| aXy99 a întrebat:

Iubirea lui Dumnezeu este infinita, totusi o multime de oameni ajung in iad si sunt chinuiti mai ceva ca in filmele horror (cel putin asa am auzit c-ar scrie in biblie). Cum vine asta? De ce ne-ar chinui creatorul nostru? Papa Francisc a declarat acum ceva timp ca de fapt nu exista iad, ceea ce este contrar la tot ce se credea pana acum. Ciudata religia asta...

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ciudata e perceptia ta, faci aprecieri despre ceva care habar nu ai daca exista, e scris sau ar fi cumva scris undeva. In Biblie scrie ca oamenii mor si ATAT, nici un iad sau ceva asemanator. Iadul VA VENI la timpul potrivit iar Dumnezeu iubeste pe TOTI cei ce vor sa se lase de pacate, nu pe toti cei ce vor sa faca ei, adica Dumnezeu iubeste pe toti cei ce il iubesc si ei pe EL iar iubirea de Dumnezeu consta in RESPECTAREA celor 10 Porunci, pe toate, nu doar pe unele.

| aXy99 explică (pentru danut):

Dumnezeu a ucis mii de oameni de cand cu acel potop a lui Noe (asta e un exemplu din multe)... e tot dovada de iubire? Eu nu contest ceea ce a facut El, sunt sigur ca a facut-o cu un scop, dar care e acela?

| danut a răspuns (pentru aXy99):

Da, uciderea acelor indivizi a fost un act de suprema iubire si pentru ei si pentru noi. Cuvintele folosite in Biblie sugereaza ca acei indivizi nu mai erau preocupati de relatile normale dintre oameni, ca pe vremea Sodomei si ca si acum, de relatii nefiresti care nu mai duceau la o evolutie a speciei ci doar la perversiuni de neimaginat (relati homosexuale).

| minrest a răspuns:

Asa ai auzit ca scrie in Biblie? O ai ca audiobook? Zice Isus sa omori oameni fiindca nu cred sau nu isi asculta parintii? Asta ai citit in Biblia Hazlie, numita mai nou Biblia Pentru Sceptici, o carte sovietica de propaganda ateista. Pe vremea aia, in anii '30 in URSS nu puteai confrunta cu Biblia, pentru posesia Bibliei mergeai in lagar. Dar nu unii vad ca nu nu se deranjeaza sa verifice trimiterile nici acum, cand Biblia e pe net.

| minrest a răspuns:

Este vorba de suferinta resimtita de omul care nu si-a realizat destinul, nu a ajuns sa il cunoasca pe Dumnezeu; nu de tortura. Tu stii ca ai denaturat chiar si ce stiai despre subiect, si te acoperi prin formula '' am auzit''. Papa nu a spus ceva nou, a corectat niste superstitii, iar tu te acoperi cu termenul ''se credea'', doar toata lumea stie ca unii asa gandesc. Daca asa gandesc despre iad unii care habar nu au, nu e vina altora. Ai o gandire bazata pe sofisme. Nu poti gandi sistematic. Daca ti se arata punctul slab in argumentare, explici ca ai fost ironic. E usor sa spui aiureli si apoi sa zici ca ai glumit, dar si ironia este rationala si se bazeaza pe fapte.

| aXy99 explică (pentru minrest):

Cam repede ai tras concluziile legate de mine. Am fost ironic doar cu "asa am auzit c-ar scrie prin biblie". Am facut acest topic(am pus aceasta intrebare) doar pentru a afla parerea altora despre acest subiect. Ma mir ca n-ai inteles asta. Gandesc rational si sistematic si nu ma bazez pe sofisme, ti-ai format o parere gresita.

| aXy99 explică (pentru minrest):

Am incercat sa formulez intrebarea cat se poate de simplist si sa nu arat ca as stii mare lucru doar pentru a afla parerile altora. Daca dadeam nu stiu cate citate, link-uri si faceam un roman din asta as fi fost perceput diferit. Voiam niste pareri sincere.

| minrest a răspuns (pentru aXy99):

Daca e gresita, o voi corecta, si imi voi cere scuze, doar orice om greseste. Sofismul '' omul de paie'', unul din cele mai utilizate sofisme, de departe cel mai utilizat in dispute religioase, consta in atribuirea unei pozitii slabe adversarului si apoi, desigur, e usor sa o combatem. Adica exact cum se antrenau soldatii in antichitate, luptand cu niste manechine cu miscari de reactie ingenioase, dar mereu aceleasi. Tu spui ca Domnul nostru ''a spus sa omori oameni ca nu cred in Dumnezeu sau ca nu isi respecta parintii''. Usor de combatut asa ceva, numai ca nu e adevarat, nu ai citit asta in Biblie. E un simplu manechin inarmat care se roteste pe un pivot si adus la gabarit prin manunchiuri de paie. Da referinta, carte, capitol, versete, sa stiu ce discutam. Afirmatia asta provine din ''Biblia Hazlie'', ''om de paie'' cu care stalinistii au inlocuit Biblia, pe care au interzis-o, carte care a trimis in gulag muta lume. Ce ai crede daca as combate vrajitoria cu argumente din ''Ciocanul Vrajitoarelor''? Ca ma solidarizez cu crimele facute cu ajutorul acestei carti, nu? Asta e si ''Biblia hazlie'', un ''Ciocanul Vrajitoarelor'' modern. Sofismul ''omul de paie'' se foloseste si inconstient, de oameni prinsi de pasiunea polemica, dar nu il poti folosi inconstient gandind in acelasi timp sistematic. Te salut.

| Holiday a răspuns:

Asa functioneaza chestiile aste, pe principiul amenintarii si recompensei.
Pe scurt, ca sa te convinga sa faci diverse chestii exista pe de o parte momeala vietii vesnice intr-un loc cool, pe de alta parte amenintarea ca daca nu faci ce vor ei pedeapsa in iad, dupa unii, sau lipsa vietii vesnice dupa altii, ca nici macar ei nu s-au pus de acord toti. In rest e doar o poveste fantastica prin care incearca sa demonstreze ca asa ar fi...
Si asa unii trag foloasele din manipularea credulilor.
Asta pe scurt.

| sublime89 a răspuns:

Nici crestinii nu mai stiu ce sa faca si ce sa creada in legatura cu iadul, dupa cum bine poti vedea. Si-au dat seama in sfarsit cat de sadica a fost religia asta, si acum incearca s-o schimbe. Daca ar putea modifica biblia, ar face-o in secunda doi. Ar scoate fain frumos ce nu se mai potriveste cu lumea moderna in care traim, si ar lasa doar partile pozitive si care se potrivesc. Dar e prea tarziu sa faca asta, asa ca sper ca oamenii nu se vor lasa pacaliti de tentative din astea precum cea a papei Francisc. Pe de alta parte, oamenii sunt atat de usor de manipulat, incat sperantele mele sunt nefondate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu ne chinuie.Cand ajungem in iad, noi santem cei ce l-am parasit pe Doamne-doamne prin pacatele noastre.El ne-a spus ce avem de facut, ca sa nu ajungem acolo. daca noi facem invers e normal sa ajungi foarte departe de dumnezeu adica acolo unde ai voit.el iti respecta vointa si alegerea.

| Ben00 a răspuns:

Nu te chinuie Dumnezeu. Esti doar indepartat/a dintr-un mediu. Daca nu esti vrednic pentru a vietui intr-o comunitate si esti alungat afara, iar afara inseamna desert, sau calota glaciara, te chinuie seful comunitatii?

| Lucică1998 a răspuns:

Iadul e ceva real dar nu Dumnezeu te trimite acolo, ci alegerile tale in viața. Si vei spune ca daca ne iubește asa mult de ce a creat iadul pentru noi, răspunsul e ca iadul a fost creat ca loc de pedeapsa veșnica pentru Diavol si ceilalți îngeri căzuți, dar când omul a păcătuit acesta a devenit o posibila destinație si pentru acesta. Si sa nu uitam ca Dumnezeu desi ne iubește tot trebuie sa ne pedepsească atunci când greșim. Iar partea cu Papa, eu nu m-aș încrede prea mult in ce zice un Papa, ținând cont cate aberații au scos aceștia de-a lungul timpului.

| SimoonaD a răspuns:

Iadul e ceva simbolic, nu e un loc cu flacari si draci laughing In biblie, scrie de multe ori cum dumnezeu a nimic si distrus popoare pentru ca nu credeau in el si ca a pedepsit oameni pentru neascultare.El este bun, iubitor si iertator, dar totusi ne si pedepseste...laughing

| aXy99 explică (pentru SimoonaD):

Am fost putin ironic in intrebare, oricum nimeni nu cred ca imi poate da un raspuns decent...

| Irinoasa a răspuns:

Dumnezeu este iubitor, dar e si drept. (daca vrei sa intelegi Biblia te sfătuiesc sa începi cu Noul Testament)

| Florin123y a răspuns:

Iadul,nu exista. Iadul inseamna moartea a doua(Apocalipsa 20:13, 14). Dumnezeu,ofera deci viata vesnica,doar celor mantuiti,deci cum ar putea cei nemantuiti sa aiba tot viata vesnica. Termenul de osanda vesncia,se refera la urmari, care din pacate sunt vesncie. Dumnezeu va face curat, in tot universul, iar acest lucru inseamna distrugerea pacatosilor, bineinteles celor care nu au acceptat mantuirea in timpul vieti.

| ale1994alex a răspuns:

Daca vrei sa aflii mai multe iti recomand sa citesti biblia, Dumnezeu nu ne chinuie el este cel care ne ajuta lasandu- ne pe noi sa decidem daca sa alegem calea cea dreapta sau nu.Incearca sa citesti biblia si vei gasi toate informatiile necesare mult succes sper ca ti-am fost de ajutor

| aXy99 explică (pentru ale1994alex):

Am incercat. Citeam ceva, apoi citeam altceva ce era in contradictie cu ceea ce citisem anterior, asa ca am lasat-o balta. Insusi Iisus Hristos a spus sa omori oameni ca nu cred in Dumnezeu sau ca nu isi respecta parintii, ceea ce se afla in contradicite cu mai tot ce scrie in biblie.

| sabin89 a răspuns (pentru ale1994alex):

Tu ii dai un raspuns de genul "cauta acul in claia cu fan". Pai tu iti dai seama ca Biblia se citeste in cativa ani (presupun ca nu citesti chiar zilnic). Daca cineva intreaba ceva si tu drept raspuns zici "citeste Biblia", l-ai lasat cu ochii in soare. El se va apuca de la Geneza si pana ajunge la Apocalipsa poate ajunge deja la pensie. Dar, probabil ca niciodata nu-I prea tarziu.
Ce ti-e asa greu sa-i faci un mic rezumat al textelor care se refera la subiectul de care intreaba el?

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Daca citesti rezumatul unor carti bune pe net vei observa ca rezumatul nu surpride esenta cartii, e doar intriga si o descriere. Eu recitesc Biblia anual. Citesc vreo 15-20 de minute seara. Am citit-o prima data in adolescenta, pe vremea cand nu credeam. Este o lectura pasionanta, mai ales daca esti obisnuit sa citesti si poti pune lucrurile in contextul lor istoric si cultural. In cazul in speta, omul spune niste enormitati care ar disparea la ce mai superficiala confruntare cu Biblia.