| Gabriw a întrebat:

Ma numesc Gabriela sunt din Spania si mi-as dorii sa vizitez niste manastiri de maicute din Romania, as vrea sa vad cum traiesc ele. Daca ati putea sa-mi spuneti numele,detalii, locul unde se afla, ce monumente intalnesc acolo. Ps. Sunt de religie crestin-ortodox deci manastiri de alta religie nu doresc. Multumesc mult :*

Răspuns Câştigător
| Muntgvb a răspuns:

Pentru manastiri in Romania, cel mai bun si sfant loc ramane Moldova.Ca si manastiri de maicute iti recomand:
1.Manastirea Agapia
Este situata pe valea paraului Agapia, la 3 km de satul cu acelasi nume si la 9 km de orasul Targu Neamt(judetul Neamt).Se afla in inima unei paduri, acolo vietuind 300-400 de maici.Ca si obiective turistice,complexul cuprinde:Biserica Sf Voievozi, Paraclisul "Nasterea Maicii Domnului", Biserica Sf. Ioan Bogoslov, Bolnita de lemn "Adormirea Maicii Domnului", chiliile si altele.
2.Manastirea Varatec
Se afla in satul cu acelasi nume din comuna Agapia, la 12 km de orasul Targu Neamt, fiind cea mai mare manastire de maici din Romania, unde vietuiesc peste 400 de maici.Ca si obiective turistice, complexul include Biserica Adormirii Maicii Domnului, Biserica Sf Ioan Botezatorul, Biserica "Schimbarea la Fata", chiliile si turnul clopotnita de poarta.
3.Manastirea Galata
Se afla in Iasi, pe dealul Miroslava.Ca si obiective turistice, aici se afla Biserica Inaltarea Domnului, Palatul Domnesc, turnul clopotnita si zidul de incinta, manastirea avand aspectul unei fortarete.
4.Mai exista Manastirea Diaconesti, din comuna Agas, judetul Bacau.
Sper ca ti-am fost de folos.Doamne ajuta!

2 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Poti da un search pe Google. E de o mie de ori mai rapid decat sa intrebi aici.

| NGheorghe a răspuns:

Stiu ca s-a facut o manastire de maicute la Săpânța, dar mai informeaza-te, ca poate nu primesc vizite.

Vrei sa te calugaresti? adica, pentru ca sa intelegi intrebarea am sa o impart in alte doua intrebari: vrei sa fi spalata pe creier? sau: vrei sa inveti cum se fac spalaturile de creier? :)

Ai grija ca ceea ce o sa vezi si se vorbeste, este una, si ceea ce se intampla cu adevat este cu totul altceva. N-o sa te lase sa intrii cu copii mici pentru ca ei nu pot suporta atitudinile criminale, chiar si pe strada, copii, le ocolesc de departe. Eu cand eram mic treceam strada fara sa vreau si dupa aceea observam ca apar calugarite, si intotdeauna alea batrane generau un fel de spaima colegilor(mai ales colegelor :) ).
Ai grija de vorbele frmoase spuse de "porci": https://www.youtube.com/watch?v=wuYdeV_nP3o#t=1431

Pana la D-zeu te mananca sfintii... si sfintele - eu zic ca nimeni nu mai trebuie sa foloseasca forta bruta de vreme ce tu insuti ti-ai vandut libertatea.

O sa fie o experienta interesanta (ma refeream la vizita :) )