| DeyCj a întrebat:

Iubiți credincioși întru' Domnul.
De unde știți voi că Biblia, reprezintă cuvântul unei persoane divine?
Argumentați vă rog, cu dovezi clare.

Mulțumesc anticipat.

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Asa spune Dumnezeu CHIAR in Biblie. Dar daca vrei dovezi cauta profetiile care s-au implinit dealungul vremii. Eveniment istoric, cu 150 de ani inainte sa se nasca Imparatul Cirus este profetizat ca se va naste, cum se va numi si ce va face, uite o profetie implinita ad literam.

| DeyCj explică (pentru danut):

Că scrie într-o carte că exista o persoană divină, aia nu înseamnă că e chiar așa. Dacă e așa, atunci și eu mă apuc de scris o Biblie, și apoi zic la televizor că am descoperit Biblia reală, și toți o să se închine unui personaj creat de mine. happy.

| danut a răspuns (pentru DeyCj):

Biblia ESTE o suma de CARTI scrisa in cca 1500 de ani, tu nu poti face asa ceva si nimeni nu poate sau ai cca 1500 de ani si te gandesti sa mai traiesti inca o data pe atat, Numai Eclesiastrul este scris de cel mai destept om de pe Terra, Imparatul Solomon, vrei sa spuia ca-l depasesti in intelepciune? Daca spui asa ce va este evident ca IQ tau nu depaseste cifra 2.

| danut a răspuns:

Uni, precum" doctorandus " tin neaparaat sa fie ridicoli, profetii privind Hristos (Mesia) s-au facut cu SUTE de ani inainte ca acesta sa apara si au fost "amanunte" de netagaduit privind aparitia Acestuia.
Isaia 53, 1. Cine a crezut în ceea ce ni se vestise? Cine a cunoscut bratul Domnului?
2. El a crescut înaintea Lui ca o odraslã slabã, ca un Lãstar care iese dintr-un pãmânt uscat. N-avea nici frumusete, nici strãlucire ca sã ne atragã privirile, si înfãtisarea Lui n-avea nimic care sã ne placã.
3. Dispretuit si pãrãsit de oameni, om al durerii si obisnuit cu suferinta, era asa de dispretuit cã îti întorceai fata de la El, si noi nu L-am bãgat în seamã.
4. Totusi, El suferintele noastre le-a purtat, si durerile noastre le-a luat asupra Lui, si noi am crezut cã este pedepsit, lovit de Dumnezeu, si smerit.
5. Dar El era strãpuns pentru pãcatele noastre, zdrobit pentru fãrãdelegile noastre. Pedeapsa, care ne dã pacea, a cãzut peste El, si prin rãnile Lui suntem tãmãduiti.
6. Noi rãtãceam cu totii ca niste oi, fiecare îsi vedea de drumul lui, dar Domnul a fãcut sã cadã asupra Lui nelegiuirea noastrã a tuturor.
7. Când a fost chinuit si asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la mãcelãrie, si ca o oaie mutã înaintea celor ce o tund: n-a deschis gura.
8. El a fost luat prin apãsare si judecatã; dar cine din cei de pe vremea Lui a crezut cã El fusese sters de pe pãmântul celor vii si lovit de moarte pentru pãcatele poporului meu?
9. Groapa Lui a fost pusã între cei rãi, si mormântul Lui la un loc cu cel bogat, mãcar cã nu sãvârsise nici o nelegiuire si nu se gãsise nici un viclesug în gura Lui.
10. Domnul a gãsit cu cale sã-L zdrobeascã prin suferintã... Dar, dupã ce îsi va da viata ca jertfã pentru pãcat, va vedea o sãmântã de urmasi, va trãi multe zile, si lucrarea Domnului va propãsi în mâinile Lui.
11. Va vedea rodul muncii sufletului Lui si se va înviora. Prin cunostinta Lui, Robul Meu cel neprihãnit va pune pe multi oameni într-o stare dupã voia lui Dumnezeu, si va lua asupra Lui povara nelegiuirilor lor.
12. De aceea, Îi voi da partea Lui la un loc cu cei mari, si va împãrti prada cu cei puternici, pentru cã S-a dat pe Sine însusi la moarte, si a fost pus în numãrul celor fãrãdelege, pentru cã a purtat pãcatele multora si S-a rugat pentru cei vinovati.
De altfel acest capitol din ISAIA produce multa suparare evreilor care nu=L recunosc pe Hristos ca Mesia neputand NEGA autenticitatea si vechimea acestui Prooroc. Dupa cum am mai spus NET-ul este un gunoi pentru informatii adevarate dar si cocina pentru cei ce se complac in noroi.

| doctorandus a răspuns:

Mosule, in Isaia 53 robul care sufera este o personificare a poporului Israel. Daca ai fi citit mai mult de un capitol ti-ai fi dat seama de asta, ca scrie negru pe alb ca despre poporul Israel e vorba.

Datele obiective ale vietii lui Isus, pe scurt: un predicator ingamfat care a fost crucificat ca ultimul infractor. In jurul acestor date s-a tesut povestea ca el e Dumnezeu si a murit pentru pacatele noastre, dar e doar o poveste, un mit, care a fost formulat cu trageri la tema din versetele Vechiului Testament. Deci astia au folosit Isaia 53 drept model pentru istorisirea povestii, nu invers. Ei stiau bine ce scrie-n Cartea lui Isaia, autorii cartii habar n-aveau ce vor scrie evanghelistii la secole distanta.

De ce evreii care citesc Biblia ebraica nu sunt convinsi ca Isus e Mesia? Pentru ca evreii stiu la ce se refera Cartea lui Isaia. La fel cum nu m-au prostit pe mine versetele biblice ca Sun Myung Moon e Hristosul.

| DeyCj explică (pentru doctorandus):

Deci după tine Biblia reprezintă cuvântul unei persoane divine că scrie în acea carte că este așa.Serios, chiar așa naivi sunteți voi cei ce credeți doar?

| doctorandus a răspuns (pentru DeyCj):

Nu. De unde ai dedus asta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum definești o dovadă clară?
Cunoști istoria Bibliei?
De ce pui asemenea întrebări provocatoare aici?
Ce vrei de fapt?

| DeyCj explică (pentru sadrian46):

Să văd dacă există dovezi cum că Biblia reprezintă cuvântul unei persoane divine și nu e doar o carte scrisă de oameni împotriva lor, cu scopul de a-i asupri spiritual(ceea ce e mai plauzibil).

| sadrian46 a răspuns (pentru DeyCj):

Doar o carte scrisă de oameni împotriva lor.
Ai o viziune extraordinar de negativă, fără un fundament.
cu scopul de a-i asupri spiritual.
Stop. Plauzibi.
Care poate fi admis, crezut, care pare a corespunde realității; admisibil, verosimil.
Vezi rolul jucat de Biblie, Vechiul și Noul Testament, în istorie și în viața a milioande oameni, fără părtinire, și analizează daxă interpretarea ta este plauzibilă sau nu.
Așa că analizează ce vezi și cum vezi. Cu ce ochelari privești lumea.

| DeyCj explică (pentru sadrian46):

Cu cei reali, versus un creștin care urmează ca oaia o mână de ciobani și nu cercetează întâi de a crede, și apoi să creadă dacă se dovedește clar cum că acel ceva există.

| sadrian46 a răspuns (pentru DeyCj):

Răspunsul este simplu. Ca să cercetezi trebuie să fii cercetător.
Acum sunt 70 de milioane de cercetători în lume. Restul sunt oi. Oile au nevoie de păstori.
https://en.unesco.org/unesco_science_report/figures
Iată un păstor bun.
https://www.youtube.com/watch?v=_IPtdZvRf_0
Și oițe.
https://www.youtube.com/watch?v=D_I1jxCf9_E
Și mai ales merită să asculți și asta, să vezi cum dau din coadă oițele.
https://www.youtube.com/watch?v=b6xZ3k7yHNM
Ce dovezi mai vrei?

| Panamax a răspuns:

Pai daca ceva este adevarat pe lumea asta, atunci acel lucru este prostia celor care cred ca Biblia este de inspiratie divina.

| DeyCj explică (pentru Panamax):

Și eu am aceeași părere, dar eram curios dacă cei ce cred au un fundament cum că acea carte reprezinta cuvântul unei divinități, ceea ce până acum nu s-a putut dovedi, dar ei cred că exista o persoană rea acolo sus care le scrie și știe tot despre ei și îi pedepsește pentru ce fac laughing)). Săracii.

| iurii75 a răspuns:

Sunt multe dovezi, ar lua ceva timp și spațiu pentru a le enumera.
Mai simplu vezi cîteva aici - https://www.jw.org/......-dumnezeu/

| DeyCj explică (pentru iurii75):

Lisând doctrinele organizațiilor creștine minoritare, ceea ce e în acest articol, ce dovezi știi tu cum că Biblia reprezintă cuvântul unei persoane divine.
Și ce de neapărat bărbat, și nu femeie?

| iurii75 a răspuns (pentru DeyCj):

În articol nu se discută despre doctrine ci sunt prezentate unele dovezi ce arată că autorul este Dumnezeu. Cred că nici n-ai citit.
1) Este in armonie cu știința - prezintă adevăruri pe care la momentul scrierii nu erau cunoscute.
2) Conține profetii care s-au împlinit.
3) Este exactă din punct de vedere istoric, nu ascunde greșeli grave ale unora care au fost folosiți la scrierea ei.
Armonia internă și consecutivitatea deși scrisă pe parcursul unei perioade de 1400 de ani de aproximativ 40 de persoane din medii diferite, culturi diferite...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cuvantul unor barbati misogini si nebuni.

| Jay1 a răspuns:

Faptul că Dumnezeu ne-a dat Biblia este o dovadă şi o ilustrare a dragostei Lui pentru noi. Termenul "revelaţie" înseamnă simplu că Dumnezeu a comunicat omenirii cum este El şi cum putem avea o relaţie corectă cu El. Există lucruri pe care noi nu le-am putea cunoaşte dacă nu le-ar fi revelat Dumnezeu în mod divin către noi prin Biblie. Deşi descoperirea lui Dumnezeu în Biblie a fost dată progresiv pe o perioadă de aproximativ 1500 de ani, Biblia a conţinut întotdeauna tot ceea ce oamenii au avut nevoie să cunoască despre Dumnezeu pentru a avea o relaţie corectă cu El. Dacă Biblia este cu adevărat Cuvântul lui Dumnezeu, atunci ea reprezintă autoritatea finală în tot ceea ce priveşte credinţa, practica religioasă şi considerentele morale.

| doctorandus a răspuns (pentru Jay1):

Http://en.wikipedia.org/wiki/Vaticinium_ex_eventu

"What is the rationale for distorting the scriptures so flagrantly? Well, the answer, of course, is obvious: the gospel writers were desperate to prove that their man Jesus was the Messiah who had been promised in the Old Testament. Since there really were no prophecies of a virgin-born, crucified, resurrected Messiah in the Old Testament, they had to twist and distort to give the appearance that Jesus was the long-awaited one."
— Farrell Till, Prophecy Fulfillment: An Unprovable Claim

| DeyCj explică (pentru Jay1):

Dar de unde știi tu asta, cum că Dumnezeu ne-a dat Biblia?
În afara de faptul ca scrie în Biblie, ca asta e aberant după mine.Să crezi ce? ce scrie într-o carte ce nu are un fundament cum că este cuvântul unei divinități?