| antimasonerie a întrebat:

Issus s-o născut pe 25 decembrie voi ce spuneți? Sau e ziua zeului soare?
Când sa născut Iisus?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu se stie exact ziua. Important e ca s-a nascut. Fara El era lumea mult mai rea. Si mult mai rece.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

De fapt aparitia si propagarea crestinismului in Europa a coincis cu Evul Mediu Intunecat, adica exact cu cea mai sangeroasa perioada a istoriei Europei.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Cu siguranta nu stii ca Biblia te contrazice. Citeva carti ale ei, epistole ale apostolului Pavel, sunt destinate credinciosilor din cetati situate in Europa: Romani (Roma), Filipeni (Filipi in Grecia), Tesaloniceni (Tesalonic in Grecia).
Dar hai sa zicem ca nu crezi ce zice Biblia. Dar si istoria te contrazice. Imparatul Nero a dat vina pe credinciosi pentru incendierea Romei. Nu stiu eu prea multa istorie, dar a fost clar cu mult inainte de a incepe Evul Mediu.
Daca mai toate informatiile tale cu privire la crestinism sunt la fel, nu ma mir de ce nu crezi.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"...Nero a dat vina pe credinciosi..."

Nu exista nicio disputa istorica despre cine a incendiat Roma. Despre ce naiba credinciosi vorbesti, care ar fi facut-o?!

",,, dar a fost clar cu mult inainte de a incepe Evul Mediu."

Ce a fost clar?!

Ce treaba are destinatia cartilor cu discutia?!

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unii spun că s-ar fi născut în septembrie. Dar important pentru noi este când sărbătorim.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, Iisus S-a născut pe 25 decembrie. Nu exista niciun "zeu soare". Iisus este Soarele Dreptății

| Pocait01 a răspuns:

Biblia dă un indiciu suficient pentru a ne arăta când s-a născut Mântuitorul: Luca 2:8.

Păstorii stăteau treji noaptea în fiecare an, în perioada nașterii mieilor pentru a-i analiza să fie "fără cusur" pentru că ei creșteau miei pentru Templu.
Domnul Isus a fost atunci verificat pentru a nu avea cusur încă de la naștere de către păstori(Luca 2:20). El a fost jerfa fără cusur dată pentru omenire. 1 Petru 1:17-21

Deci s-a născut primăvara. Cel mai probabil în Aprilie(1 Nisan) pentru a se potrivi cu rânduiala dată de Dumnezeu referitoare la începutul, parcursul anului și sărbătorile(ce prezintă simbolic parcurgerea planului de salvare a lui Dumnezeu prin Isus Hristos).

| antimasonerie explică (pentru Pocait01):

Deci nu e de Crăciun cum cred unii happy
Mulțumesc frumos pentru răspuns!

| Pocait01 a răspuns (pentru antimasonerie):

Nu s-a născut pe 25 decembrie. Doar uitându-te să vezi cum a ajuns să sărbătorim crăciunul pe 25 vei înțelege asta.
Dar nu este greșit să sărbătorim nașterea Domnului pe 25 cu toată lumea dacă nu toată lumea sărbătorește asta în fiecare zi. Este un moment oportun de evanghelizare foarte bun.

| Zgabi64 a răspuns:

Pe 25 s-a nascut isus ziua soarelui este pe 11 ianuarie