| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a întrebat:

Mircea08 afirma: "Viata fiecaruia este in mana lui Dumnezeu, pererea mea ca nimeni nu poate impiedica decizia lui Dumnezeu.", privind justificarea donarii de organe.

Ceea ce se deduce de aici, este ca el, marele crestin Mircea, considera ca viata oamenilor este in mana lui Dumnezeu. Pai, scuza-ma, dar tocmai l-ai invinovatit pe Dumnezeu pentru toti bebelusii morti de cancer, fiindca El le-a dat aceasta soarta.
De asemenea, putem deduce ca Dumnezeu este NEDREPT, caci, conform adevarului spus de Mircea, Dumnezeu nu ii pedepseste absolut deloc pe ucigasi, ci ii lasa sa traiasca in puf.

Culmea este ca voi considerati ca detineti Adevarul. Dar care este Adevarul daca exista cel putin atatea adevaruri cati utilizatori crestini pe site-ul asta?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cati utilizatori atatea secte, religi care se contrazic una pe alta

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Cred ca Mircea08 nu ar trebui sa manance. Viata lui este in mana lui Dumnezeu, ce rost are sa incerce sa Ii influenteze decizia? Daca oamenii cu un organ lipsa pot trai si fara organ donat, daca vrea Dumnezeu, atunci si Mircea08 poate trai fara mancare. Cum, nu a trait nimeni fara mancare pana acum? Dar nici cu un organ vital lipsa nu a trait nimeni, este?

| 6684464 a răspuns:

Bai, mai documentati-va si voi inainte sa argumentati chestii.
In primul rand, pe Pamant mai este Duhul Sfant, numai Duhul Sfant care, printre altele, face legatura inre om si Dumnezeu cu CONDITIA ca acel om sa respecte ceea ce a spus Isus in Matei 22:37, 39.
Tu daca esti un ateu, cine dracu(!?) iti face legatura cu Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru 6684464):

Nu vreau sa imi faca nimeni nicio legatura.
Ideea e alta, Mircea-i crestin. Intr-un mod indirect da vina pe Dumnezeu pentru tot ce se intampla. Ma repet, e crestin.
Deci care-i adevarul daca fiecare dintre voi are cate o alta chichita pe care o considera Adevarul?

PS: Daca nu ma crezi ca asta sustine, uite aici link-ul cu pricina: https://www.tpu.ro/......ane-de-ce/

| 6684464 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, sigur, ma duc sa vorbesc direct cu Matei si Isus... *facepalm*

| 6684464 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Afirmatia lui este sofism, corecta dar pentru crestini. Crestinii dupa ce s-au pocait isi lasa viata in mana Lui Dumnezeu.

| Romanul86 a răspuns:

Un om poate avea un transplant de organe făcut cu succes iar apoi să moară într-un accident. Deci?

Răspuns utilizator avertizat
| AnonImOO000 a răspuns:

In primul rand, Dumnezeu este suveran, si El are un anume plan cu viata fiecaruia, Dumnezeu se ingrijeste de toate, bolile si toate aceste anomalii nu le-a creat Dumnezeu, toate aceste boli le-am creat chiar noi, uita-te doar cate boli au iesit din razboaie, dar Dumnezeu se ingrijeste de toti, si nu lasa nepedepsita rautate si ne rasplatita bunatatea. Ucigasii traiesc inca pentru ca Dumnezeu asa cum scrie si in biblie, nu vrea sa piarda nici macar un singur om, de aceea asteapta si incearca sa salveze fiecare om de iad, dar in momentul in care va veni judecata Lui, totul va fi pedepsit si rasplatit, Dumnezeu nu ramane dator nimanui. Si mai vin cu o intrebare, am auzit de multi oameni vindecati din boli grele, oameni a caror viata a fost schimbata radical de Hristos, dar bineinteles ca acele lucruri nu se dau la televizor atat de mult ca cele rele... Ai incredere in El, caci are un plan si se ingrijeste de fiecare.