| DacicusRex a întrebat:

La ce ar avea nevoie de un adevarat crestin de ora de religie(in afara faptului ca daca nu are media 10 peste tot i se mareste media anuala cu cateva sutimi)? Adica pana la urma aceasta ora a fost facuta sa-i invete pe oameni despre Dumnezeu, dar daca o persoana isi da seama de adevarata importanta a vietii(mantuirea sufletului) inainte de terminarea clasei a 12-a? De ce ar mai trebui sa stea la ora si sa se plictiseasca cu lucruri pe care le stie deja cand ar putea spre exemplu sa faca mai multe probleme la matematica sau sa citeasca mai multe carti?
Voi ce parere aveti?

P.S. Sunt crestin ortodox, insa nu as mai vrea sa mai fac ora de religie.

18 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cred că profesorii de religie care plictisesc copii vorbind despre Dumnezeu, cea mai captivantă ființă din întraga existență, fac un mare păcat. Copiii mei au avut un profesor catolic care încerca să nu intre în diferențe confesionale și citeau parabole din Biblie și apoi le cerea să spună ei ce înțeleg, ce cred să pot învăța.Era o persoană foarte iubitoare, a fost profesorul preferat al tutror și cînd s-a mutat în alt județ, toți au fost triști și mulți au plâns după el.

| AC4S4 a răspuns:

Depinde ce se intampla la acea ora. Daca profesoara preda intr-un mod execrabil materia sau nu preda deloc, nu are rost sa mergi. Altfel, nu vad de ce nu ai merge. Materia aceasta nu ar trebui sa fie ca celelalte (invatat + teste), ci mai mult o ora de dezbatere.

| SG1995 a răspuns (pentru AC4S4):

Să dezbați ce, dacă un tip are o religie diferită, va fi luat la ochii.

| AC4S4 a răspuns (pentru SG1995):

Discutii in legatura cu Biblia, ca e la fel la toti crestinii. Rareori dai peste un musulman, evreu sau altceva (eventual in Dobrogea) - acela sa nu faca religie... sau daca sunt mai multi sa faca religia lor.

| SG1995 a răspuns (pentru AC4S4):

"Discutii in legatura cu Biblia, ca e la fel la toti crestinii. " Ești sigur? Nu de alta dar au fost cazuri când creștini de alte culte au fost marginalizați pentru simplu fapt că nu-s ortodocși.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Dictionar al religiilor'' de Mircea Eliade, o carte pe care o citesti in cateva ore si afli tot ce e necesar despre religii, mult mai mult decat inveti in toti cei 12 ani de scoala la ora de religie.

| Mdiana99 a răspuns:

Pentru că ora de religie nu a fost pusă degeaba in orar și e la fel de importanta că și matematica, dacă ai parte de un profesor bun, ora de religie poate fi ora preferata, cred că depinde și de profesor

| Holiday a răspuns (pentru Mdiana99):

"Pentru că ora de religie nu a fost pusă degeaba in orar..."

Intr-adevar, nu e degeaba, e un mijloc suplimentar de spalare a creierelor prin inducerea ideii ca povestile religioase ar putea fi reale. Cine si de ce a optat pentru introducerea ei e alta discutie.
Pe de alta parte niste persoane care nu sunt capabile sa faca ceva util (cel putin majoritatea lor), in speta "profesorii" de religie castiga niste bani ca nah, trebuie sa manance si gura lor...

| Mdiana99 a răspuns (pentru Holiday):

Nu mi se pare corect ce ai zis :/
Până la urmă sunt oameni care muncesc pentru a educa, și nu o fac doar "pentru că trebuie să mănânce și gura lor", ce, profesorii de matematica nu trebuie să mănânce și ei? Că nu îți place ție religia, asta nu înseamnă că profesorii de religie sunt mai prejos de ceilalți

| Holiday a răspuns (pentru Mdiana99):

In primul rand ca 99.9% dintre ei nu se pot numi "profesori de religie". Ei nu au habar de fenomenul religios, de religiile care au existat si exista in lume, nu stiu din punct de vedere istoric si social ce este religia, etc. Ei sunt doar niste instrumente ale BOR prin care indoctrineaza elevii cu povesti religioase. Practic fac reclama unei organizatii religioase pe banii nostri si IMPOTRIVA noastra.
Evident ca e si jenant sa-i numesti "profesori".
Ce legatura are daca imi place mie sau nu religia? Nici tie nu-ti place religia. Iti place probabil doar crestinismul si mai specific, cel promovat de BOR. Asa ca despre ce vorbim? Iar astia care predau doar asta fac, induc ideea ca povestile crestine sunt reale, nu vorbesc despre religie. Ei sunt platiti sa creeze adepti ortodocsi. Atat.

| Mdiana99 a răspuns (pentru Holiday):

Nu vrei nu mergi laughing) era o petiție la un moment dat, puteai sa semnezi daca sa mergi sau nu, atunci trebuia să-ți impui modul de gândirewinking și acum cred ca e posibil dar depinde de școală/liceu

| Holiday a răspuns (pentru Mdiana99):

Doar DACA VREI trebuie sa faci cerere, nu daca nu vrei, Si nu depinde de unitatea de invatamant. E lege.

| Mdiana99 a răspuns (pentru Holiday):

Aha

| DacicusRex explică (pentru Mdiana99):

Eu nu vreau sa zic ca religia nu este importanta.
Dar asa cum stephen hankwinks s-ar plictisi la o ora de fizica de cls 6, asa poate ca si eu m-as plictisi la ora de religie.

| DacicusRex explică (pentru Holiday):

De fapt proful meu de religie a dovedit in nenumarate randuri ca Dumnezeu TREBUIE sa existe fara a se folosi de invataturi/texte religioase.

| SG1995 a răspuns (pentru DacicusRex):

Și cum a dovedit asta, deoarece o astfel de dovadă merită premiul Nobel.

| DacicusRex explică (pentru SG1995):

Premiu Nobel pentru ce? Nu exista premiu Nobel pentru religie.

| SG1995 a răspuns (pentru DacicusRex):

Pentru că a dovedit existatența lui Dumnezeu, lucru imposibil de dovedit în prezent.