| Moisie a întrebat:

Intrebare reformulata:
Nu credeti ca este injust faptul ca in religia ortodoxa, femeile sunt discriminate si considerate ca fiind murdare, motiv pentru care nu li se permite sa intre in altar, si dicriminate la asezarea in biserica, desi aceeasi religie ne invata faptul ca la Creatie, femeia a fost facuta dintr-un material mult mai superior fata de materialul din care a fost facut barbatul!
De ex. barbatul Adam a fost creat din noroi, adica din material anorganic inferior, in timp ce femeia Eva, a fost facuta din coasta lui Adam, adica materie organica superioara care contine si DNA!
Nu vi se pare ca in asemena conditii mai NORMAL ar fi ca barbatul sa fie considerat el murdar, pentru ca si noroiul este ceva ce murdareste, si ca atare sa nu-i fie permis barbatului accesul in altar, si numai femeii pentru ca femeia este nascatoare de Dumnezei, Zei, Semi-zei si de oameni, sa fie considerate zeite, si ele sa fie singurele care sa aiba voie sa faca parte din cler adica sa-L slujeasca in biserici pe Dumnezeu?
Nu vi se pare ca este mai normal asa?

Răspuns Câştigător
| Scarbo a răspuns:

O prostie mai mare mi se pare atunci cand ii intreb pe crestini despre anumite erori din biblie, iar ei imi spun ca sunt prost ca nu cred in dzeu, si in cuvantul lui, ei imi spun ca aia este limba domnului, iar omul e mult prea prost ca sa inteleaga ceea ce spune domnul, iar eu ii intreb de ce cred ei intr-un zeu pe care nici nu-l inteleg, iar ei imi spun ca mai bine crezi in el decat sa pierzi totul si sa arzi in iad pe vecie..., deci de aici putem vedea cat de usor poate fi controlat omul prost.

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eu sunt pentru egalitate (în ceea ce priveşte drepturile de om), căci toţi, indiferent de sex, suntem oameni.

Dar conform religiei (creştine şi nu numai), desigur, totul e o nebunie şi discriminarea (de un fel sau altul) este întâlnită la fiecare pas.

Dar la modul glumeţ, aş suporta mai uşor toanele unei zeiţe, din care să rezulte potopuri globale şi nedreptăţi divine, decât toanele unui zeu sadic şi frustrat.

| Moisie explică (pentru NOname):

Chiar daca toti suntem oameni, totusi nu suntem egali!
Nici femeia nu este egala unui barbat, pentru ca femeia este o zeita care da viata, ingrijeste, creste si educa acea galma de viata pe care a nascut-o, ceeaq ce barbati nu pot face.
In plus de asta nu o sa vezi niciodata o mama care sa devina un Hitler sau un Stalin. Eu le consider pe femei mult mai superioare barbatilor, pentru ca pot fi zine, ingerasi, loctiitoare de Dumnezeu cand daruiesc viata, sotii, iubite, prietene, mame + + + multe altele, de care barbatii nu pot fi in stare

| NOname a răspuns (pentru Moisie):

În calitate de femeie, mă simt onorată, Moisie, dar am specificat că mă refer la egalitatea în drepturi de om; în rest, desigur, nu suntem şi nu putem fi identici. : )

| Moisie explică (pentru NOname):

Si eu ti/am explicat ca nu exista egalitate si ca femeile le sunt superioare barbatilor, si asta se vede clar.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Nu accept ca femeia sa fie discriminata.
Femeia este egala cu barbatul.
Oriunde, femeia ar trebui sa fie egala cu barbatul.
Eu consider ca asa ar fi normal.

| zurick a răspuns:

Toată porcăria asta a pornit de la faptul că cică este vina Evei că Adam a mușcat din fructul acelui pom (pe care Dumnezeu a zis... oricum știi povestea)
Vina Evei ar fi că a mușcat din acel pom, iar lumea îi caută un motiv lui Adam prin care să arate că el n-a fost vinovat.Din câte știu eu omul are rațiune și indiferent de ce-i zicea Eva, el putea alege dacă e bine sau nu.
(Apropo ca să știi au voie de 2 ori pe an să intre în altar)

| Moisie explică (pentru zurick):

Asta nu e nicio vina... ci un merit!
Inainte de a musca din fruct, omul avea ratiune, dar NU avea CONSTIINTA (binelui si raului) adica ramanea la stadiul de animal, ca si animalele au ratiune dar nu au o constiinta ca cea pe care o are omul!
Fructul acela era chiar Fructul Cunoasterii binelui si Raului, si fara sa fi gustat din acel fruct, omenirea nu putea sa cunoasca Legea lui Dumnezeu numita religie. Deci iata un motiv in plus pentru care femeile ar trebui sa fie singurele care slujesc in bisericii, si barbatii la munca... si sa aiba ei voie sa intre in altar de 2 x pe an!

| gingergirl1 a răspuns:

Nu e vorba de asta! Pe vremea aceea cand femeia era pe "stop"nu avea voie sa mearga la templu pentru ca nu existau absorbante pe atunci si risca sa murdareasca biserica, daca o singura picatura de sange curge, biserica trebuie sfintita, asa se zice
Acum nu mai are nici o treaba
La asta te-ai referit nu? cand ai zis ca sunt murdare?laughing

| Scarbo a răspuns:

Pamantul din care a fost facut Adam reprezinta in sesns metaforic materia, n continuare observi ca Adam este suflat de catre Dzeu, ceea ce reprezinta sufletul omului, partea imateriala, omul fiind creat odata cu sufletul si trupul.

| Moisie explică (pentru Scarbo):

De ce crezi ca trebuia sa spuna acest lucru, si mai ales prin metafore?
Exista cumva banuiala ca oamenii ar fi fost creati din materiale sintetice sau din alte materii aduse de pe alta planeta?
Sau vrei sa intelegem ca Biblia nu este o carte de Legi, porunci si invataturi, ci este o carte de povesti in care pina si Dumnezeu se exprima in metafore?
Pai daca ar fi asa, nu ti se pare o prostie ca 2 miliarde de oameni urmeaza o carte de povesti?

| RAY a răspuns (pentru Moisie):

Da categoric femeile sunt superioare am auzit ca si fizic sunt si mental

| Scarbo a răspuns (pentru Moisie):

O prostie mai mare mi se pare atunci cand ii intreb pe crestini despre anumite erori din biblie, iar ei imi spun ca sunt prost ca nu cred in dzeu, si in cuvantul lui, ei imi spun ca aia este limba domnului, iar omul e mult prea prost ca sa inteleaga ceea ce spune domnul, iar eu ii intreb de ce cred ei intr-un zeu pe care nici nu-l inteleg, iar ei imi spun ca mai bine crezi in el decat sa pierzi totul si sa arzi in iad pe vecie..., deci de aici putem vedea cat de usor poate fi controlat omul prost.

| Delmoniko a răspuns:

Discriminarea vine tot de la obiceiurile evreilor din pustie. In timpul Exodului, si chiar inainte, istoricii atesta obiceiuri in care femeile erau indepartate de cele "sfinte" in timpul menstruatiei. Nu aveau voie sa atinga mancarea, nu aveau voie sa intre in tabernacol etc. Adeseori se inchideau intr-un cort departe de ceilalti. Practica (intr-un fel sau altul) este comuna multor societati arhaice (asa se procedeaza in prezent la unele triburi din Africa).
Aceasta mentalitate trebuie si sustinuta de mituri, legende si alte basme. Si romanii au aceeasi traditie si se spune ca o femeie in acele momente ale lunii nu are ce cauta in biserica.
Printre multe alte "minunatii" de care se face vinovata, Biserica se poate lauda ca a inventat DISCRIMINAREA sexuala. Si de tot soiul, daca stam sa ne gandim.
Aici mai atarna in balanta si istoricul societatilor patriarhale unde barbatul era figura emblematica. Chiar si astazi se rasfrange asupra societatii moderne acest fenomen.

| HowdidIgethere a răspuns:

Perspectiva nu e asta.

| Moisie explică (pentru HowdidIgethere):

Poate perspectiva ta!
Inca nu ai invata sa te exprimi in fraze si sa raspunzi aducand argumente?

| Himynameis a răspuns:

Pai chiar asta e adevarul, doar ca asa vor barbatii sa creada si reusesc sa faca si alti oameni sa creada ca barbatii sunt superiori etc...cand de fapt e invers.