| anonim_4396 a întrebat:

M-a saturat de Religie.Hai sa va zic.
Deci azi am avut scoala, 1 ora nu am facut-o religie era ultima si trebuia sa asteptam..am decis sa chiulim, dar ce sa vezi..cineva ne-a dat de gol.A venit si Religia, au discutat argumente cum ari fii"Hristos a facut pacate?","Este un pacat sa faci sex sau sa pui mana nu stiu unde" ...la final..am inceput sa discutam mai aprins de chestiile astea,eram eu cu o fata si cred ca ne-a auzit, trecea pe coridor.Vine,zice impacati-va,stam fata in fata, ma pune sa ii dau mana si apoi Doamne iarta-i! Ce a insemnat asta?
Voi ce parere aveti de religie? la anul pot semna sa n-o fac? Accept orice parere.

Răspuns Câştigător
| al9264 a răspuns:

Poti sa semnezi oricand, chiar si acum pe ultima suta de metri. Exprimarea nu e prea buna, trebiua sa zici ca te-ai saturat de ORA de religie, nu de religie, caci aceasta poate avea si parti frumoase. Adevarat, are multe parti urate, motiv pentru care nici eu nu o prea suport dar banuiesc ca va trebui sa traim cu ea. Daca vrei sa te lupti cu religia, nu intra in paine vorbind despre lucruri din religie cum ar fi ce a facut Iisus. Intreaba-i de unde stiu tot ceea ce spun. Daca Dumnezeu nu exista, este (mai) evident ca religia e o mare pacaleala, ca nu are nicio baza si ca toti care s-au bazat in totalitate pe ea...nu ca n-au fost oameni buni sau cuminti sau destepti dar au trait in minciuna. Poate ar fi acceptat asa ceva, eu nu. Tu?

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Tu poți vorbi cu părinții tai și sa le spui ca nu mai vrei sa faci religie. Faptul de a asculta de Dumnezeu este o alegere personala și El nu ne obliga.Doar tu decizi ce sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Si apoi ce? Nu mai fac religia prin magie?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu decizi ce faci, dar Biblia nu are legătură cu magia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danay72):

"Tu poți vorbi cu părinții tai și sa le spui ca nu mai vrei sa faci religie." si apoi nu mai fac religie? Gata? straight face

| Skippy223 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesti cu parintii tai ca sa te intelegi cu ei, sa le explici ce s-a intamplat. Pe urma ei, sau tu cu ajutorul lor, vorbesti cu diriginta si spui ca nu mai vrei sa faci religie. Este o materie optionala, teoretic nu esti obligat sa participi si ar trebui sa ai dreptul sa refuzi la ea oricand.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Skippy223):

Avand in vedere cam semnat sa o fac la inceputul anului?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei completează o cerere și spun în ea ca nu mai participi la ora de religie.

| Skippy223 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot sa iti raspund. Eu unul am facut religie in liceu, dar doar pentru simplul fapt ca aveam un profesor care se axa mai mult pe faptele bune, decat pe religia si invatarea bibliei. Nu am fost intr-o situatie in care sa fiu nevoit sa renunt. Dar cel mai bine vorbesti cu diriginta ta, si vedeti. Daca se poate, sunt sigur ca te v-a ajuta.

| xerxes1 a răspuns:

Este posibil ca profa ta de religie sa aiba nevoie de un psiholog.
De unul bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

E prof., in fine asta nu conteaza.
E batran si da, cred ca nu mai gandeste asa bine, chiar daca nu gandea.
Oricum el a fost o panarama de om... daca intelegi.winking

| T0T a răspuns:

Eu îmi amintesc că parcă în a 8-a am avut cea mai mică notă din anul ăla la religie, 5. M-a enervat așa rău năsosul ăla. Dacă nu ești de acord cu ora de religie poți renunța la ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Cum? : |

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu ajutorul unei cereri. Ți s-a spus mai sus văd.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Daca eu am semnat la inceput ca o fac?

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil trebuie să termini semestrul. Oricum e pe final așa că nu are rost acum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Indoctrinare, dupa cum vezi statele "civilizate" sunt laice (Franta sau Finlanda de exemplu).

| Teffan a răspuns:

"Voi ce parere aveti de religie?"

Religia.

Daca te vizionezi pe tine ca ceva imaterial,trecator prin aceasta viata,trimis poate in alta,tot pe aceasta lume,sau trimis in vid,in nimic, religia nu mai are niciun sens.

Daca lumea ar vedea viata cu al treilea ochi, am observa toti cat de rau este sa ne razboim, sa discriminam, sa impunem ceva cuiva etc.

Al treilea ochi si tricicleta cu 2 roti, plimbandu-ma sub lumina lunii.

Cam asa vad eu viata.

| DacicusRex a răspuns (pentru danay72):

Ce legatura are ascultarea fata de Dumnezeu cu practicarea orei de religie?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DacicusRex):

Ca te invata cum sa asculti de ceva, fara argumente.Sunt niste minciuni spuse, enervante si repetate.

| danay72 a răspuns (pentru DacicusRex):

Dacă asculți de Dumnezeu, conform Bibliei, îți dai seama dacă e corect sau nu, sa participi la această oră.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti ateu de ce faci ora de religie? Si in timpul semestrului poti renunta la aceasta ora. Trebuie sa vorbesti la secretariat, cu profesorul - iar media generala se va incheia fara media de la religie, si nu ti se mai pun absente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Am facut-o pentru ca m-am lasat influentat de : "toti o fac, de ce nu o faci si tu?"...Au zis asta ca nimeni nu voia, dar de mila profesorului sa nu il dea afara ca ramane fara salariu..ah..trist ce prost am fost.

| oprescudorin11 a răspuns:

Eu cred ca te-ai saturat de ceea ce ti s-a oferit a se numi Religie! Punct!