| BogdanStefanFB a întrebat:

La mine în sat, în spatele bisericii, se află o cruce care marchează un mormânt. Este un mormânt care ar avea aproape un secol. Numele morţilor este scris pe cruce, sunt 2 oameni, soţ și soţie. Nu există nicio familie în acest sat cu numele respectiv, și nu există niciun document care spune cine sunt oamenii respectivi sau ce caută ei înmormântaţi acolo. Nici preotul de la acea biserică nu știe nimic de cei doi, chiar dacă este preot de peste 40 de ani acolo. Deci în concluzie, nu se știe nimic despre ei, și nici nu se poate afla. Dar întrebarea este alta. Se zice că acel mormânt este o criptă, din piatră sau cărămidă, care nu poate fi văzută deoarece este acoperită de pământ.
Întrebarea mea este: se poate dezgropa acea criptă? Gen, nu dezgropăm morţii, dar se poate da pământul de acolo săpând cu lopata, doar pentru a vedea dacă este adevărată legenda criptei? Mie teamă ca nu cumva să nu fie criptă, și să dăm direct de sicrie, și lemnul fiind probabil putrezit, să nu se spargă dacă dăm cu lopata.

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pana sa dai de sicrie, mergi cu numele lor la primarie si la arhiva satului, acolo, posibil sa detina informatii despre decedati si vei afla mai multe despre acestia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai face asa ceva?

| BogdanStefanFB explică (pentru anonim_4396):

Pentru informaţie. Dacă nu există documente, cauţi informaţii fizice.

| Teffan a răspuns:

Mi-ai indus atmosfera din Dracula de Bram Stocker, pe care am citit-o acum 1 an.