| CinevaAnonimă a întrebat:

Ioan 9:39:
,,Si a zis: Spre judecata am venit in lumea aceasta, ca cei care nu vad sa vada, iar cei care vad sa fie orbi."

Cum adica sa fie orbi? In ce sens este folosit acest cuvant?

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

În sens spiritual, ei sunt orbi pentru ca nu lasă că adevărurile spirituale spuse de Isus sa pătrundă în inima lor.

| iurii75 a răspuns:

Necredinţa intenţionată a fariseilor
PĂRINŢII cerşetorului care fusese înainte orb sunt cuprinşi de teamă când sunt chemaţi să se prezinte înaintea fariseilor. Ei ştiu că se hotărâse excluderea din sinagogă a oricărei persoane care îşi mărturiseşte credinţa în Isus. O asemenea dezasociere de ceilalţi membri ai comunităţii poate aduce greutăţi imense, mai ales unei familii sărace. Iată de ce părinţii sunt precauţi.
„Acesta este fiul vostru despre care spuneţi că s-a născut orb?", întreabă fariseii. „Cum dar vede acum?"
„Ştim că acesta este fiul nostru şi că s-a născut orb", confirmă părinţii. „Dar cum vede acum sau cine i-a deschis ochii, nu ştim." Cu siguranţă că fiul lor le-a spus tot ce s-a întâmplat, însă, dând dovadă de prudenţă, ei spun: „Întrebaţi-l pe el; este în vârstă, el singur poate vorbi despre ce-l priveşte".
Drept urmare, fariseii îl cheamă din nou pe om. De data aceasta ei încearcă să-l intimideze, arătându-i că au strâns dovezi acuzatoare împotriva lui Isus. „Dă slavă lui Dumnezeu, îi spun ei,. . . noi ştim că Omul Acesta este un păcătos."
Cel care fusese orb nu neagă acuzaţia lor, însă face următoarea remarcă: „Dacă este un păcătos, nu ştiu". Şi adaugă: „Eu una ştiu: că eram orb şi acum văd".
Străduindu-se să găsească un cusur mărturiei sale, fariseii îl întreabă din nou: „Ce ţi-a făcut? Cum ţi-a deschis ochii?"
„Acum v-am spus, se plânge el,. . . şi n-aţi ascultat. De ce voiţi să auziţi încă o dată?" El îi întreabă cu sarcasm: „Voiţi să deveniţi şi voi ucenicii Lui?"
Această replică îi înfurie pe farisei. „Tu eşti ucenicul Lui, îl acuză ei, dar noi suntem ucenicii lui Moise. Ştim că Dumnezeu a vorbit lui Moise, dar Acesta nu ştim de unde este."
Exprimându-şi surprinderea, umilul cerşetor răspunde: „Aici este lucrul minunat,. . . că voi nu ştiţi de unde este şi totuşi El mi-a deschis ochii". Ce concluzie se poate trage de aici? Cerşetorul indică o premiză acceptată de toţi: „Ştim că Dumnezeu nu ascultă pe păcătoşi, ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acela îl ascultă. De când este lumea, nu s-a auzit să fi deschis cineva ochii unui orb din naştere". Deci concluzia trebuie să fie doar aceasta: „Dacă Omul Acesta n-ar veni de la Dumnezeu, n-ar putea face nimic".
Fariseii nu mai au ce să răspundă la o astfel de argumentare clară şi directă. Ei nu pot să înfrunte adevărul; de aceea, îl insultă pe acel om: „Tu eşti născut cu totul în păcat,. . . şi tu ne înveţi pe noi?" Spunând aceasta, ei îl dau afară, evident excluzându-l din sinagogă.
Când Isus află ce au făcut ei, îl găseşte pe om şi-i spune: „Crezi tu în Fiul lui Dumnezeu?"
Ca răspuns, cel care fusese orb îl întreabă: „Şi cine este, Doamne, ca să cred în El?"
„Cel care vorbeşte cu tine, Acela este", răspunde Isus.
Imediat omul se apleacă înaintea lui Isus şi spune: „Cred, Doamne".
Atunci Isus îi explică: „Eu am venit în lumea aceasta pentru judecată: ca cei care nu văd, să vadă; şi cei care văd, să ajungă orbi".
Auzind aceasta, fariseii întreabă: „Doar n-om fi şi noi orbi?" Dacă ei ar recunoaşte că sunt orbi din punct de vedere mintal, atunci ar exista o scuză în ce priveşte opoziţia lor faţă de Isus. Este aşa cum le-a zis şi Isus: „Dacă aţi fi orbi,. . . n-aţi avea păcat". Totuşi, ei susţin cu înverşunare că nu sunt orbi şi că nu au nevoie de nici o luminare spirituală. De aceea, Isus remarcă: „Dar acum ziceţi: «Vedem». De aceea păcatul vostru rămâne". Ioan 9:19–41.

Răspuns utilizator avertizat