| Nilsson a întrebat:

Mai sunt pe aici persoane care contestă existența lui Iisus Hristos?

Ce părere aveți despre acest clip?
https://www.youtube.com/watch?v=haaXGIrBnsk

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Un clip bun, cat se poate de real. Din moment ce este dovedit ca Iisus a existat, nu se mai pune problema de cine era El cu adevarat!

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... pot sa te asigur ca "mai" exista, si stii si tu asta big grin

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Oamenii in loc sa fie preocupati de existenta lui Iisus ar trebui sa se intrebe cum va fi atunci cand EL va veni pentru a doua oara pe pamant asa cum le-a promis ucenicilor sai si ultima oara cand va veni va fi pentru utima data.

| Apokales a răspuns:

A existat, dar ca om si nu ca fiul lui Dumnezeu. Acesta este adevarul istoric. Este similar cu Buda si Mahomed, nimic mai mult. A promovat ideologia crestina.

| Nilsson explică (pentru Apokales):

Există totuși o câteva diferențe majore între Iisus și Budha sau Mahomed:
- apariția unui Mesia în Israel care va schimba cursul istoriei a fost profețită cu multe secole înainte în cărțile Vechiului Testament;
- Budha sau Mahomed nu au pretins niciodată că sunt de origine divină;
- moartea lui Iisus Hristos nu a putut fi dovedită ca fiind permanentă.

| Helper07 a răspuns:

Isus a existat, se poate dovedi, dar ce credeti voi ca face Satan in privinta asta? Ne distrage atentia in alta parte. Ne face sa iubim lucrurile pamantesti, ne face sa ne iubim pe noi astfel incat atunci cand mai auzim din cand in cand de Isus, sa ne purtam ca fariseii si carturarii fata de El. Pentru ca El nu e eroul care ii salveaza pe toti - e eroul care salveaza doar pe cine vrea sa fie salvat. El nu e eroul care face toata treaba in locul tau - El e eroul care-ti da undita, nu pestele. El nu e eroul din filme - El e adevaratul erou. Iar lucrurile acestea ii deranjeaza pe oameni. Asa ca pe baza unei hotarari deja luate, ei aleg sa nu creada in El, si nimic nu poate schimba ceea ce cred ei, pentru ca ei au luat o hotarare pe care o vor sustine in orice circumstanta. Daca vrei sa schimbi pe cineva, schimbai alegerea, nu credinta.