| anonim_4396 a întrebat:

Întrebari pentru atei :
Voi după ce judecați creștinismul ca fiind un basm? adică nu credeți în Biblie, după o confesiune, după ce?
Care credeți că este scopul omului, înafară de reproducere?
De ce credeți că există moralitate dacă Dumnezeu nu există, susțineți moralitatea?

Răspuns Câştigător
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

29. Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut!

19 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu exista niciun motiv pentru a considera crestinismul mai adevarat decat orice alta religie. Este doar o compilatie de afirmatii extraordinare nesustinute de absolut nimic.
Daca eu iti spun ca am vazut un balaur ma crezi pe cuvant? Si daca nu, de ce? Ca sa te citez," dupe ce confesiune" nu crezi in balaurul meu?

Ce scop are omul? Dar ce scop are un elefant, un caine, un microorganism unicelular? Ce scop are un fir de nisip pe o plaja, sau o planeta oarecare aflata la ani lumina distanta?
Lucrurile nu au scop. Totul a aparut datorita interactiunii a patru forte fundamentale.

Nu se poate argumenta pentru o moralitate absoluta in absenta unei entitati superiooare care sa o impuna.
Ceea ce e nefericit din punct de cedere filosofic, insa practic majoriatea oamenilor stiu ce e bine si ce nu fara a avea nevoie de un cod de legi absolute.

| doctorandus a răspuns (pentru Inferno):

Iar legilea alea "absolute" din Biblie sunt cam nasoale, talibanii din Afganistan le pretuiesc si le respecta.

| RAY a răspuns:

Voi după ce judecați creștinismul ca fiind un basm? adică nu credeți în Biblie, după o confesiune, după ce?

Consider biblia o colectie de basme copiate din alte basme sau relatari reale ale unor evenimente reale dar sub un substrat supranatural,adica acele persoane au gasit explicatie pentru fenomene naturale in Dumnezeu, desigur ca partea supranaturala,dvina sunt basme o recunosc si teologi teisti

Care credeți că este scopul omului, înafară de reproducere?
fiecare om isi face cate scopuri vrea el, nu exista un singur scop al vieti,nici privind religios nu ar avea sens,adica Dumnezeu a creat niste marionete care sa il slujeasca toata viata, pai asta e sensul vieti sa fi sclavul lui Dumnezeu, vezi e aiurea, viata e mult mai complexa decat reproducerea si slujirea de zeii inventati de om

De ce credeți că există moralitate dacă Dumnezeu nu există, susțineți moralitatea?
Raspunsul este empatia, care o regasim si in lumea animala nu doar la om, desigur nu putem spune ca toti suntem empatici si morali, Romania este o tara cu 99% crestini si multi sunt imorali explica asta in scimb tarile din nordul europei sunt mai morale

| DeyCj a răspuns:

După lecturarea cărții la care vă închinați toți cei ce credeți în cele scrise-n ea
Scopul omului pe pământ este cel de a evolua spiritual până ajunge la perfecțiunea spirituală, adică exact ceea ce vă este interzis vouă prin doxe să faceți.Se știe că orice om poate ajunge perfect ca Dumnezeu.Asta trebuie să facă omul!
Moralitate?! Ce fel de moralitate? cea socială? Dacă da, atunci aia nu e moralitate, ci e o doxă, ce are drept scop stabilirea ordinii între oameni.La fel cum e legea fizică, identică e și moralitatea.

| SG1995 a răspuns:

Sa vad dupa lipsa doveziilor, a imposibilitati de a invia cineva din morti, de-a umbla pe apa, de-a zbura intr-un car de foc, de-a dobora o cetate cu niste trampite, de-a vorbi animale, de-a despica mari in doua si alte aberati biblice.
Si moralitatea nu are la baza un zeu ci o capacitate intriseca a oricarei specii cu viata psiho-emotionala si anume: empatia.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru SG1995):

29. Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut!

| mentholinks a răspuns:

Pentru mine e mai simplu. Pentru ca are mai multe persoane Dumnezei.

| xerxes1 a răspuns:

Probabil ca exista Dumnezeu, nu contest asta dar nu are cum sa fie cel biblic.
Cineva care ordona ca mii de prunci sa fie ucisi in bratele mamelor lor nu poate fi decat un psihopat.
Biblia trebuie citita cu atentie, mai ales Vechiul Testament care a fost furat de la evrei si tradus destul de aiurea.
Evreii nu cred in diavol in pacatul stramosesc, in Iisus etc.Acestea au fost introduse pe parcurs de inventatorii crestinismului.

| NGheorghe a răspuns:

Creștinismul nu este un basm.
Adam si Eva, da, este o fabulă. Scrierile lui Pavel sunt oratorii ce nu au nimic in comun cu afirmațiile lui Iisus.
Scopul omului? Geneza 1:28 : sa fi stăpân peste flora si faună. (Asta pare simplu dar in realitate oamenii prefera sa fie stăpâni doar peste semenii lor.)
D-zeu este creatorul vieții ( nu stau aici sa repet iar si iar, cum ca viața nu poate apărea din pietre amestecate cu apă, pământ și fulgere; iar "evoluția" a ceva ce nu poate apărea este un nonsens.). Atâta vreme cât vor exista oameni si ființe ce vor sa trăiască, va exista si "moralitatea" (mai pe românește moralitate=bunăvoință).

| Alfred0703 a răspuns:

Daca biblia dovedeste ca exista dumnezeu, atunci si Narnia exista.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Alfred0703):

Biblia si Istoria iti dovedeste existenta lui Dumnezeu si a lui Iisus, nu exista alti zei si alte prostiiwinking Pace sa ai!

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Minti bogdane istoria nu dovedeste ca exista Dumnezeu nici Iisus, istoria dovedeste ca omul mereu a crezut in zeii inventati tot de el, asta dovedeste istoria

| RAY a răspuns (pentru Alfred0703):

Corect

| SG1995 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Existenta lui Iisus o dovedeste, dar nu si exista lui Yahweh si restul miturilor ebraice.

| Alfred0703 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Si "The Chronicles of Narnia" ne dovedeste ca exista Narnia.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Fara minuni si inviere, dovedeste ca a existat un rabin pe nume iisus atat

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Exact.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Cica intrebarea era pentru atei dar el a dat fundita unui crestin, in fapt e propaganda crestina -sectancta

| LOVW a răspuns (pentru RAY):

Este pentru atei dar nu puteam da fundă unui răspuns în care se vorbește împotriva lui Dumnezeu, numai pace și îmi pare rău dacă v-am furat din timp : )

| RAY a răspuns (pentru LOVW):

Omule de ce ai intrebat atei daca ai stiut ca vei primi astfel de raspunsuri, a rade de aproapele tau este pacat dar banuiesc ca nu isi pasa, in fine, bye