| Moisie a întrebat:

Multi crestini se minuneaza ca religia lor (inventata de Constantin) supravietuieste de 2000 de ani!
Ei spun ca asta este asa din cauza ca asa vrea Dumnezeu!
Stiind din istorie ca religia crestina, bazata pe furtul Biblie si minciuna, a fost impusa prin crime si santaj si apoi extinsa prin razboaie, arderi pe rug si alte bicisnicii care mai degraba mai Diabolice, oare din ce cauza nu le pica fisa credinciosilor ca acel "dumnezeu" al lor, si al NT este de fapt Dumnezeul veacului acesta, adica Dracu, despre care face vorbire si Biblia dar si Rabinul Isus, ca doar nu pe degeaba Christosul se recunoaste ca fiind Lucifer si Stapanul Iadului?

10 răspunsuri:
| ady123 a răspuns:

Bantui categoria asta cu intrebarile tale....filosofalelaughing

| Moisie explică (pentru ady123):

Plecand de la faptul ca intrebarile mele se bazeaza pe Biblie, si au scopul de a te pune sa gandesti cu mintea din dotare, sa inteleg ca tu preferi sa nu gandesti de teama sa nu fi iluminat, si ca preferi sa ramai incontinuare in obscurantismul credintei asa a proasta, adica negandita?

| Moisie explică (pentru ady123):

Mai bine cu intrebarile mele "filozofale" decat lipsa de cultura si manelele care te bantuie pe tine!

| ady123 a răspuns (pentru Moisie):

Intocami ca nu sunt deloc inteligente intrebarile tale pui cuvinte peste cuvinte fara nici un sens, ce razboaie ma? de unde ai luat tu ca s-a furat sa chinuit sau ce ai mai zis... nu multa lume iau la serios intrebarile tale(si cei care o fac isi pierd timpul)

| milan9 a răspuns:

Si ce ar trebui sa facem? Sa-ti urmam toti exemplul si sa ne taiem imprejur, sa devenim rabini si membri ai religiei iudaice?

Nu se poate. In schimb ai putea tu sa devii crestin dupa modelul sutelor de mii de evrei care s-au increstinat in timpul venirii Fiului lui Dumnezeu in lume...

| cristimihailov a răspuns:

Asta ai bagat-o ca fiecare sa inteleaga ce vrea si sa raspunda ce poate?

| blackhawks a răspuns:

Ma uimesti la ce tampeni poti sa vorbesti. Chiar nu stiam ca cineva poate vorbi in felul asta.
Adica, sunt atatea scoli teologice, atatea universitati, atati oameni care au terminat doctoratul in teologie, atatea carti. Ei sunt mai prosti ca nu inteleg si tu esti mai destept, sau care e faza? ma omule, termina ca tampenile astea. excrocariile astea. tu esti normal la cap?! tu chiar crezi ceea ce postezi?

| mihaithegamer a răspuns (pentru blackhawks):

Frate, citeste-mi te rog celalt comentariu postat aici. Stiu ca e lung, dar as vrea sa vezi macar partea cu fanaticii si sa nu te mai comporti ca unul. Nu o lua ca pe o jignire, ci ca pe un sfat. happy

| Moisie explică (pentru blackhawks):

Hahaha, pai ce te-ai astepta sa propovaduiasca niste sarlatani care predau cursuri de sarlatanie unor studenti viitori sarlatani?
Te-ai astepta sa propovaduiasca adevarul?
Pai uite ca sunt atatea adevaruri dovedite de stiinte, care sunt in conflict flagrant cu minciunile religioase, si iata ca nu exista interes in propovaduirea acelor adevaruri si se baga pe gat minciuni actualilor stuidenti viitori sarlatani!
Oare din ce cauza? Nu te-ai intrebat?
Asa ca felul tau de a rationa este total gresit, fapt pe care l-am dovedit mai sus cu exemple!

| mihaithegamer a răspuns:

Ceea ce am scris aici este parerea mea asa inainte sa ma injurati, macar cititi tot.
Religia, dupa cum ai spus si tu, a rezistat mai bine se 2000 de ani. Motivul? Toti am fost indoctrinati de mici sa ne fie frica de ''Doamne Doamne''. Daca spui ceva de rau despre El esti considerat nebun sau ateu.
Cat despre Lucifer, el a fost creat pentru a fi un exemplu al abaterii de la credinta, a fost creat pentru a fi un avertisment, care iti spune ca daca nu il iubesti pe Creator esti trimis in Iad. Se zice ca ar fi 144 de ingeri, dintre care, 72 sunt buni si 72 rai (printre acestia fiind si Lucifer, supranumit Satana). Eu nu inteleg cum religia reuseste sa atraga asa de multi oameni. Nu inteleg deoarece mie mi se pare ca aceasta functioneaza pe principiul ''il iubesti pe Dumnezeu sau mori in chinuri''
In intrebarea ta ai mentionat de razboaiele provocate de credinta... Pai acestea nu au aparut direct din cauza lui Dumnezeu, ci din cauza fanaticilor. In Biblie este un pasaj in care Dumnezeu ii indeamna pe oameni sa Îl urmeze, dar nu spune sa devii fanatic, sa duci iubirea si respectul fata de Creator la extrem si sa sari la bataie ori de cate ori cineva nu este de acord cu tine in privinta credintei sau sa distrugi pe toti cei care nu fac acelasi lucru. Eu consider ca acest lucru este foarte important, iar oamenii care duc credinta la extrem sunt motivul pentru care au aparut atatea razboaie.
Partea ''Diabolica'' a credintei este discutabila. In opinia mea, toti acesti ingeri malefici au fost creati pentru a induce frica, aceasta fiind un element esential pentru ritualurile nu tocmai frumoase practicate in partea intunecata a religiei, pe care unii nu o observa, iar altii nu vor sa o observe. Nu spun ca toti preotii sunt malefici. Ritualurile acestea sunt realizate de cei cu grad inalt, de cei care in prezent ne conduc lumea. Stiu ca se zice ca de fapt Illuminati ne conduc lumea, dar mie mi se pare ca biserica este mai influenta ca ei.
Nu vreau sa ma intelegeti gresit; si eu cred in Dumnezeu, ca si cei mai multi care imi citesc comentariul, doar ca nu sunt adeptul a ceea ce se intampla in biserici (mai ales a faptului ca religia a inceput sa existe mai mult pentru bani)
Poate te-am plictisit cu comentariul meu; poate multi care imi citesc comentariul o sa se simta jigniti sau o sa ma injure; dar asta este opinia mea si nu cer nimanui sa ma creada.
Daca esti si tu de acord cu ce am scris mai sus, m-ai ajuta mult daca mi-ai da funda. Si daca vrei sa mai vorbim despre asta adauga-ma pe skype. Id-ul meu este frozensoul44.