| DonEduardo a întrebat:

Taoismul este monoteist, ateist, politeist sau nonteist?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este taoist. Tao Te King.
Asiaticii nu au atâta treabă cu ismele noastre europene.
https://idoc.pub/......nxrw22jgnv

| TristanTzara a răspuns:

Poate fi toate 3, depinzând de iterație. Sunt oameni în Occident care nu asociază credință lor în filosofia Taoistă cu nicio editate, dar în forma iei originală, în China, este o religie politeistă, pentru că e asociată cu credință în Împăratul de jad și nemuritorii taoiști și în alchimie.

| DonEduardo explică (pentru TristanTzara):

Ce zei sunt in taoismul din China?

| TristanTzara a răspuns (pentru DonEduardo):

În principal Împăratul de jad, Pan Ku, Lao zi e și el ridicat la nivel de zeu împreună cu alți nemuritori taoiști.

Întrebări recente