| anonim_4396 a întrebat:

Precizez de la bun inceput ca nu sunt catolic,deci nu judecati postarea mea din acest punct de vedere.
Nu există focul iadului;; Adam și Eva nu sunt reali. Papa Francisc spune adevărul. Un om care e pe cale să dezvăluie multe "secrete vechi" ale Bisericii Catolice este Papa Francisc. Unele credințe care sunt promovate de Biserică dar nu corespund naturii iubitoare a lui Dumnezeu, au fost recent înlăturate de Papa care a fost numit Omul Anului de către revista TIME În ultimele sale revelații Papa Francisc a spus:
- "Prin umilință, cercetarea sufletului și meditație, prin rugăciune am reușit să înțelegem anumite dogme. Biserica nu mai crede într-un iad în care lumea trebuie să sufere. Această doctrină este incompatibilă cu iubirea infinită a lui Dumnezeu. Dumnezeu nu este un judecător, ci un prieten și un iubitor al umanitatii. Dumnezeu nu caută să condamne, ci să îmbrățișeze. Ca și fabula despre Adam și Eva, iadul nu este decât un mecanism literar. Iadul nu este decât o metaforă pentru sufletul izolat, care, ca toate sufletele, va ajunge să se uneasca in iubire cu Dumnezeu."
Intru-un discurs socant care se raspandeste in lumea intreaga,Papa Francisc a declarat si ca "Toate religiile sunt adevarate,pentru ca sunt adevarate in inimile celor care cred in ele.Ce alt fel de adevar exista? In trecut Biserica a fost dura cu cei pe care-i considera ca gresesc din punct de vedere moral, sau ca pacatuiesc. Astazi nu mai judecam pe nimeni.Ca un tata iubitor,niciodata nu ne condamnam copii. Biserica noastra este destul de mare pentru heterosexuali si homosexuali,pentru viata si pentru alegeri! Pentru conservatori si liberali,chiar si comunistii sunt bineveniti si ni s-au alaturat. Cu totii l iubim si ne inchinam la acelasi Dumnezu."
As vrea sa cunosc judecatile voastre despe spusele acestui OM,care este,conform catolicismului, reprezentantul lui Dumnezeu pe pamant. Ce vrea sa insemne aceasta atitudine?
Este oare atitudinea unui OM care-si da seama de rolul pe care il poate avea religiile in actuala conjuctura socio-politica? Cred ca aici nu poate fi vorba numai de atitudinea crediciosilor ci si a ateilor,

8 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Din timp in timp religiile trebuie sa faca niste update-uri la ceea ce sustin, nu mai poti prosti oamenii la fel ca acum 2000 de ani, nu? Si atunci adapteaza, astfel mai tin din cei care erau pe picior de plecare, dar probabil mai pierd din disperatii care sunt dispusi sa creada orice, si nu le convine "modernizarea" si care ajung pe la diferite secte, oricum mai putini.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Este bine ca atunci cand iti dai cu presupusul si mai ales cand esti convins de competenta raspunsului tau, sa fi abordat problema respectiva si prin consultarea si a altor documente.De exemplu daca te-ar fi interesat de cum vad altii viitorul Europei, ai fi dat si peste harta-proiect a "Europei regiunilor" elaborata in baza materialelor Mesi Rotunde a Ligii Jurnalismului Conservator cu genericul "Regiunile unite ale Europei".Nu cred ca te entuziasmau prea mult previzinile respective.Ai fi constatat insa ca religiei i se prevede tousi un rol pozitiv, de liant, care sa preintampine totusi acest lucru. Povestea este mult mai complicata si nu face obiectul acestor discutii.Am vrut sa-ti arat insa ca Papa, poate in aceasta perspectiva, cauta sa modernizeze catolicismul.Nu cred ca s-a trezit vorbind, mai ales ca multi "mari" ai Bisericii nu prea ii impartasesc parerile.

| MskDesign a răspuns:

Vrei un raspuns clar?
Cei pe care ii vezi in piata Sfantul Petru, sunt vreo 20000-30000 de mii de persoane.Chiar crezi ca acesti italieni sunt atat de batuti in cap incat sa-si dea viata pentru un zeu inexistent.Tot ce se vede prin media referitor la religii, vorbim doar despre marketing religios.

| anonim_4396 explică (pentru MskDesign):

Nu ai vrut sa intelegi, sau nu ai putut sa intelegi scopul postarii si sensul intrebarilor mele, Este vorba despre atitudinea unui OM care ocupa o pozitie cheie in ierarhia Bisericii Catolice.

| MskDesign a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca nu ai inteles tu raspunsul meu.

| drutzix a răspuns:

O miscare inteligenta din partea papei. In momentul de fata religia organizata are 2 alegeri: Se adapteaza sau moare, el doreste ca biserica Catolica sa dainuie.
Frica de iad si intoleranta nu mai sunt la moda.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Nu stiu de pe ce site le-ai luat dar sunt in mod gresit atribuite papei. 100% false.

| anonim_4396 explică (pentru AdiTorrent7):

Nu este luat de pe net ci din documentele celui de al-III-lea Consiliu de la Vatican. Iata ce a mai spus Papa Francisc la incheierea lucrarilor Consiliului respectiv:"...Catolicismul este acum o religie moderna si rezonabila, care a trecut prin schimbari revolutionare. A venit vremea sa abandonam intoleranta. Trebuie sa recuoastem ca adevarul religios evolueaza si se schimba. Adevarul nu este absolut si nu este predeterminat.Chiar si ateii recunosc ca exista ceva divin.Prin acte de iubire si caritate si ateul il recunoste intr-un fel pe Dumnezeu si isi imbogateste sufletul devenind astfel un participant activ la inflorirea si mantuirea umanitatii."
O declaratie din discursul Papei i-a facut pe traditionalisti sa fie confuzi si chiar isterici..."Dumnezeu se schimba si evolueaza la fel ca si noi, deoarece Dumnezeu traieste in noi si in inimle noastre.Cand rapandim iubire si bunatate in lume, ne atingem propria divinitate si o recunoastem. Biblia este o carte sfanta si frumoasa, dar ca toate cartile vechi importante, unele pasaje sunt depasite. Unele chiar ne indeamna la intoleranta si prejudecati. A venit tipul sa reinterpretam aceste versete care contrazic mesajul de iubire si adevar, care in rest radiaza din intreaga scriptura.In concordanta cu noua noastra intelegere, vom incepe sa le permitem femeilor sa devina Cardinali, Episcopi si Preoti. Pe viitor, eu sper ca vom avea intr-o zi un Papa femeie. Fie ca nici o use care este deschisa barbatilor sa nu fie inchisa femeilor!"
Cativa Cardinali din Biserica Catolica se impotrivesc declaratiilor Papei Francisc.