| beligan a întrebat:

Mituri si,, profetii"!?
Cati dintre voi se lasa,, condusi"de aceste aberatii?
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/mituri-profetii-si -profeti-falsi
D.C. Dulcan :,,evoluția omului, este evolutia constiintei sale" http://www.trilulilu.ro/......dumitru-co

13 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Eu nu ma las si nici n-am facut-o pana acum.Mi se pare doar ca niste oameni cu putina minte profita de ceilalti oameni cu toate aceste aberatii, am auzit ca multi si-au facut provizii etc.

| LegionarulRoman a răspuns:

Astfel de evenimente ca falsele "Apocalipse" nu m-au impresionat de loc. Desigur sectele mai ciudate ale crestinismului au facut o obsesie din asta. Dar, dupa cum sti, nebunia cu 2012 Apocalipsa e din "vina " mayasilor, iar toata tarasenia a fost amplificata de 10 ori ori doi la Tv.Biserica ortodoxa au indemnat oamenii la calm caci nu poate fi vorba de nici o Apocalipsa(inca).

| beligan explică (pentru LegionarulRoman):

Eu nu m-am referit cu precădere la mitologia mayașă!
Ci chiar la mitologia iudeo-crestina,care a fost puse bazele (doctrinei) de catre Constantin cel,,mare''si criminal (si-a ucis propriul fiu) si care a influentat sa se stabileasca ce este,, bun'' pentru biblie si ce este,, rau''!
Evangheliile apocrife iti spune ceva?
Ce autoritate Divina a avut Constantin si ceata aia de popi, la conciliul de la Niceea, sa stabileasca ce este.bun'' si ce NU?
0 ABSOLUT! Nici o autoritate Divină, doar interese politice, imbinate cu interese bisericesti!
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/adevarul-te-va-face-liber

| LegionarulRoman a răspuns (pentru beligan):

Http://ro.orthodoxwiki.org/Constantin_cel_Mare#Via.C5.A3a

Mie imi place de Constantin asta. Si conform altei surse(wikipedia) acele ucideri au venit in conformitate cu regulile acelor vremuri (in caz ca sunt adevarate, si tind sa cred ca nu).

| beligan explică (pentru LegionarulRoman):

,,Regulile acelei vremi'' era sa-ti ucizi fiul?
Cu se poate numii acest om,, Alesul pe pamant a Divinitatii''? numai un om bolnav mintal poate fi de acord cu asa ceva!
http://www.youtube.com/watch?v=Ne32BTM6ZXc

| LegionarulRoman a răspuns (pentru beligan):

Copilul lui a fost acuzat de adulter si care se pedepsea cu moartea.

| beligan explică (pentru LegionarulRoman):

Aceea acuzare a fost de,, fatada'' interesul lui Constantin de a-l elimina pe fiul
sau a fost de alta,, natura'' Dar bine aici trebuie sa citesti storie, nu wikipedia!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru beligan):

Uimeste-ma cu istoria ta! Citesti din manualul scolar de istorie? laughing

| beligan explică (pentru LegionarulRoman):

Bravoooo! ai spus o glumă tare! uite ca rade o batranică de pe uliță!

| CrazyRat a răspuns:

Eu nu ma las happy.
Datorita "Apocalipsei" din 2012 multe persoane din tari diferite au facut provizi, sau ascuns in buncare si asa mai departe. Si ei au avut de pierdut cand alti au castigat de pe urma lor.
Eu radeam pe tema "Apocalipsei" in fiecare zi, vedeam fel si fel de oameni si ce le poate capul, cand aude la stiri/net un mit de genul raman ceva de genul vai ioi tulai happy

| beligan explică (pentru CrazyRat):

Toate aceste,,infricoșări'' sunt rodul imaginatiei celor ce controleaza,,gloata''!
Cei care controleaaza au acest interes,deoarece prin frică omul de rand se lasa condus si,,dansează''după cum i se cantă!
Oare de ce crezi că dintotdeauna,fortele politice si cele religioase au fost in stransa legatură?
Constantin cel,,mare'' si sfant (care si-a ucis copilul si sotia) a pus bazele doctrinei iudeo-crestine,tot din interese politice!
La conciliul de la Niceea de ce crezi ca toti liderii religiosi au fost intimidati cu unitati militare in jurul lor?
Bineinteles,ca să inducă frica si ca sa se stabileasca anumite,,reguli''bisericesti cu,,sabia in coaste ''
Dupa ce si-a,,vazut sacii-n caruta'' Constantin, s-a autointitulat,, Alesul pe pamant a Divinitatii'' -O eroare colosala, deoarece el se stia de catre toti ca in acelasi timp cand a pus bazele crestinismului, el a ordonat sa se ridice si statui lui Apollo! Un prefacut si un ucigas, chiar a propriului copil!

| CrazyRat a răspuns (pentru beligan):

Da stiu ce zici. Eu am zis ceva recent. Tu ai dat mai multe detalii/exemple, despre asa ceva se poate vorbi cu orele si sa nu mai gati. happy

| beligan explică (pentru CrazyRat):

Din pacate acest,, recent'' de care spui, a fost influentat de cele din trecut, de acele forte care controlau lumea prin frica!