| Vernusio a întrebat:

Mi-e frica tare de moarte.Cum sa trec peste gandul asta ca odata voi muri?

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Ar fi bine sa nu cauti doar solutii provizorii. La urma urmei această teamă va dispărea la un moment dat de la sine, dar, mai rău, ea ar putea fi înlocuită de ignoranţă, de lipsa unei preocupări concrete cu progresul spiritual.

Da. Progresul spiritual este cel care iti poate oferi liniste sufletului. Tot ce există în jurul nostru vom pierde. Mai devreme sau mai târziu. Dar legătura cu Sursa care ne poate oferi oricând TOTUL nu o vom păstra decât prin faptele noastre, prin evitarea oricărei promiscuităţi, oricărei colaborări cu răul, prin harul accesibil prin Biserica Mântuitorului Hristos...

| oprescudorin11 a răspuns:

Incearca si reuseste sa TRAIESTI cu adevarat, intru CREDINTA LUI Dumnezeu!
Si mai ales sa traiesti fara intrebari si simtiri stupide!
Vei vedea ca : incet, incet, vei considera uneori moartea ca pe ceva binefacator, alteori ca nici macar NU EXISTA!

| VelaJohnny a răspuns:

Nu ai o speranta, asa-i? Unii au speranta invierii. Oricum, moartea nu e ceva firesc, deci e normal sa ai repulsii cand te gandesti la ea. Stiintific vorbind, e foarte infrucosatoare, daca stai sa te gandesti ca ea presupune un vesnic blank. Odata ce ai murit, creierul mai functioneaza un timp, in care probabil visezi chesti sau iti trece viata prin „fata ochilor", apoi un vesnic negru si lipsit de constiinciozitate. N-are sens sa lupti cu dintii sa fugi de ea, e inevitabila, dar ca si oricine, luam masuri sa ne protejam viata. Eu ca si crestin, cum zicea KronstadtResurrection, imi e frica de felul in care o sa mor, sau de ce viata as avea in momentul ala. Dar daca am dus o viata de bun crestin, nu imi fac griji. Dumnezeu promite ca o sa-i readuca la viata pe cei drepti.

| LordBolton a răspuns:

Iti traiesti viata si te distrezi sau alternativ poti sa cauti pe internet solutii gen : http://www.express.co.uk/......-body-work

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frica mortii nu trebuie sa te bantuie, daca crezi in Isus Hristos, in momentul in care vei muri, toata durerea dispare, tot raul s-a dus, isus te va lua in brate, te va iubi, te va lua in imparatia lui, iti va da multe binecuvantari, vei fi mereu cu prietenul tau, isus hristos, isus te iubeste, eu nu am probleme cu gandul la moarte, noi suntem calatori in aceasta lume plina de durere, chin, boli, violenta, varsare de sange, si curvie. casa noastra nu este aici, ci in cer, dar trebuie sa astepti momentul potrivit, isus te va chema acasa intr-o buna zi, el are un plan cu viata fiecaruia, viata ta este in mana lui.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai manca **** aiurea pe net!

| KronstadtResurrection a răspuns:

Sa nu-ti fie frica de moarte. Sa-ti fie frica de modul in care vei muri!

| Cannibal a răspuns:

De ce ți-ar fi frica de moarte?
Cum zicea Rappa: "Dacă inima nu îți bate nu te mai doare"

| AdinaanidA a răspuns:

Gandul asta ne bantuie pe toti. De-aia unii fac sporturi extreme, incearca sa testeze rolling on the floor

| Alexandru_Laurentiu_1980 a răspuns:

Gandeste te ca daca vei muri vei avea viziune asupra lumii si te poti duce unde vrei tu pe glob.Eu asa am facut.bafta