| RAY a întrebat:

Intrebarea asta mi-am pu-so acum multi ani,azi mi-am amintit de ea, de ce are dreptul judecatori sa judece omul, cine i da dreptul asta? pe acel judecator nu tot dumnezeu la creat?
daca te judeca pe pamant de ce te mai judeca inca o data dumnezeu? nu e corect

Răspuns Câştigător
| viorelmmv a răspuns:

Pe judecatori ii vezi mai tot timpul pe D, zeu l-a vazut cineva? daca traim dupa voia Domnului ne ducem dracul cu totii, cum *** lasa D, zeu atata durere, saracie, chin, criminali si tot ce mai este aici pe pamant. D, zeu este inventat de biserica pentru a tine in frau marea masa de populatie si nici asa nu se reuseste in totalitate, daca insa nu a; r fi fost aceasta frica de D, zeu nu mai era omenire de mult timp

| RAY explică (pentru viorelmmv):

Mi-a placut raspunsul tau, ai dreptate

11 răspunsuri:
| Silyca a răspuns:

El e Dumnezeu are dreptul sa te judece de cate ori vreawinking

| relian a răspuns:

De ce are dreptul un judecator sa te judece? Simplu pentru ca tu ii dai acest drep, pentru ca noi toti i-am dat dreptul asta.Pentru ca traim intr-o societate si atunci indifferent ca avem sau nu religie noi trebuie sa urmam, ceva reguli, iar atunci cind cineva le incalca nu ne facem singuri dreptate si uite asa oamenii au convenit sa existe martori judecatori pentru ca acea persoana sa fie judecata correct.Aici nu-i vorba de dreptul lui, acel judecator de fapt isi face un job nu s-a pus el singur in acel post si nu judeca dupa cul il taie pe el capu.Si apoi n-are a face povestile din religie cu realitatea.Acolo unde sa zicem este Dzeu este alta lume, iar noi aici sintem in lumea asta a noastra.Altfel ar fi haos fara judecatori fara legi.

| RAY explică (pentru relian):

Corect, dar eu am vrut un raspuns crestinesc

| RAY explică (pentru relian):

Esti ateu?

| relian a răspuns (pentru RAY):

Aaaa scuze atunci daca vroiai un raspuns crestinesc.Nici nu am vazut la ce categorie ai pus intrebarea, doar ce aparuse pe pagina.Nu stiu daca se poate da un raspuns crestinesc pentru ca judecatorii nu au fost pusi sau s-a facut aceasta pozitie de c atre credinciosi. Judecatorul a fost pus acolo de toti si crestini si atei si alte religii deci este un personaj care n-are a face cu religia. Daca sint ateu? Eu cred doar in ce vad in ce simt, in ce pipai si asa mai departe si cauta sa dau explicatie lucrurilor si sa le inteleg.Pot sa zic ca nu cred intr-un Dzeu asa cum arata religia.Nu ma dau ateu si nici nu-s curios cum ma nunesc oamenii.Sint rebel mai mult, nu accept orice explicatie bagata asa sub nas daca nu are un support.Nu fac rau nu mint si caut sa vorbesc civilizat cu lumea.Nu sint nici perfect sau sa ma dau destept cum cineva spune [pe aici ca asa a observant el si nu fac comentarii sau caut sa stau departe de a comenta persoanele.Gata ca iar or sa se ia lumea de mine ca ma dau sau cum spun ei observa ca eu ma dau mare destept.Cred ca o sa iau pauza de pe sitele asta ca nu prea gasesti ceea ce cauti.Sau o sa caut sa nu mai comentez nimic ci doar sa citesc si daca gasesc ceva bun iau, invat si stau deoparte de comentarii ca de fapt lumea cauta doar cearta si birfe pe aici.

| DyNo a răspuns:

Of, Doamne, gramatica asta...
Pai se presupune ca Dumnezeu il cunoaste pe respectivul om mai bine decat orice judecator de pe Pamant. Si in al doilea rand, sunt oameni care in viata lor nu au stat in fata unui judecator, adica nu au fost niciodata in Instanta.

| RAY explică (pentru DyNo):

Ma dyno daca esti judecat o data ce naiba te mai judeca inca o data?

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Voi reda o parte din raspunsul meu anterior.
Pai se presupune ca Dumnezeu il cunoaste pe respectivul om mai bine decat orice judecator de pe Pamant. Si in al doilea rand, sunt oameni care in viata lor nu au stat in fata unui judecator, adica nu au fost niciodata in Instanta.

| PotatoMustDie a răspuns:

Legea ii da dreptul.

| crestiniromani a răspuns:

Pentru ca oamenii nu stiu ce se afla in sufletul unui om.