| Alexandugami45 a întrebat:

Mă îngrijorează un lucru:Astăzi am intrat pe Facebook și am găsit un videoclip in care într-o biserică erau mai mulți oameni împreună cu un părinte care faceau un jurământ în sicriu care voiau sa afle cine a furat un lucru din nu știu ce ogradă.Si in comentariile videoclipului un om a spus că bine că nu a fost vreun copil în biserică deoarece copilul putea să moștenescă jurămintele sau păcatele, nu mai știu sigur. Vreau să știu dacă mie mi se moștenesc pacatele/jurămintele lor dacă m-am uitat la jumătate din videoclip ținând cont că am 13 ani.

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Pacatele si alte fantezii apartin povestilor primitive si nu exista in realitate, deci nu e nici o problema legata de mostenirea unor pacate. Exista insa alta problema. Timpul cat urmaresti asemenea fantezii e timp pierdut. La 13 ani nu iti vei da seama de valoarea timpului si vei crede ca nu ai pierdut nimic. In plus, omul e ca un calculator. Daca iti bagi in cap virusi psihologici si fantezie, vei fi virusat si nu vei mai avea controlul asupra propriei persoane la fel cum se intampla si cu un calculator virusat care nu mai este util proprietarului ci acelora care l-au virusat. De aceea e bine sa nu crezi ca fiind adevarate povestile fanteziste si sa nu tii cont de ele.

| Alexandugami45 explică (pentru Algo098):

Foarte înțelept răspuns mulțumesc!

| Algo098 a răspuns (pentru Alexandugami45):

Cu placere!

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La 13 ani e momentul sa inveti ca netul e plin de tampenii precum cea vazuta de tine si de idioti precum cei din video.

| anonimg a răspuns:

Noi putem să luptăm cu Dumnezeu; dar este greșit să luptăm împotriva lui Dumnezeu. Pentru că noi oamenii suntem chipul și asemănarea lui Dumnezeu; daca Îl scoatem pe Dumnezeu din viața noastră vom avea de suferit. Adică ne vom pierde identitatea ca oameni. Nu vom mai ști ai cui suntem, de unde venim și încotro ne ducem. Vom rămâne fără speranță atunci când vom trece prin greutăți în viață.
Dumnezeu ne încurajează prin Biblie ca să ne punem nădejdea în El, chiar și atunci când nu putem vedea sfârșitul de la început. Aceasta este credința.
De aceea recomand să căutăm să cunoaștem pe Dumnezeu facandu-ne un obicei zilnic din studiul Bibliei. Astfel vom ajunge să cunoaștem pe Dumnezeu și atunci vom avea experiențe cu Dumnezeu punând la probă Cuvântul Său.
Cunoașterea de Dumnezeu se obține prin educație. Nici o materie de la școală nu o vom cunoaște fără a o cerceta, fără a o învăța.
Nu am fi știut să scriem și să citim dacă nu am fi învățat aceste lucruri.
Noi oamenii avem nevoie de Dumnezeu pentru că El ne-a creat cu nevoia aceasta. Avem nevoie de hrană, apă căldură, lumină, dragoste și multe altele. Tot astfel avem nevoie de prezența lui Dumnezeu în viața noastră.
Noi putem alege să Îl dăm la o parte pe Dumnezeu din viața noastră; dar dacă o mașină a fost construită să funcționeze într-un anumit fel, cu un anumit tip de combustibil, atunci, atunci ea nu va mai funcționa în mod sănătos pentru ea. Tot așa și oamenii: dacă Dumnezeu Și-a pus amprenta Sa în noi, dacă a pus în noi gândul veșniciei, cum am putea trăi fără acestea?
Într-un anumit fel oamenii știu că există Dumnezeu. Dar ei nu au fost educați cum să Îl cunoască. Și videoclipul pe care l-ai amintit este doar o neînsemnată dovadă a necunoașterii lui Dumnezeu.
Multe religii n-au nici o legătură cu Dumnezeu. Pe Dumnezeu Îl vom putea cunoaște dacă vom cerceta Scripturile.
Îți recomand cartea "Patriarhi și profeți" pe care o găsești în mai multe formate:
https://www.viatasisanatate.ro/patriarhi-si-profeti
aplicația EGW Writings 2 de pe Magazin play
https://m.egwwritings.org/ro/folders/216

| Celcestietot a răspuns:

Tiganii.

Dovedeste inexistenta lui Dumnezeu si apoi poti spune ca nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Mda, doar ca vezi tu, un ateu ar putea afirma ca tu esti cel care trebuie sa dovedesti existenta Lui, nu el, fiindca tu emiti o teorie si tot tu trebuie sa o dovedesti.Noi din nefericire nu avem dovezi empirice dar avem dovezi logice, de ex.cauzalitatea, nimicul, timpul, impulsul motor, acestea au nevoie de raspunsuri, si raspunsul este o forta creatoare pe care noi îl numim Dumnezeu iar ei Big Bang.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau suntem in interiorul unui creier aparut din fluctuații cuantice

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Te referi daca traim într-o simulare pe calculator? Ex.Sims
O teorie daca nu e completa nu poate fi valida, si teoria aceasta are lipsa de pixeli pe partea de spatiu-timp
Ecranul TV-ului are pixeli, mici puncte de date ce pot crea o imagine, dar nu are timp, sau? spatiu da, dar spatiul acesta nu se aplica unui univers infinit pixelat, asta în cazul daca crezi într-un univer infinit.

"Vrem să ştim dacă spaţiu-timpul este un sistem cuantic precum materia", afirmă Craig Hogan
Boom...pe partea asta daca se descopera ceva,
poate poate ne apropiem de Big Bang sau cum vreau eu sa îi spun, Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Vreau sa mai adaug ca în spatele calculatorului ar trebui sa existe si alt spatiu-timp.Ex.Tu joci Sims care are spatiu(memorie) + timp(nivele) dar pana si tu ca gamer ai timp si spatiu, timp sa joci jocul(sau sa se desfasoare) si spatiu (sa aiba loc Pc-ul)
Asta ca o comparatie cu Universul.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa afirma, dar majoritatea sunt de lvl mic si ii poti face repede, cred ca ai vazut si tu asta. Dovezi empirice sau nu, trebuie sa le demonstreziwinking. Noi creationistii avem ''n'' dovezi si cat timp nu pot fi negate, asta inseamna ca nu ar trebui sa negi existenta lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, sunt unii, e adevarat.
Sunt 7 tipuri de atei
Ateul stiintific cum înclina Ray sa fie, si foarte bine ca este.
Ateul politico-religios
Ateul secularismului umanist
Ateul haterul lui Dumnezeu=dany1988
Ateul fără credință în progres
Ateul mistic
Ateul lui Richard Dawkins

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sta treaba la ateul mistic, ca m-ai facut curios?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

E genul de ateism radical care susține că natura realității e inefabilă - nu poate fi exprimată în cuvinte.

| Mirel4412 a răspuns:

HahahahHa

| ContInchis8 a răspuns:

Dumnezeu va spune sa întrați aici și veți gasti calea spre mântuire
https://discord.gg/Gh22hXH