| Inferno a întrebat:

Legat de cipurile biometrice (presupunand ca ar exista o lege ce ar afirma implantarea lor la oameni ca acum am auzit ca nu este ceva oficial), ai accepta sa iti fie libertatea limitata intr-un asemenea mod?
Pentru ca: 1. Odata cu implantarea lor, banii vor disparea. Nu o sa mai existe bacnote, o sa platesti cu cipul (deja exista anumite baruri in care se plateste cu acest cip). Cu ce te afecteaza asta pe tine?
Gandeste-te ca poti fi distrus in orice moment. Cum?
Simplu. Cipul este oprit si nu mai ai nici-un ban din moment ce banii tai erau pe cip. Deci nu mai ai mancare, si nici nu poti sa cersesti pentru ca nu mai exista bani. Singura sansa este sa furi mancare.
2. Imagineazati ca ai de platit intretinerea si nu vrei sa o platesti acum si mai incolo pentru ca momentan banii iti trebuie pentru ceva. Nu ai sa mai poti face acest lucru, deoarece ei pot lua bani de la tine doar cu ajutorul calculatorului. Tu poti sa fi in Africa si ei sa iti ia banii din bucuresti. Deci nu ai unde sa fugi.

15 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Aberezi.Este pur SF ce spui tu. Daca ar fi asa crezi ca ar accepta cineva? Nu! Nu ar accepta oamenii, nici soldatii, nici cei care sunt "sub conducerea" "sefilor". Ce ar face aia care controleaza cipurile daca ar fi singuri impotriva lumii intregi? Nu ar avea ce! Pentru ca nu este film! Nu i-ar mai ajuta nimeni! Nu ar avea arme si elicoptere la dispozitie ca in filme! Ar fi niste tinte sigure.

| Skeez a răspuns (pentru Wehrmacht):

Shadow100
nimeni nu spune ca S-A FACUT ASTA sau ca 100% SE VA FACE
baiatul doar ne-a cerut parerea (vom accepta sau nu)
simplu hai sa nu exageramwinking

| shadovv a răspuns:

Inca un motiv pentru care sistemul monetar, adica banii (virtuali, fizici sau imaginari in cazul unora), trebuie inlaturati din societate deoarece apartin unei idei preistorice si nonactuale.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este, si nici nu cred ca o sa se ajunga candva, vorba de implantarea cipurilor la oameni, ci de punerea lor pe cartea de identitate si pasaport. Si nu este vorba de bani ci doar de fotografie si amprente digitale. Citeste OUG 97/2005 privind actele de identitate si L. 248/2005 privind pasaportul si o sa te lamuresti. Numai bine!

| EmaS a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar cred ca stii ca sunt deja in lume foarte multi oameni care si-au implantat acest CIP!
Dupa cum este scris cu foarte mult timp in urma despre crearea unui CIP in Biblie, la fel eu cred ca va veni vremea cand nu se va putea vinde sau cumpara fara el.

| trolololo a răspuns (pentru EmaS):

Daca îmi spui și un verset din Biblie care sa zică exact de cip, nu chestii interpretabile, îl caut și eu în cartea aia.

| EmaS a răspuns (pentru trolololo):

Apocalipsa 13:,, Şi a făcut ca toţi, mici şi mari, bogaţi şi săraci, slobozi şi robi, să primească un semn pe mâna dreaptă sau pe frunte,

şi nimeni să nu poată cumpăra sau vinde fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei sau numărul numelui ei.
Aici e înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei. Căci este un număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.,,

| Ioandelasal a răspuns (pentru EmaS):

Tot ce se poate dar eu nu-mi amintesc sa fi citit de asemenea implanturi.

| trolololo a răspuns:

Exagerezi. Daca nu ai bani cash sau bani pe card te afli în aceleași situații. Banii pot fi opriți și dacă sunt pe card.

| ghiolbitza a răspuns:

In ciuda a tot ce au spus copilasii astia mai jos, in SUA deja se practica cipul implantat sub piele, 3 mari companii multinationale au impus angajatilor sa accepte cipul pentru a-si pastra jobul. In Romania mi se pare ca exista una sau doua persoane din Ilfov care au cip implantat (a fost si la stiri). Cei de ma MythBusters au vrut sa faca un episod despre cipul RFID si sa prezinte slabiciunile lui dar au fost opriti de Visa, Mastercard si American Express intrucat astea ar fi informatii confidentiale. Ideea e ca mereu se vor gasi cai de a hack-ui un sistem, mereu se vor gasi si se vor exploata slabiciunile unui sistem, oricat de bine pus la punct ar fi acesta. Eu nu sunt de acord cu cipul.

| doctorandus a răspuns:

Chestia cu implantarea cipurilor se numeste teorie paranoica a conspiratiei.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Exagerezei prea mult banul are valoare ori cum ar fi

| Skeez a răspuns:

Intr-adevar dar asta se refera la o situatie in care s-ar putea manifesta apocalipsa, fara a ne mai putea inchina... cipurile venind in mana dreapt... oricum asa ceva NU cred sa se intample vreo data si in orice caz e o intrebare fara rost caci de bunavoie (stiind ce inseamna asta) nu se poate discuta ca tu ca persoana ai accepta
insa nu e cazu sa te ingrijorezi de astawinking

| freebiker a răspuns:

Cei care considerati cipurile SF-uri ar trebui sa va mai ganditi putin si sa va uitati in ultimii 50-100 de ani cate din asa zisele SF-uri sunt acum realitate. De exemplu MP3 playere-le au "aparut" prima data in Star Trek, anii 70', cand un actor avea o cutie mica si niste casti care asculta muzica. Toti atunci au zis ca e o prostie ca nu se poate asa ceva; muzica se asculta la pickup, magnetofon, si ultima moda erau casetele audio. Un calculator era cat o camera si nu stia sa faca prea multe, acum avem Laptop-uri si tablete...
Cat despre cip, el este implantat in unii oameni si probabil e in stadiul de teste. Metoda de implantare nu va fi neaparat o lege ci nevoia lui sau frica. In America cipurile au fost implantate de buna voie cand li s-au spus ca e inofensiv si ca vor fi gasiti imediat in caz de atac terorist, cutremure, rapiri etc. Si metode de convingere sunt multe.
Cat despre bani... la noi abia acum incepe "moda" de a plati cu cardul, dar in America sunt foarte putine persoane care mai patesc absolut tot cu bani fizici. Iar in momentul in care ai un salar care-ti vine pe card, fiscul stie intotdeauna ce faci cu banii, ce fel de om esti. Daca faci un ban fizic de altundeva si-ti iei de ei o masina, sau platesti o asigurare, ceva care sa fie pe numele tau, esti tras de urechi sa dai explicatii de unde ai banii.

| RazvanAttilaRus a răspuns:

Hmmm, e complicat, dar, un singur lucru:daca te increzi in Dumnezeu nu o sa duci lipsa de nimic:,, Puii de lei duc lipsa si le e foame, dar cei ce cauta pe Domnul nu duc lipa de nici un bine"