| aabaaab3278 a întrebat:

Am 2 intrebari pentru atei:
● Daca din nimic a aparut totul asa cum sustineti, de ce astazi nu puteti crea ceva din nimic daca explicatia este asa de simpla precum afirmati.
● Esti sigur 100% ca Dumnezeu nu exista?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateii nu au o definitie pentru nimic.lucreaza la ea in zadar nedandu-si seama ca atunci cand vor putea explica nimicul, de fapt nu au reusit mare lucru. daca din nimic ar fi aparut totul, logic nu s-ar mai numi NIMIC, ci izvorul a toate.ori izvorul a toate este Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
30 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Confunzi ateii cu... stiinta moderna.
Nu toti ateii sustin varianta cu "ex nihilo."

Daca definesti nimicul ca fiind spatiu gol atunci TOT TIMPUL se creaza ceva din nimic. La nivel subatomic asta se intampla tot timpul. Seamana destul de mult cu "puricii" de la televizor. Tot timpul apar si dispar particule in "nimic".

Daca definesti nimicul ca absenta a orice, inclusiv a spatiului si timpului, atunci e mai complicat.

| aabaaab3278 explică (pentru Inferno):

Insasi expansiunea accelerata a universului se datoreaza faptului ca particule tot apar si dispar necontenit, din ‘nimic’?

| Inferno a răspuns (pentru aabaaab3278):

Asta nu. Dar se extinde datorita unei particule/cantitati de energie ce a aparut acum aproximativ 13 miliarde de ani, cand spatiul avea dimensiuni foarte mici.

Practic spatiul primordial nu a "suportat" cantitatea de energie nou aparuta. Asa ca s-a extins. A "explodat". (Inflatia cosmica)

| aabaaab3278 explică (pentru Inferno):

Cunosc acestea, dar la cele 2 intrebari nu mi s-a raspuns...

| Inferno a răspuns (pentru aabaaab3278):

Ti-am spus foarte clar ca daca definesti nimicul ca fiind doar spatiu gol atunci tot timpul se intampla asta. Oamenii de stiinta au reusit sa creeze fotoni din acest nimic, si multe alte particule in acceleratoare de particule.
In orice ciocnire de particule la CERN, Fermilab sau oriunde apare si fenomenul asta, logic. Ca doar am spus ca e peste tot.

Cat despre intrebarea doi nu are nicio legatura cu mine asa ca nu vad de ce ti-as raspunde eu la ea.

| aabaaab3278 explică (pentru Inferno):

Ok, multumesc pentru timpul acordat!

| aabaaab3278 explică (pentru Inferno):

Eu ma refeream la crearea unui lucru complex, vizibil, cum ar fi viata respectiv procesele prin care am putea face ca viata sa se mentina intr-un anumit loc.

| Inferno a răspuns (pentru aabaaab3278):

Problema cu lucrurile complexe e ca ele nu apar din nimic. Nu in mod direct cel putin. Au aparut din nimic indirect ca o consecinta a Big Bangului.

| RAY a răspuns:

1, eu inca n-am citit in denifitia ateismului ca scrie asa ceva da, daca tu spui asa e doar esti crestin ai voie sa minti nu?

2, sigur 100% ca nu exista dumnezeu tau da sunt sigur, sigur 100% ca nu exista, cineva super inteligent care poate a creat universul asta pintr-o stmulare virtuala nu stiu, dar ca exista zeii creati de om sunt convins ca nu exista asa ceva

| aabaaab3278 explică (pentru RAY):

Contraargument pentru primul tau raspuns: Eu in prima intrebare n-am definit ateismul, ci am spus ceea ce sustin ateii. Nu vreau sa generalizez, dar se pare ca multi atei, sub aceasta "masca" a ateismului isi permit sa insulte pe oricine care are o orientare religioasa, repet nu generalizez dar te numeri printre tipul asta de atei, care sunt auto-suficienti si privesc cu un aer de superioritate credintiosii.
Pentru raspunsul tau la intrebarea nr. 2, daca esti sigur 100% ca nu exista Dumnezeu inseamna ca tu ai fost prin tot Universul si ai putut lua forma spirituala si ai cercetat fiecare loc din Univers si probabil ai calatorit in alte dimensiuni sa descoperi ca Dumnezeu nu exista, cum ai facut aceste lucruri?

| RAY a răspuns (pentru aabaaab3278):

1 nu e adevarat asta, banuiesc ca nu poti dovedi asta, ce ma interseaza pe mine ce citesti tu, nu generaliza, in definitia ateismului nu intra cea ai afirmat tu, faptul ca ne pasioneaza stiinta e altceva, puteai sa spui pentru cei care considera ca x, mai ales ca un ateu nu poate avea credinta pentru ceva, 2 nici tu nu ai fost de sti ca exista doar zeul tau, asa pot spune ca exista zombii, varcolaci, alte fenomene, pentru ca nu ai fost acolo trebuie sa crezi ce argument, tu ai impresia ca am 15 ani si sunt ateu asa ca n-am ce face? eu sunt ateu de cand ma stiu, si asa voi muri

| aabaaab3278 explică (pentru RAY):

Zombii si varcolacii sunt povesti de adormit bebelusii… se pare iti priesc, ca le-ai cam invatat pe dinafara!

| aabaaab3278 explică (pentru RAY):

Se pare ca nu cunosti teoria Big Bang? Sau restul teoriilor sustinute de atei? Si te intreb daca tot iti place stiinta, stiinta a dat un verdict final cu privire la aparitia Universului, sau a vietii omului pe Pamant? Nu de alta, dar pana si stiinta este impartita: unii spun ca da, altii ca nu.

| RAY a răspuns (pentru aabaaab3278):

Se pare iti priesc, ca le-ai cam invatat pe dinafara!
eu isi vb serios tu ma iei la misto, las-o balta am terminato, numai raspunde ca ai ignor

Răspuns utilizator avertizat
| aabaaab3278 explică (pentru remus1007):

Stiu, mi-am dat seama, si pentru ca abereaza asa mult si i-am pus cateva intrebari, m-a blocat! laughing

Răspuns utilizator avertizat
| aabaaab3278 explică:

Nu ai raspuns la nicio intrebare din cele de mai sus

| aabaaab3278 explică:

A devenit asa, dintr-o data, ceva? Sau cum? Si de ce a devenit "ceva"?

| aabaaab3278 explică:

Tu banuiesc ca ii faci o antropomorfizare lui Dumnezeu, sa inteleg, nu?

| aabaaab3278 explică:

Pai e gresit sa spui ca Dumnezeu este asemeni unui om.

| aabaaab3278 explică:

Fara cunostinte de filosofie, nu ai sa intelegi ce a vrut sa spuna prin " Eu sunt cel ce sunt"

| aabaaab3278 explică:

Nu inteleg ce tot vrei sa zici cu afirmatia "voi credinciosii" cand tu spui ca esti politeist.