am intalnic crestin traditional practician, mai degraba intalnesti sectanti practicieni pentru care toata idea e sa convinga alti prosti sa devina ca si ei sa fie si mai multi prosti.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Indiferent ce esti un comportament extremist nu e bun, pozitiv, eu n-am auzit de ateii care sa se arunce in aer, ca asa zis ateii copii de 16, 17 ani injura,vorbesc urat stiu si eu de cazuri de astea,aia nu sunt ateii si prosti si daca ar fi de ce sa injur ceva ce nu cred ca exista? multe pagini de Facebook asa zise ateiste sunt pline cu frustrati,complexati,fara educatie,civilizatie, bun simt, dar el a spus ca un crestin cand devine ateu se schimba in rau, nu-i adevarat asa ceva, ateismul nu schimba omul nici in rau sau in bine, daca crezi in dumnezeu doar din frica sau din faptul ca te ajuta la greu sau pentru viata de apoi nu e cam morala treaba parerea mea

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Columbine_High_School_massacre
Poate nu ai chef sa citesti tot, e prea mult. E vorba despre ucideri intr-un liceu. Cei doi ucigasi intrebau victima inainte de a o ucide daca crede in Dumnezeu. Cei doi s-au sinucis apoi.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

The use of pharmaceutical anti-depressants by teenagers, teenage Internet use,[13] and violence in video games.[14][15]

sufereau cu capul asta e clar, bine in usa chesti de genu sunt dese, adica nu ma mir nu apreciez poporul american in special mai mult cel chinez un popor pasnic care a avut mult de suferit

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

In Statele Unite sunt multi crestini practicanti (mai ales in statele din Sud), nu doar batrani. Ei nu prea au pe cine sa convinga sa devina practicant, daca langa ei cam toti sunt practicanti.

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Ti-am ramas dator cu niste raspunsuri la intrebarea din link-ul de mai jos, dar cred ca e mai bine sa iti raspund in acest topic:
https://www.tpu.ro/......sta-de-ce/

In primul rand, tin sa precizez ca acest baiat are niste probleme de sanatate, din spusele lui cel putin:
https://www.tpu.ro/......e-cand-am/

Eu te intreb pe tine, cum iti explici faptul ca ateismul lui declarat coincide cu inceputul episoadelor de delir si aiureli?
Ai grija ca faci mult rau persoanelor cu un psihic fragil si ii duci pe cai gresite, daca postez eu un raspuns imediat te bagi ca musca in lapte, dar daca el vorbeste de reptilieni cenusii si alte aberatii nu zici nimic.
Vezi ca nu esti corect?
Si cand nu ai argumente incepi si tu sa delirezi si zici ca mi-am impuscat conducatorul, desi nici nu eram nascut pe vremea aceea.
As prefera sa nu iti mai raspund la nicio provocare pe teme religioase, imi irosesc timpul liber cu tine si ai putea sa te documentezi si singur daca ai vreo nelamurire.
Si iti repet, ai grija ce idei imprastii, ca la judecata s-ar putea sa dai ochi in ochi cu sufletele care le-ai dus la ratacire.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Ce legatura are delirul cu ateismul? un om care e chel si e terorist si omoara 1000 de persoane toti cheli sunt teroristi, ateismul nu te indruma la nimic, asta se vede in Romania o tara crestina pacatoasa, un ateu cand vorbeste de reptileni nu e ateu, eu cu ce fac rau?
2 ca crestin ce esti nu e frumos sa judeci,pai tu esti crestin? daca erai il ajutati nu il judecai ce crestin esti, repet ateismul nu are legatura cu personalitatea cuiva iar ca omul are probleme trebuie ajutat nu criticat, citeste mai des biblia
la judecata a cui? a lui iisus pai voi va bateti joc de el in fiecare secunda, eu sunt mult mai crestin ca multi dintre voi nu ma laud dar asta e adevarul, eu niciodata n-am spui cuiva sa creada in ceva sau sa faca ceva din contra mereu am spus cauta, cerceteaza daca exista un dumnezeu sunt convins ca si ala ar spune la fel, numai fi asa nervos iisus spune iubestesti aproapele ca pe tine insati asta e cea mai importanta porunca

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Eu nu l-am judecat pe baiat, ti-am prezentat o situatie in ansamblu.

Si nici pe tine incerc sa nu te judec, ci sa te mustru, e pacat sa fii indiferent la lucrurile astea.

Nu confunda termenii a judeca cu a mustra.

Nu inteleg cum de nu faci legatura in ceea ce ti-am spus, e o logica elementara: postarile de pe TPU l-au facut sa incline spre ateism, si o data cu credinta se pare ca si-a pierdut si ratiunea, de a inceput sa scrie tot felul de tampenii referitoare la reptilieni si exterminarea populatiei de catre masoni. Acum mai nou, pare interesat de satanismul spiritual.

Poti incerca sa iti speli constiinta, dar ateismul nu aduce nimic bun, oamenii atei sunt mai nefericiti ca nu au credinta in Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Ce legatura are ateismul cu reptileni? satanism spiritual? exterminarea populatiei de catre masoni? hai serios si cei care cred sunt fericiti cool, romanii sunt un popor de oamenii fericiti super

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Si o data cu credinta se pare ca si-a pierdut si ratiunea
cum putea o data cu pierderea credinteti sasi piarda ratiunea cand renuntarea la credinta e ceva rational,nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu,ca iisus a fost de natura divina, ca a facut miraole, viata de apoi, un ateu nu ar putea crede in reptileni, satanism spiritual tampeni, la voi la romanii prostia e la rang de arta, toti prosti se declara ateii ca pot deci nu sunt pentru ca prostia face parte din cultura romaneasca, in fapt in Romania sunt 5000 de persoanne de atee si aia nu sunt reptileni, masoni alte tampeni te asigur de asta cine crede in astea nu e ateu

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

``toti prosti se declara ateii ca pot deci nu sunt``
Sunt multi oameni rai care se declara crestini, dar nu respecta invataturile din Biblie.

Calitatea de crestin este data de viata pe care o duce, nu de o simpla declaratie, daca nu duce o viat curata nu se poate numi crestin, chiar Iisus spune: ``Nu oricine-Mi zice: «Doamne, Doamne!» va intra în Împărăţia Cerurilor, ci doar acela care face voia Tatălui Meu, Care este în ceruri`` Matei 7:21

In schimb, calitatea de ateu e data doar de declaratie, nu trebuie sa fie bun sau rau, prost sau destept ca sa nu creada in Dumnezeu.