| anonim_4396 a întrebat:

Multi o ardeti cu "ateii n-au ce sa caute aici pentru ca bla bla bla (motive idioate)". O ardeti cu "acesta categorie e pentru crestini" cu toate ca ea se numeste "RELIGIE" nu "doar crestinism". Se pare ca gradul vostru scazut de inteligenta nu va permite sa intelegeti diferenta.

Daca "ateii aia rai" ar incepe sa spuna in locurile publice sau pe site-uri chestii gen crestinii nu au ce sa caute aici, cam care sunt sansele sa nu o ardeti persecutati si discriminati? Cam care sunt sansele sa nu o ardeti cu " vedeti? biblia a spus ca vom fi marginalizati pentru credinta noastra, biblia avea dreptate"?

Apropo de "atei la religie"... pe acelasi model de logica nici voi nu aveti voie sa vorbiti despre muzica, filme, teatru, sport si multe altele deoarece nu sunteti cantareti, actori, sportivi, etc si nu aveti ce sa cautati la acele categorii.

25 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, mereu apare câte unul revoltat, cu ameninţări şi insulte, pardon, un iubitor creştin, care încearcă să pună monopol pe categoria şi este paralel cu termenul "religie".

- http://www.tpu.ro/......u-a-vorbi/

NOname
| NOname a răspuns:

Încă unul: http://www.tpu.ro/......i-o-sansa/

Nu m-aş mira să fie mai multe conturi unui singur utilizator (au aceeaşi gândire, agresivă şi primitivă).

| Nolkyz a răspuns:

Exact, dar exact la chestia asta ma gandeam eu ieri.

| RAY a răspuns:

Copii fara viitor nu trebuie sai bagi in seama, asa zisi crestini de pe TPU nu sunt deloc crestini de asta te asigur eu

| Lizzu a răspuns:

Martiri din cauza discriminarii credintelor...

Omului, in general, ii place sa se victimizeze, adora asta happy doar stii. E ceva innascut.

| ErrorFound a răspuns:

Incep sa cred ca se simt amenintati de noi...

| Maxim96 a răspuns:

Sunt de acord, fiecare are dreptul la opinie... Daca ar fi categoria crestinism apoi atunci as avea mari pretentii catre atei, dar intrucat aici e destinat tuturor sa-si expuie parerile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt pentru libertate religioasă.

Cred că ateii ar trebui să fie la fel de bineveniți la Religie ca orice om de orice credință.

A face altfel e și irațional și necreștinește. Cât timp suntem oameni - suntem frați.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Este plăcut când mai dau peste un om (credincios) care merită respectat. : )

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Mulțumesc... happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cate mere are ana?

| Mikhtarian a răspuns:

Se pare ca iar va certati,din pacate.
Categoria se numeste religie,ceea ce inseamna ca aici se discuta despre toate religiile.
Toti va aparati agresand cealalta tabara.
Vad ca unii va mandriti cu cat sunteti voi de atei si dispretuiti pe oricine crede in Dumnezeu.
Altul ti-l baga pe gat,doar sa crezi.
Religia trebuie identificata cu sufletul,trebuie sa simti ca ai nevoie de aceea credinta,sa te autoidentifici.
Deci,de ce sa va certati,cand am putea dezbate idei,cand am putea gasi noi concepte de viata.
Lasati ura la o parte, ca doar o viata aveti, si ea trebuie traita din plin cu iubire.
@Crestini; Iisus n-a ridicat nici macar un deget cand a fost luat din gradina Ghetsimani, si nici cand a fost pe cruce, deci? Cine suntem noi sa ne certam pentru religie?

| Dan10079 a răspuns:

Dar voi ateii nu ne discriminati pe noi cand ne spuneti "cre(s)tini"?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Dan10079):

Discriminarea nu are nicio legatura cu cretinismul! happy

| Dan10079 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Poate asa e dar totusi e o jignire... nu crezi asa dupa parerea ta?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Dan10079):

E o jignire intr-adevar! Insa eu ( si altii) prefer sa jignesc omul, daca este cazul! Si nu in ansamblu! Nu mi-as permite sa jignesc vreodata un om, care crestin fiind, il respect!
Mno, depinde de fiecare!

| Dan10079 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Ma bucur ca respectii crestinii! Dar tu ce religie ai?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Dan10079):

Sunt atee, draguta mea! happy

| Dan10079 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Imi pare singer rau... (apropo sunt baiat). Asa e in vremurile de pe urma, raul va conduce!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Dan10079):

Mi-ai dat impresia ca esti fata, nu stiu de ce laughing
Nu-i nimic! Dragutul meu...happy
Ai sa intelegi intr-o buna zi, ca ateu nu inseamna neaparat rau! Ai timp!

| Dan10079 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu ma refeream numai in sensul ca exista foarte multi atei, dar si faptul ca aceasta lume e plina de pacate grele... E o sa va intoarceti voi ateii la Bunul Dumnezeu imediat ce dati de o problema care va depaseste in plus daca nu va intoarceti la El veti avea o mare supriza si in acelasi timp problema in ceruri!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Dan10079):

'Om trai si-om vedea... happy
O mica rectificare am: ideile astea ca ateul se intoarce la Dumnezeu atunci cand are o problema, sunt total eronate! Nu mai ganditi( credeti) asta! Viata ne incearca pe toti, atei sau crestini! Nu am intalnit inca au ateu care s-a intors la Dumnezeu pentru ca a dat de greu! Dimpotriva!

| Dan10079 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Da dar nu va inteleg pe voi... cum sa nu aveti ceva in care va puneti toate increderile si speratele bune? De altfel credeti ca sfintii care au scris Biblia au scris din capul lor?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Dan10079):

" cum sa nu aveti ceva in care va puneti toate increderile si speratele bune" - ne avem pe noi! Ce este atat de rau in faptul aca am realizat ca suntem singuri? Ca doar noi ne putem ajuta? Noi credem in ceva: In propria forta!

| Dan10079 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Omul FARA Dumnezeu este 0 taiat in 4!