| tpuforyou a întrebat:

Ma intreb de ce nimeni nu a intrebat pe Iisus, daca suntem singuri in univers sau de unde a venit El?!, raspunsul rezolva multe dileme, sau poate ca a raspuns la intrebarea asta dar nu am aflat eu! happy

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Pentru ca discipolii sai cunosteau Scripturile si stiau ca in cer exista creaturi spirituale si nu mai erau preocupati in a mai intreba despre acest subiect.

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pentru ca aceste probleme au aparut destul de recent.

| RAY a răspuns:

A venit din dorinta umana de a crede in basme

| tpuforyou explică (pentru RAY):

Totusi nu cred ca a fost un basm, si sa iti dau un exemplu :
Daca pe viitor vom putea sa calatorim mai departe in univers si daca am intalni o planeta cu fiinte asemanatoare noua, dar inapoiata tehnologic cu 4000 ani fata de noi, care nu respecta reguli, religii in care este doar razboi.
Cum ne facem intrarea?! big grin
Trimitem si noi un itelept sa>i invete ca orice natie, popor traind in razboi se vor autodistuge singuri >este valabi si pentru noi < si apoi plecam mai departe! In cazul nostru a fost Iisus happy
Poate intr>o zi ne vom intalni din nou.

| relian a răspuns:

Pt ca Isus na existat de aia. Daca ar fi existata cu siguranta oamenii acelor timpuri iar fi pus intrebari.Si pe atunci erau oameni care se ocupau cu filozofia cu stiintele etc, matematicieni, fizicieni teoretincieni etc deci daca ar fi existat lume multa l-ar fi cautat si nu prapaditi ci oameni care gindeau, care ar fi vrut sa afle sa stie.Si cu siguranta l-ar fi intilnit, sau ar fi spus despre el ca da intr-adevar era, vorbea oamenilor dar na vrut sa stea de vorba cu ei.Insa nu am auzit pe nicaeri pe un om de genul asta sa aminteasca macar de un astfel de om.Este o inventive a crestioizilor care doreau sa isi faca si ei o bisericuta, sa manince si ei o paine mai deloc muncita daca se putea.Pe atunci era la moda chestia asta cu biserica, mai toata lumea credea in ceva in cineva.Si fiecare cauta sa isi faca o biserica sa nu mai dea cu sapa, sa nu mai munceasca, sa-i vina asa multe dea moca.Si uite asa au scos o poveste ticluita pe spatele alteia deja existatenta si care avea deja foarte multi adepti, clienti era Tora care se contruise deja pe spatele altor povesti mult mai vechi babiloniene.luase si aia de pe colo colo diferite personaje leau pus la gbramada sia iesit o babilonie. Apoi au venit crestinoizi pai stai frate ce eu adica cum ce eu nu am loc imi fac si eu alimentara ce eu nu pot sa vind suflete.Si usur usor cu sfori cu fitile cu povesti luate de mai stiu eu unde au faxcut pe Isus asta.Deci slabe sanse sa aflam daca sintem singuri sau cum sta treaba cu universal asta.Deci nu ai aflat ca nu ai avut ce sa afli.

| Mădă0611 a răspuns:

Din acelasi loc de unde a venit si tatal lui, aaaa, stai, e tot el thinking, adica din imaginatia oamenilor.

| Mădă0611 a răspuns:

Raspunsul meu e inteligent, de fapt, nu eronat. smug Un vot n-o sa faca basmul real.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai o discoperit stiinta eu chiar am prins un extracterist di ista il am acasa in cusca. cand ma cliptisasc il scot si mai giucam o tabla un zar ceva.ma nivele? ma? santem sanguri cuc ma in univers iar cand vor vini asa zisii extracteristi sa stii ca aceia vor fi demuuult traitori pi pamant si in ozenuri, da nu sant ma extracteristi ci doar demoni cu chipurile carora tu te obisnuiesti din filmele sf de pe la tenbeliziuni.vei vedea cat de buni si de dragalasi vor fi cand vor abuza de tehnologia lor avansata si metodele si puterile lor.nu-ti va placea dar n-o sa mai ai cui te plange ci doar sa te inchini cu umilinta si sa spui, am inteles si ma supun.

| tpuforyou explică (pentru anonim_4396):

Eu nu as fi asa sigur, totusi fiecare cu ideile lui big grin!

| BlackSulphur a răspuns:

Pai, odata ce povestea cu isus a fost inventata acum multi ani, cand lumea inca credea ca Soarele se invarte in jurul Pamantului, tu mai vrei si raspunsuri la astfel de intrebari? Please!

| Lizzu a răspuns (pentru BlackSulphur):

laughing

| tpuforyou explică (pentru BlackSulphur):

Tot noi stim ca Pamantul s>a format mai recent fata de unele galaxii, ma intreb nu cumva in aceste galaii sa fi aparut viata inaintea noastra si fiinte superioare noua?!
Acum! dupa ce a inviat Iisus la 40 de zile, sa inaltat la ceruri dar cu tot cu trup deci reiese ca a plecat undeva daca gandim logic.
Ar putea fi la 40 de zile lumina de noi happy

| BlackSulphur a răspuns (pentru tpuforyou):

... Asta-i un caz clar de MDMA, luat in supradoza. Tu ai gandit mult ceea ce ai zis?

| tpuforyou explică (pentru BlackSulphur):

NU... dar Totusi?

| Mădă0611 a răspuns (pentru tpuforyou):

A plecat cu tot cu trup pentru ca la vremea respectiva oamenii credeau ca cerul e un nivel solid, pe el fiind raiul, asa ca Iisus s-a dus in rai, mai nou cerul nu exista iar raiul si iadul sunt stari suflestesti. Se vede ca e o inventie, oricm, e de apreciat ca desi esti crestin/a ai habar de lume, cat de cat. happy

| Lizzu a răspuns (pentru tpuforyou):

"Ar putea fi la 40 de zile lumina de noi"

--Interesanta idee...

| Mikhtarian a răspuns:

Oamenii nu credeau in Iisus,pana la rastignirea Sa, si pana la Invierea din morti.
Ai vazut cum a fost pedepsit, ca a zis Adevarul, si tu crezi ca pe vremea aia l-au intrebat : Iisus, exista alieni?

Răspuns utilizator avertizat
| Raducu99 a răspuns:

A venit din imaginatia noastra.